یکشنبه, 02 تیر 1392 ساعت 18:44
خواندن 758 دفعه

تاثير كاهش وزن روی پوست و مو

دشمنی لاغری با زیبایی

این روزها کاهش وزن به یکی از مدهای جامعه تبدیل شده است و بسیاری از افراد به صرف لاغر شدن دست به ابتکارهای عجیب و غریب می زنند و با پیروی از رژیم های لاغری نادرست و غیر علمی دچار ریزش مو می شوند، پوست شان حالت شل و آویزان پیدا می کند و حتی بعضی ها از ترس این تغییرات ناخوشایند، رژیم شان را تا آخر دنبال نمی کنند. اگر شما هم می خواهید وزن کم کنید و نگران تأثیر کاهش وزن بر پوست و موی تان هستید، گفت و گوی پوست نیوز با دکتر فریده مهتی پور، متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه را در ادامه بخوانید.

چرا بعضی ها با کاهش وزن دچار ریزش مو می شوند ؟

تغییراتی که در رژیم غذایی به وجود می آیند در سیکل رشد مو اختلال ایجاد می کنند و باعث می شوند فولیکول های موکه درفاز رشد قرار دارند، خیلی سریع وارد فاز استراحت شوند ببینید، رژیم غذایی متناسب در واقع خورن غذا براساس یک برنامه منظم برای به دست آوردن وزن نرمال و کنترل شده است و یکی از مهمترین علائمی که به دنبال کاهش وزن های غیر اصولی رخ می دهد، ریزش مو است.

این مشکل به دلیل کمبود ویتامین ایجاد می شود ؟

کمبود آهن، روی، منیزیم، پروتئین، اسیدهای چرب ضروری و ویتامین های A,B,D باعث ریزش مو می شوند که دو تا سه ماه پس از شروع رژیم لاغری بروز می کند و معمولا هم تدریجی است اما با دریافت ویتامین های مورد نیاز و ریز مغذی ها به صورت مکمل، می توان جلوی آن را گرفت. در هر صورت، کاهش وزن باید تدریجی صورت گیرد و رژیم غذایی حاوی همه گروه های غذایی (نان و غلات، گوشت و حبوبات، سبزی ها، میوه ها و لبنیات) باشد. البته در بسیاری افراد ریزش مو موقتی است که بین دو تا شش ماه طول می گشد و پس از بازگشت به رژیم متعادل غذایی، رشد مو به حالت طبیعی باز می گردد. به طور کلی، کاهش وزن در هفته باید بین نیم تا یک کیلوگرم باشد و فرد در صورت نیاز و بنا تشخیص متخصص تغذیه باید از مکمل های ویتامین و آهن استفاده کند، تا دچار ریزش مو نشود.

دکتر فریده مهتی پور  متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه درباره تاثیر رژیم های غذایی بر سلامت پوست و مو و پیشگیری از افتادگی پوست پس از لاغری نکات مفیدی را ارائه می دهد.

خیلی ها بعد از کاهش وزن از بروز مشکلات پوستی شکایت دارند. در این باره توضیح می دهید ؟

فرم الاستیک یا خاصیت ارتجاعی پوست در اثر وجود کلاژن حفظ می شود و تا دوران جوانی، کلاژن سازی در بهترین حالت خودقرار دارد اما با افزایش سن، این روند کندتر می شود و پوست مهلت بیشتری می خواهد تا خود را با بافت های زیرین تطبیق دهد. در واقع در پوست شما بالشتک هایی از بافت چربی همراه با نوعی داربست نگهدارنده از جنس رشته های کلاژن و الاستین وجود دارد و ذوب شدن تدریجی این بافت چربی و کاهش سنتز دار بست پروتئین طی رژیم لاغری نامناسب منجر به از دست رفتن قابلیت ارتجاعی پوست و در نتیجه شلی و افتادگی پوست خواهد شد. همچنین، سلول های سطحی پوست دچار کمبود اب شده و ظاهر خشک و بدون طراواتی را به نمایش می گذارد. سلولیت، گود شدن زیر چشم و عمیق تر شدن شیارهای کنار بینی، افتادگی گوشه لب ها و افتادگی و بی حالت بودن گونه ها نیز از مشکلات رایج در کاهش وزن های شدید است.

اصلا می توان از بروز این مشکلات پیشگیری کرد ؟

مهم ترین راهکار جلوگیری از مشکلات پوستی ناشی از کاهش وزن، همراهی ورزش با رژیم غذایی متعادل است.

آیا مصرف کرم یالوسیون خاصی را در دوران کاهش وزن توصیه می کنید ؟

بهتر است در دوران کاهش وزن از کرم های سفت کننده پوست و لایه بردارها مثلا کرم های حاوی اسید میوه استفاده شود زیرا مصرف این کرم های باعث پیشگیری و کاهش چروک های پوستی و مهم تر از همه جلوگیری از ایجاد سلولیت می شود. از طرفی این محصولات، مشکل افتادگی پوست را تا حد زیادی کاهش می دهند و در شفافیت و زیبایی پوست هم موثرند.

رژیم های لاغری روی ظاهر ناخن ها هم تاثیر می گذارند ؟

سلامت ناخن ها رابطه مستقیمی با نوع تغذیه دارد و کمبود عناصری مثل روی، بیوتین و آهن باعث شکننده شدن ناخن ها و کاهش رشد آنها می شود. در واقع افرادی که رژیم های غذایی سفا و سخت می گیرند به تدریج دچار شکنندگی، بد شکلی و حتی افتادن ناخن خواهند شد. حتی پیروی از رژیم های غذایی غیر علمی باعث می شود تا ناخن های براق بودنشان را از دست بدهنده و کدر شوند.

نوشتن دیدگاه