سه شنبه, 26 ارديبهشت 1396 ساعت 11:27
خواندن 1393 دفعه

رژيم غذايی ضد آكنه

 آیا چیزی وحشتناک تر از بیداری و دیدن یک جوش روی صورت تان هست ؟ خوب من قبول دارم که چیزهای بدتری در زندگی است، اما وقتی نوبت به مشکلات روزمره می رسد، آکنه واقعاً ناراحت کننده است. 

آکنه به دلیل بسته شدن منافذ و التهاب غدد چربی و فولیکول های مو، صورت می گیرد. وقتی غدد چربی پوست، چربی بیشتری تولید می کند، چربی با سلول های مرده پوستی ترکیب می شود و منافذ پوست بسته می شوند. این باعث ایجاد جوش های سرسیاه و سرسفید می شود.
بین رژیم غذایی و آکنه ارتباط وجود دارد، اما نه به شکلی که مردم فکر می کنند. بسیاری از ما باور دارند که غذاهای سرخ کردنی و شکلات باعث آکنه می شوند، اما غذاهای مشکل ساز دیگر شکر و غذاهایی هستند که باعث التهاب می شوند.

این امر دقیقاً به چه شکلی رخ می دهد ؟ لورن کوردیان که در دانشگاه ایالتی کلرادو استاد بهداشت و ورزش است، ارتباط مابین غذاها و آکنه را مورد بررسی قرار داده است و می گوید که وقتی شما مواد کربوهیدرات زیادی می خورید، بدن شما انوسلین بیشتری می سازد که باعث تولید هورمون هایی مثل آندروژن می شود. سطوح بالای آندروژن باعث می شود که غدد چربی پوست چربی بیشتری ترشح کنند و این چربی ها داخل منافذ بروند، بنابراین پوست براق تر شده و جوش ها فراوان می شوند. به عبارت دیگر رژیم غذایی که روی کربوهیدرات های فراوری شده متمرکز است (آن هایی که درنان سفید، بیسکوئیت و کیک و حتی اسنک ها و میان وعده های شور موجود هستند) سبب آزاد شدن هورمونهایی می شود که خود باعث تولید چربی در سطح پوست شده و منجر به جوش ها و منافذ در پوست می شوند.

در یک آزمایش کنترل شده اخیر که در ژورنال آمریکایی تغذیه چاپ شد، افرادی که دارای آکنه بودند، مکلف شدند که یا از رژیم غذایی شامل 25 درصد پروتئین و 45 درصد کربوهیدرات با گلیسمیک پایین و یا از رژیم غذایی غربی سرشار از کربوهیدرات های پر از قند و شکر استفاده کنند. بعد از 12 هفته آن هایی که از رژیم غذایی که کمتر از کربوهیدرات های فرآوری شده استفاده کردند، در پوست خود بهبودی احساس کردند و در مقایسه با گروه کنترل، به طرز قابل ملاحظه ای بهبود یافتند.

رژیم غذایی زیبایی شامل همه مواد مغذی می شود که شما برای زیبایی پوست و مو لازم دارید و با پرهیز از قند و شکر و چربی ها با کیفیت پایین از غذاهای مشکل دار اجتناب کنید. با رعایت این نکات شما در عرض چهار هفته در پوست خود بهبود را احساس خواهید کرد.

نوشتن دیدگاه