شنبه, 13 شهریور 1395 ساعت 14:42
خواندن 375 دفعه

شام مناسب برای جلوگیری از چاقی

در شب هورمون‌هایی که متابولیسم را بالا می‌برند و باعث سوخت و ساز غذا در بدن می‌شوند ،مانند خودمان در حالت استراحت به سر می‌برند و به همین دلیل غذاهای سنگینی که مصرف می‌کنیم فقط در بدن تجمع پیدا می‌کنند و به چربی تبدیل می‌شوند و باعث بروز چاقی در افراد می‌شوند و یا با رسوب در دیواره‌های عروق ، هسته‌های چربی را تشکیل می‌دهند که احتمال بروز سکته را در ما افزایش می‌دهد.

متاسفانه امروزه به دلیل تغییر شرایط زندگی و شغلی افراد ، رژیم غذایی مرسوم هم با تغییراتی مواجه شده است که این نوع تغذیه با ضررهای فراوانی همراه است که نمود این ضررها با چاقی مفرط یا بروز سؤتغذیه در افراد نمود پیدا می‌کند.
خوردن شام سنگین یکی از این تغییر رژیم‌ها در افراد است به این دلیل که چون خانواده‌ها در طول روز کنار هم نیستند و نمی‌توانند یک وعده غذایی را در کنار هم میل کند ، مجبور می‌شوند تا وعده‌های غذایی برنجی و خورشی خود را در شب صرف کنند که این عامل باعث بروز مشکلاتی در بدن می‌شود.
از سوی دیگر بعضی افراد برای کم کردن وزن خود و جلوگیری از چاقی شام را از وعده‌های غذایی خود حذف می‌کنند که این عمل باعث بروز مشکلات جسمی و عصبی در بدن می‌شود که می توان از جمله به استرس، بی‌حوصلگی ، پرخاشگری، خستگی، و کاهش قدرت تمرکز و حافظه اشاره کرد.
از سوی دیگر فرد به دلیل تحمل گرسنگی و محروم کردن بدن خود در زمانی طولانی باعث افت قند خون در بدن خود می‌شود که این اتفاق مسبب میل شدید فرد به مواد شیرین و پر کالری در طول روز می‌شود که در نتیجه باعث بروز چاقی و اضافه وزن در بدن افراد می‌شود.
به همین دلیل برای جلوگیری از بروز این مشکلات و ناهماهنگی‌ها در سیستم بدن بهترین راهی که می‌توان پیشنهاد کرد تعادل در مصرف وعده شام است .

در وعده شام مواد غذایی ساده و سبک انتخاب شود :

وعده شام باید خیلی ساده و سبک باشد مانند نان و پنیر یا خوراک سبزیجات، مانند نان و ماست و خیار ، اب دوغ خیار و غذاهایی که در گذشته نیز در فرهنگ غذایی ما نقش مهمی را ایفا می‌کردند.
این نکته قابل ذکر است که بنا به توسعه شهرنشینی رفته رفته فرهنگ غذایی ما هم تغییر کرده است و به مصرف غذاهای فانتزی و فست فودها روی آوردیم.

علت تغییر سبک غذایی در افراد:

متاسفانه خانواده‌ها به دلیل شرایط شغلی خود در طول روز نمی‌توانند در کنار هم غذا میل کنند ، مجبور می‌شوند وعده‌های برنجی و خورشی خود را در شب مصرف کنند که به هیچ عنوان این عادت غذایی توصیه نمی‌شود.

دلایل نخوردن شام سنگین:

در شب هورمون‌هایی که متابولیسم را بالا می‌برند و باعث سوخت و ساز غذا در بدن می‌شوند مانند خودمان در حالت استراحت به سر می‌برند و به همین دلیل غذاهای سنگینی که مصرف می‌کنیم فقط در بدن تجمع پیدا می‌کنند و به چربی تبدیل می‌شوند و باعث بروز چاقی در افراد می‌شوند و یا با رسوب در دیواره‌های عروق ، هسته‌های چربی را تشکیل می‌دهند که احتمال بروز سکته را در ما افزایش می‌دهد.

تهیه یک شام سبک و مغذی :

ما می‌توانیم برای تهیه یک وعده شام سبک از سالادهای مختلف استفاده کنیم که می‌توانند شامل کاهو و خیار و گوجه باشند که می‌توان برای جبران فقدان پروتئین در آن مرغ هم اضافه شود و یا مثلا می‌توان با افزودن پنیر هم کلسیم را نیز به این وعده غذایی اضافه کرد.
اساسا نباید غذاهای حجیم مصرف شود زیرا شب بدن در حال استراحت است و از آن طرف هم نباید خوردن شام حذف شود اتفاقا خوردن شام در حد سبک بسیار مناسب و خوب است و از خوردن غذاهای حجیم و چرب باید پرهیز شود.باید وعده‌ه
ای سنگین را در طول روز مصرف کرد .

مصرف حبوبات در وعده شام:

حبوبات هم برای شام خیلی مناسب است مثلا وجود حبوبات در سوپ ، عدسی ، خوراک لوبیا و موادی از این دست ، وعده‌های بسیار مناسبی هستند به شرط آن که مواد نفاخ آن از طریق خیساندن حبوبات قبل از مصرف گرفته شود و در آخر نیز آب باقی مانده آن نیز دور ریخته شود ، در غیر این صورت حبوبات هم جزء دسته غذاهای سنگین به شمار می‌رود و مصرف آن در شب توصیه نمی‌شود.

نوشتن دیدگاه