دوشنبه, 23 ارديبهشت 1392 ساعت 15:43
خواندن 1717 دفعه

7 توصيه عملی برای كاهش وزن

توصیه های کلیشه ای و مرسوم در مورد کاهش وزن و تناسب اندام بسیارند، برای مثال همه ما توصیه های مرسومی نظیر افزایش مصرف سبزی و میوه و کربوهیدرات های پیچیده، یا توصیه هایی مبنی بر افزایش فعالیت بدنی را شنیده ایم. اما امروز می خواهیم در این مقاله شما را با چند توصیه جدید و جالب در کاهش وزن آشنا کنیم که بیشتر به جنبه های رفتاری و روانی موفقیت در کاهش وزن می پردازند.
این توصیه ها، در واقع رازهای هستند که برخی افراد موفق در کاهش وزن، از آنان برای موفقیت خود مدد جسته اند. پس، چنانچه قصد کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام را دارید؛ توصیه های عملی ذیل می توانند به شما در این راه کمک نمایند.

1-  از تمام غذاهای مورد علاقه تان دست نکشید اگر در راه کاهش وزن به خودتان خیلی سخت بگیرید خیلی زود هم کم می آورید و تسلیم می شوید. برای دست یابی به تناسب اندام در طولانی مدت، باید از رژیم غذایی خود لذت ببرید. در این میان هنر شماست که بتوانید یک رژیم غذایی خوشایند ولی سالم و کم کالری را برای خود تهیه ببینید و بتوانید برای همیشه از رژیم غذایی خود لذت ببرید. در این راستا می توانید از راهنمایی های متخصصین تغذیه مدد بگیرید.
در ضمن می توانید اقلام کم چرب تر از خوارکی های مورد علاقه خود را مصرف کنید( مثلاً پنیر کم چرب، گوشت عاری از چربی، پیتزای رژیمی کم چرب، طبخ خانگی غذاهای مورد علاقه به روش هایی کم چرب و سالم و غیره).
همچنین می توانید هر چند وقت یک بار کمی از کالری رژیم غذایی خود را کاهش دهید و به جای آن کمی از خوراکی پر کالری مورد علاقه تان را مصرف کنید؛ تا در درازمدت احساس محرومیت از خوراکی های دلخواه را پیدا نکنید.
می توانید پس از کاهش وزن، لباس های سایز بزرگ را از دسترس خود دور کنید چون با پوشیدن لباس های گشاد سابق، شانس بازگشت شما به وزن قبلی بیشتر است.
البته می توانید با انجام فعالیت بدنی بیشتر نیز کالری مازاد دریافتی را بسوزانید و آن را جبران کنید. به هر حال می توانیم ماهی یک بار یا سالی چند بار اندکی از یک خوراکی مورد علاقه پر کالری مصرف کنیم اما به شرطی که کالری آن را با روش های مذکور جبران کنیم.

2-  غذاهای مصرفی و عملکرد خود را ثبت کنید حتی روزهای بدی که در آن ها افراط و پرخوری کرده اید نیز یادداشت کنید. این کار باعث می شود که شما متوجه کارهایی که انجام می دهید باشید و رشته امور به کل از دستتان خارج نشود. البته منظور این نیست که نباید هیچ وقت هیچ افراط یا خللی در کار شما پیش آید بلکه هدف این است که رشته ی امور از دستتان خارج نشود و همواره متوجه آنچه که در حال اتفاق افتادن است باشید، این روش کمک می کند که به موقع هوشیار شوید و به یکباره زمانی به خودتان نیایید که جبران آن دشوار شده باشد.

3-  یک کارت دعوت عروسی یا عکسی از یک مکان تفریحی که در تعطیلات قصد رفتن به آنجا را دارید، در مکان قابل دید و مناسب در آشپزخانه قرار دهید این کار کمی زیرکانه تر از قراردادن یک عکس چاق از خودتان است و یادآوری خوبی برای مواقعی که وسوسه می شوید. البته  برخی افراد نیز برای تقویت انگیزه ی خود از یک عکس از زمان لاغر بودنشان استفاده می کنند.
4-  فکر خوبی است که وقتی سایز کم می کنید و موفق به کاهش وزن می گردید چند لباس جدید متناسب با سایز جدیدتان بخرید. این کار به شما یادآوری می کند که به چه چیزی دست یافته اید و مانع از آن می شود که به راحتی به سایز قبلی بازگردید. می توانید پس از کاهش وزن، لباس های سایز بزرگ را از دسترس خود دور کنید چون با پوشیدن لباس های گشاد سابق، شانس بازگشت شما به وزن قبلی بیشتر است.

5-  با خودتان صادق باشید بسیار خوب است که با خودتان صادق باشید و اگر بیش از مقدار نیازتان کالری دریافت نمودید، آن را ثبت نمایید.
متوسط دریافت کالری شما در درازمدت است که اهمیت دارد و لذا می توانید در وعده غذایی بعدی یا روزهای بعد از طریق کاهش کالری دریافتنی و افزایش فعالیت بدنی جبران کنید. پس بهتر آن است که همیشه با خودتان صادق باشید و هر زمان که پرخوری کردید با آن روبه رو شوید.

6-  همیشه به پشت سر خود نگاه کنید وقتی در مسیر کاهش وزن گام برمی دارید هر چند وقت یک بار خودتان را با گذشته مقایسه کنید. این بدان معناست که هر چند وقت یک بار خودتان را با روز اولی که کاهش وزن را شروع نمودید مقایسه کنید. این که چقدر وزن کم کرده اید؟ این که لباس ها چقدر بهتر از گذشته بر تن شما برازنده شده اند؟ چقدر سطح انرژی و سلامت شما ارتقا یافته است؟ اکنون چه اقدامی را می توانید انجام دهید که قبلاً نمی توانستید؟
حتی روزهای بدی که در آن ها افراط و پرخوری کرده اید نیز یادداشت کنید. این کار باعث می شود که شما متوجه کارهایی که انجام می دهید باشید و رشته امور به کل از دستتان خارج نشود دیگر بازگشت به عادات غلط غذایی گذشته نمی تواند شما را وسوسه کند. وقتی که به این فکر کنید که این وسوسه ها تمام چیزهای خوبی که کاهش وزن برای شما به ارمغان آورده است، خراب خواهد کرد.

7-  هرگز تسلیم نشوید شما در مسیر کاهش وزن و تناسب اندام راهی طولانی در پیش دارید و به هر حال هستند روزها و هفته هایی که کنترل رژیم غذایی از دستتان خارج شود، این اتفاقی است که به هر حال احتمالاً پیش می آید. شما فقط باید به مسیر قبلی بازگردید و اشتباه انجام گرفته را محدود و مهار کنید و تلاش خود را از سر گرفته و راه خود را ادامه دهید.

نوشتن دیدگاه