شنبه, 30 ارديبهشت 1396 ساعت 13:23
خواندن 614 دفعه

آیا رنگ کردن به مو آسیب می‌زند؟

خیلی از ما دوست داریم متنوع بوده و هر روز چهره‌ای جدید داشته باشیم. همین موضوع باعث می‌شود دست به دامان آرایشگاه‌ها شده و اغلب پول‌های گزافی هم برای این کار هزینه می‌کنیم. رنگ و مش کردن موها، فر و صاف کردن از اعمال خطرناکی هستند که به بافت و ساقه موها آسیب زیاد وارد می‌کنند بخصوص اگر به طور مرتب صورت گیرند.

همیشه افراد به دنبال چیزی هستند که فاقد آن هستند. کسانی که موهای صافی دارند عاشق موهای فر هستند و افرادی که موهای فر و مجعد دارند همیشه آرزوی داشتن موهای صاف را دارند و همین امر آنها را به آزمایش روش‌های صاف و فر کردن موهایشان می‌کشاند. صاف و فر بودن موها به نوع پل‌های گوگردی در ریشه موها بستگی دارد که نوعی پیوند مولکولی و شیمیایی در مو ایجاد می‌کند که به مو حالت خاصی می‌دهد. در روش صاف یا فر کردن موها سعی می‌شود با مواد شیمیایی کاهنده و اکسیدکننده این پیوندها را تغییر دهند. در فر کردن موها، با استفاده از مواد شیمیایی پل‌های گوگردی شکسته شده و با تغییر حالت مو، این پل‌ها را دوباره می‌سازد. نکته مهم این است که در زمان استفاده از مواد شیمیایی ممکن است برخی پل‌های گوگردی مجدد تشکیل نشده و موها آسیب جدی ببینند و مقاومت موها کاهش یابد و گاهی بر اثر استفاده از مواد نامناسب، موها می‌سوزد. در صاف کردن موها نیز مو را شستشو داده و با محلول‌های خاصی تنش‌های مو را گرفته و ساختار داخلی موها را از طریق حرارت و با استفاده از وسایل خاصی تغییر می‌دهند. در آخر هم با محلول‌های خنثی‌کننده مانند اکسیدکننده‌ها، ساختار مو را مجدد ایجاد می‌کنند. صاف کردن و فر کردن موها با توجه به استفاده از مواد شیمیایی به کار رفته شده می‌تواند به موها آسیب شدید وارد کند و حتی باعث سوختن موها شود که به دنبال آن موخوره و شکنندگی موها و خشکی ایجاد می‌شود. در واقع هر چیزی که ساختار مو را تغییر دهد برای مو مضر است.

اگر از آن دسته افرادی هستید که سالی چند بار اقدام به رنگ یا مش کردن موهایتان می‌کنید، خیلی مراقب باشید. چرا که این کارها گاه در برخی افراد عوارضی چون قرمزی پوست سر، خارش، سوزش و ریزش مو ایجاد می‌کند و در موارد حادتر فرد واکنش‌های آلرژیکی چون تورم صورت و حتی دشواری در تنفس نشان می‌دهد و این عوارض بیشتر زمانی بروز می‌کند که خودتان اقدام به رنگ کردن موهایتان می‌کنید که ممکن است به خاطر استفاده از رنگ زیاد، باقی ماندن طولانی مدت رنگ روی موها ایجاد شود که موجب شکنندگی ساقه موها و خشکی و ایجاد موخوره می‌گردد. از طرفی تحقیقات وجود ترکیبات سرطان زا را در رنگ‌های مو به اثبات رسانده و توصیه می‌شود به سراغ این مواد نروید یا حداقل بیشتر از سالی یک یا نهایت 2 بار اقدام به رنگ یا مش کردن موهایتان نکنید. مطالعات نشان می‌دهد آرایشگرانی که مرتب با رنگ‌های مو در تماس‌اند بیشتر در معرض ابتلا به انواع سرطان‌ها قرار دارند.

نوشتن دیدگاه