شنبه, 30 ارديبهشت 1396 ساعت 13:32
خواندن 617 دفعه

تفکرات اشتباه درمورد تقویت مو

خیلی وقت ها گفته می شود که فلان ماده گیاهی و یا فلان فرآورده را روی سر بمالید تا باعث تغذیه پوست سر و موها شود و موها را تقویت کند. البته شما چنین سخنی را از یک متخصص پوست نمی شنوید بلکه این حرف را کسی می زند که از ساختمان مو و پوست اطلاعی ندارد.
در واقع هر چقدر شما مواد غذایی مختلف و انواع ویتامین ها را روی موها بمالید تاثیری در افزایش رشد موها ندارد. بنابراین چیزی به نام ویتامینه کردن موها مبنای علمی ندارد .

ممکن است سوال کنید که پس وجود ویتامین ها و پروتئین های مختلف در شامپوها و فرآورده های مو به چه دردی می خورد، در پاسخ باید گفت که هر چند وجود این مواد ممکن است به خاصیت نرم کنندگی یک فرآورده و حالت دادن موها کمک نمایند و یا در حفظ فرآورده موثر باشد اما تاثیری در تقویت موها ندارند و هیچ کدام از آن ها به ریشه موها نفعی نمی رسانند و همگی پس از شست و شو برطرف می شوند و اغلب اضافه کردن آن ها جهت جلب مشتری می باشد.

به طور طبیعی تغذیه مو از طریق رگ هایی که به ناحیه پاپی مو می رسند صورت می گیرد. از طریق این رگ ها مواد مورد نیاز برای تغذیه ریشه مو وارد می شود و در اختیار سلول های سازنده مو قرار می گیرد و از سوی دیگر مواد زاید سلول ها از طریق رگ های همان ناحیه خارج می گردند. در صورتی که مواد مورد نیاز برای رشد سلول های سازنده مو کافی نباشد خواه این مساله به علت کمبود کلی آن ماده در بدن باشد (مثلا به علل کمبودهای تغذیه ای) و یا به خاطر نقصان در خون رسانی، به موها باشد (مثلا به علل اشکالات عروقی) باعث ریزش مو و یا رویش موهای غیر طبیعی می گردد. بنابراین لازمه داشتن موهایی سالم و با طراوت، برخورداری از تغذیه مناسب و کامل می باشد همچنان که این قضیه در مورد تمامی اعضای بدن صادق است.

کمبودهای تغذیه ای علت شایعی برای ریزش مو نیست و نباید هر کسی که دچار ریزش مو شد گناه را به گردن نوع تغذیه او بیندازیم. در مواردی که ریزش و یا خرابی موها به علت کمبود تغذیه باشد معمولا علایم دیگری هم در فرد مبتلا وجود دارد و این طور نیست که شخصی در سلامت کامل و بدون هیچ شکایت دیگری فقط موهایش بریزد بنابراین در یک فرد معمولی که تغذیه مناسبی (در حد معمول جامعه) دارد نیازی به استفاده از داروهای تقویتی مثل انواع ویتامین ها، کلسیم و ... جهت جلوگیری از ریزش مو نیست و تجویز آن ها هم دردی را دوا نخواهد کرد.

احتیاج بدن به مواد غذایی در حدی است که کفایت نیازهای روزمره را بنماید و تنها در حد تعادل مفید است و هر مقدار که بیش از این باشد زاید است و بنابراین خوردن بیش از حد یک ماده غذایی معجزه نمی کند. لازم به تذکر است که زیاده روی در مصرف برخی از غذاها و حتی برخی گیاهان خود موجب بیماری می گردد. به عنوان مثال زیاده روی در مصرف ویتامین A علاوه بر عوارض مختلف باعث ریزش مو نیز می شود و این مساله بیشتر در کودکانی دیده می شود که مادران با این تصور غلط که دادن ویتامین زیاده از حد به رشد کودک کمک می کند، به طور مرتب به او داروهای مولتی ویتامین می دهند و همین باعث مضرات بسیاری در کودک می شود که البته با قطع مصرف خودسرانه این ویتامین ها مشکل بر طرف می شود.

نوشتن دیدگاه