چهارشنبه, 10 خرداد 1396 ساعت 14:12
خواندن 1443 دفعه

مزوتراپی و رویش مجدد مو

زوتراپی یک روش غیر جراحی است که در حال حاضر برای درمان ریزش مو و بهبود رشد موها به کار می‌رود. این روش از ابتدا به طور گسترده توسط پزشکان و متخصصین پوست، برای رفع سلولیت و بهبود ظاهر پوست، کاربرد داشته است. این روش درمانی اخیرا برای درمان ریزش موی سر یا آلپسی به کار گرفته شده است. در درمان ریزش موی سر با مزوتراپی ، ترکیبی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و/یا بلوکر‌های DHT در لایه‌ی چربی در زیر پوست تزریق می‌شوند تا موجب آغاز فرآیند رشد موها و توقف ریزش موها شوند.

 ترکیبات موجود در محلول های مزوتراپی:

ویتامین ها: بویژه بیوتین، ویتامین B5(اسید پانتوتنیک) و ویتامین ث: این سه ویتامین باعث تقویت و افزایش جریان خون در ریشه موها می گردند.
عصاره گیاهان: چهار گیاه جینسنگ(Ginseng)، جینکوبیلوبا(Ginkgo Biloba)، نخل اره ای(Saw Palmetto) و رزماری(Rosemary) رایج ترین گیاهانی می باشند که در محلول های مصرفی در مزوتراپی به شکل روغن و یا عصاره مورد استفاده قرار می گیرند، مکانیزم اصلی هر 4 گیاه افزایش خون رسانی به ریشه موهاست.
گیاه نخل اره ای ظاهرا باعث کاهش اثرات مخرب هورمون دی هیدروتستسترون(DHT) بر ریشه موها نیز می شود از اینرو مصرف محلول هایی که حاوی این گیاه می باشند برای آقایان مناسب تر است، یکی از دلایل متداول ریزش مو در آقایان افزایش تبدیل هورمون تستسترون به DHT با افزایش سن است.
پروتئین و اسیدهای آمینه: برخی از محلول های مزوتراپی حاوی پروتئین های گیاهی می باشند که از حبوبات مانند سویا و نخود تهیه می شوند، مو از پروتئینی بنام کراتین ساخته شده است و تزریق این نوع محلول ها باعث تقویت ریشه موها و افزایش ضخامت تارهای مو می گردد.
برخی از محلول ها نیز حاوی اسیدهای آمینه از قبیل سیستئین(Cysteine)، تائورین(Taurine) و متیونین(Methionine)  می باشند، این اسیدهای آمینه حاوی گوگرد بوده که برای سلامت موها ماده ای ضروری است، امروزه کمبود این 3 اسید آمینه در بدن بسیاری از افراد بویژه کسانی که با ریزش و نازکی تارهای مو مواجه هستند دیده می شود.

نوشتن دیدگاه