یکشنبه, 15 ارديبهشت 1392 ساعت 13:20
خواندن 1697 دفعه

از بين بردن موهای زائد

موهای زائد معمولا در قسمت چانه، شکم، سینه، گردن و پشت لب در خانمها دیده می شود که لطافت پوست و زیبایی ظاهری فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. در اکثر موارد، رویش این موهای زائد، ناشی از اختلالات هورمونی می باشد و گاهی با جوش زدن و افزایش وزن نیز همراه است. برای از بین بردن موهای زائد، ابتدا باید دلایل هورمونی آن، توسط پزشک متخصص غدد مشخص شود، سپس برای از بین بردن آن اقدام کرد. زیرا تا زمانی که بصورت ریشه ای درمان نشود، ممکن است مجددا رویش کنند لذا از بین بردن آنها بی تاثیر باشد.
از بین بردن موهای زائد به دو روش موقت و دائمی انجام می شود. روش موقت همان استفاده از تیغ، اپیلاسیون و از بین بردن موها با استفاده از مواد شیمیایی و مو بر ها می باشد. در استفاده از تیغ، اکیدا توصیه شده است که تیغ را در خلاف جهت رویش مو بکار نبرید زیرا باعث می شود موهای ریز زیر پوستی در بیاید و سبب التهاب و زدن جوش های التهابی می شود. استفاده از روش اپیلاسیون نیز به افرادی توصیه می شود که موهای پیچ خورده نداشته باشند. پوستهای نازک و حساس نیز برای اپیلاسیون مناسب نیستند. افرادی که دارای موهای پیچ خورده یا پوست های حساس هستند، با اپیلاسیون ممکن است موهای زیر پوستی در بیاورند. در مورد استفاده از مواد شیمیایی نیز به افرادی توصیه می شود که پوست حساسی ندارند. اگر پوست حساس نباشد، روش استفاده از از مواد شیمیایی مناسب می باشد.
در روش های دائمی برای از بین بردن موهای زائد، از الکترولیز و لیزر استفاده می شود. روش الکترولیز فرد را اذیت می کند و مدت زمان انجام آن نیز طولانی می باشد، لذا روش مناسبی نمی باشد. استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زائد، معمولا 70 تا 80 درصد اثربخش می باشد و روش مناسبی ارزیابی می گردد. 20 تا 30 درصد موهای باقیمانده، بسیار نازک شده لذا افراد از آن رضایت دارند. افرادی که عمل لیزر انجام می دهند، لازم است مدتی قبل از انجام عمل لیزر و چند ماه بعد از انجام آن در معرض نور خورشید نباشند.
برخی از موهای زائد وابسته به هورمون و برخی دیگر غیر وابسته به هورمون می باشند. در صورتیکه فرد مشکل هورمونی نداشته باشد (غیر وابسته به هورمون)، انجام لیزر روشی بسیار مفید برای درمان وی خواهد بود.

نوشتن دیدگاه