دوشنبه, 25 شهریور 1392 ساعت 14:59
خواندن 7801 دفعه

ریزش موی سکه ای چیست؟

ریزش مو، یکی از دغدغه های همیشگی افراد جامعه است، پیر و جوان هم نمی شناسد. به طوری که می توان گفت هر گروهی به نوعی به آن دچار است. یکی از انواع شایع ریزش مو، ریزش موی سکه ای است، ریزش ناگهانی مو در یک نقطه مشخص، که معمولا به دلیل خالی شدن ناگهانی یک بهش از مو با نگرانی های بسیار همراه است.
به طور کلی غم، اندوه، احساس گناه و استرس از مهم ترین عوامل ایجاد ریزش موی سکه ای هستند. افرادی که به هر علتی اعتماد به نفس شان را از دست می دهند یا یک باره تخریب شخصیت می شوند، می توانند کاندیدای مناسبی برای ابتلا به این بیماری باشند.

مکانیسم ریزش ناگهانی مو

هر گونه تغییری در سیستم ایمنی بدن، باعث عکس العمل بدن بر علیه این تغییر و در واقع علیه خودش می شود. استرس یکی از همین عوامل است. به دنبال تاثیری که استرس در سیستم ایمنی بدن ایجاد می کند نوعی آنتی بادی در بدن ترشح می شود. این آنتی بادی در سلول های بدن و فولیکول های مو رسوب می کند و مو را از بین می برد. عفونت های داخل دهان، عفونت دندان، سینوس و گاهی اوقات عفونت لبه پلک هم می تواند باعث این نوع ریزش مو در افراد شود.

وقتی به اندازه یک سکه موها طاس می شود

شکلی از ریزش وی متداول، در جوامع امروز ریزش موی سکه ای است. این نوع از ریزش مو که در همه جوامع به میزان قابل توجهی به چشم می خورد عبارت است از ریزش ناگهانی قطعه ای از مو در هر نقطه ای از بدن. ریزش موی سکه ای معمولا با هیم احساسی همراه نیست؛ اما در برخی موارد و به ندرت با خارش و سوزش همراه است و البته اختلالات ناخن به این شکل که همزمان با ریزش مو، نقطه های فرو رفته ای روی ناخن ظاهر می شود.
باید دقت کنیم که ناگهانی بودن، یکی از مشخصه های اصلی ریزش مو سکه ای است و با ریزش مویی که در طول زمان در آقایان و خانم ها شاهدش هستیم متفاوت است. احتمال بروز این نوع ریزش مو در هر گروه سنی وجود دارد و مختص به دوره سنی خاصی نیست. تقریباً یک درصد از افراد جامعه تا سن 50 سالگی حداقل یک بار ریزش موی سکه ای را تجربه می کنند؛ اما به طور کلی شیوع این بیماری در زنان و مردان برابر است. تقریباً 60 درصد افراد قبل از سن 20 سالگی به این بیماری مبتلا می شوند. ریزش سکه ای مو در افرادی که سابقه خانوادگی و البته پوستی خشک داند بیشتر از دیگران است. نکته مهم تر این که این نوع از ریزش مو در بچه ها بیشتر دیده می شود. در حقیقت ریزش موی سکه ای ریزش مویی کاملاً ناگهانی است و تعداد زیادی از افراد جامعه احتمال ابتلا به آن را دارند.

استرس، عامل ریزش

استرس؛ مهم ترین علت ریزش موی سکه ای است. به همین دلیل بچه هایی که اولین تجربه ورود به مدرسه یا تغییر مقطع تحصیلی را دارند بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به این نوع از ریزش مو قرار می گیرند. به طور کلی ترس از یک صدا یا هر عامل شناخته یا ناشناخته ای که روان افراد را دچار اختلال کند احتمال ابتلا به این بیماری را بیشتر می کند. نوعی از ریزش موی سکه ای، که به دنبال استرس های شدید ایجاد می شود غیر قابل برگشت است؛ اما خوشبختانه به ندرت اتفاق می افتد. نوع متداول این بیماری قابل برگشت است و خود به خود درمان می شود. به طور کلی غم، اندوه، احساس گناه و استرس از مهمترین عوامل ایجاد ریزش موی سکه ای هستند. افرادی که به هر علتی اعتماد به نفس شان را از دست می دهند یا یک باره تخریب شخصیت می شوند، می توانند کاندیدای مناسب برای ابتلا به این بیماری باشند. نوع مشهوری از این بیماری به نام فردی است که در جریانات انقلاب فرانسه، درست شب قبل از اعدام به طور ناگهانی همه موهایش را از دست داد.

درمان شدن یا نشدن !

خوشبختانه بسیاری از انواع ریزش های سکه ای مو به شیوه های مختلفی قابل درمان اند. یکی از راه های درمان این بیماری استفاده از استروئید موضعی است. با استفاده از استروئید، می توان این نوع از ریزش مو را حداکثر در طول 3 ماه درمان کرد. البته به این شرط که عامل روانی ایجاد بیماری (استرس، اضطراب، ترس و…) کاملاً در فرد این بین رفته باشد. حساسیت این نوع از ریزش مو در آقایان، به خصوص وقتی که موی ناحیه صورت آنها را نشانه می گیرد بسیار بالاست و متأسفانه شایع تر. در این موارد اولین و مهم ترین اقدام مراجعه به روان پزشک برای مشاوره و درمان عامل روانی بیماری است. بعد از این مرحله با استفاده از شیوه ای مثل تزریق استروئید موضعی، بیماری تقریباً به سرعت درمان می شود.

تزریق کورتون، شیوه ای دیگری برای درمان

بسته به عامل ایجاد ریزش موی سکه ای، شرایط بهبودی هم متفاوت است. در گروهی از افراد که درمان های موضعی، مثل تجویز موضعی استروئید در جلوگیری از ریزش موسکه ای آنها به نتیجه نمی رسند روش جایگزین بسته به صلاح دید پزشک معالج، تزریق کورتون روی آن است. البته به مقداری کاملاً مناسب و رقیق شده معمولاً رشد مو در این افراد بعد از تزریق کورتون، به صورت تارهای نازک مو و سفید رنگ است. تارهای نازک مو آهسته آهسته رشد می کنند و در طول سه ماه تبدیل به تار موی کامل می شوند. البته باید در نظر بگیریم که اگر، عامل ریزش مو، روحی – روانی است، این عامل باید حذف شود. زیرا ممکن است این راه نیز، نتیجه ای نداشته باشد.

دکتر محمد جواد نخعی – متخصص پوست و مو

نوشتن دیدگاه