چهارشنبه, 20 ارديبهشت 1396 ساعت 12:29
خواندن 1244 دفعه

آگاه باشید، سرطان پوست در کمین است!

یکی از مهم ترین دلایل برای مراقبت های پوستی، پیشگیری از سرطان پوست و تشخیص آن در مراحل ابتدایی ابتلا است.
سرطان پوست شایع ترین نوع سرطان در جهان است و به نظر می رسد امروزه به شکلی تصا عدی رو به اپی دمی شدن گذارده است به طوری که بر اساس تحقیقات اخیر اکنون از هر پنج امریکایی یک نفر در طول زندگی مبتلا به سرطان پوست خواهد شد.
اولین عامل ابتلا به سرطان پوست قرار گرفتن بدون محافظ در برابر نور خورشید است، زیرا اشعة نامرئی ماوراء بنفش (UV) نور خورشید می تواند در یک دورة زمانی موجب آسیب پوست گردد. برنزه کردن پوست در برابر نور خورشید و یا آفتاب سوختگی می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.
با این که تمامی افراد ممکن است به سرطان پوست مبتلا گردند اما افراد دارای پوست و چشم روشن و موهای قرمز یا طلایی و پوست کک و مک دار بیشتر مستعد ابتدا به این بیماری هستند. کسانی که اغلب ساعات روز را بیرون از محیط سربسته بسر می برند و افرادی که یکی از اعضاء خانوادة آنها مبتلا به این بیماری شده است نیز جزو افراد پر خطر محسوب می گردند.
استفاده از کرم های ضد آفتاب از خطر ابتلا به سرطان پوست و پیری زودرس پوست خواهد کاست و به همین دلیل است که استفاده از این کرم ها جزو اصلی ترین قسمت های مراقبت روزانه از پوست قرار دارد. آکادمی در ماتولوژی امریکا توصیه کرده است از گرفتن حمام آفتاب خودداری کنید و در روزهای آفتابی حتماً از کلاه های لبه دار، عینک های آفتابی ضد اشعه ماوراء بنفش و لباسی که پوست را در برابر نور خورشید بپوشاند استفاده نمایید. حتی در روزهای ابری نیز توصیه می شود از ضد آفتاب با SPF حداقل 15 یا بیشتر استفاده نمایید. باید بیست دقیقه قبل از بیرون رفتن از خانه کرم ضد آفتاب را بر روی پوست صورت و مناطقی از بدن که در معرض نور خورشید ق ار د ارد بمالید و اگر بیرون از محیط سربسته قرار دارید هر دو ساعت یکبار استفاده از کرم ضد آفتاب را تجدید نمایید. محافظت از نور خورشید حتی در زمستان نیز دارای اهمیت است. در اینجا به سه نوع از شایع ترین سرطان های پوست اشاره خواهیم کرد :

بازال سل کارسنیوما

یکی از شایع ترین سرطان های پوست به شمار می رود و در ابتدا ممکن است خود را به شکل یک برآمدگی گوشتی و براق سفید یا قرمز در سر، صورت، گردن یا سینه نشان دهد. این برآمدگی ممکن است خونریزی کند و یا پوسته پوسته شود. این نوع سرطان به کندی رشد می کند و بندرت به سایر بخش های بدن منتشر خواهد شد و در مراحل ابتدایی به راحتی درمان می گردد.

اسکواموس سل کارسنیوما

معمولاً به روی صورت گوش ها، لبها یا پشت دستها بروز می کند و ممکن است به صورت یک سطح پوسته پوسته یا زخمی باشد که خوب نمی شود و مانند زگیل رشد می کند. اگر این سرطان را در مراحل ابتدایی تشخیص دهیم به احتمال زیاد درمان خواهد شد اما اگر درمان نگردد می تواند بزرگ شده و به اندام های داخلی نیز منتشر گردد.

ملانوما

خطرناک ترین نوع سرطان پوست است که معمولاً به دنبال آفتاب سوختگی های شدید در کودکی رخی می دهد. این سرطان معمولاً خود را به صورت یک خال سیاه یا قهوه ای تیره همراه یا تغییر رنگ نشان می دهد این خال ها ممکن است چند رنگ بوده و دارای مناطقی به رنگ قرمز، سفید یا آبی باشند. اغلب این سرطان ها در بالای پشت، سینه و شکم مردان و پایین پای زنان دیده می شود. اگر در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود ممکن است درمان گردد. هر خالی که از لحاظ اندازه و یا رنگ تغییر نماید و یا دچار خونریزی و یا خارش گردد باید حتماً توسط متخصص پوست بررسی شود. کلید درمان انواع سرطان های پوست، تشخیص زودرس بیم اری و همکاری با پزشک خواهد بود.

نوشتن دیدگاه