سه شنبه, 27 تیر 1396 ساعت 18:31
خواندن 1883 دفعه

تاثیر نور آفتاب بر روی پوست

آفتاب ملایم اثرهای مفیدی از نظر روانی دارد و موجب آرامش و تمدد اعصاب ، تحرک گردش خون پوستی ، کاهش فشار خون ، افزایش و تولید هموگلوبین و کاهش استعداد ابتلا به عفونت های مختلف می گردد و خاصیت استریل کننده و ضد میکروب دارد و در دین ما برای پاک کردن برخی از نجس ها توصیه شده است . اما در اثر بی احتیاطی برای پوست بسیار مضر و خطرناک است .

سرطان پوست

علت اصلی سرطان پوست ، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آفتاب است . خصوصا اگر آفتاب سوختگی و یا تاول نیز ایجاد شده باشد . حدود نود درصد سرطان های پوستی در نواحی که در معرض آفتاب می باشند دیده می شود. تنها استثنا آن ملانوم است که گاهی در نواحی که هرگز با آفتاب تماس نداشته اند دیده می شود . سایر عوامل گرچه کمتر شایع شده هستند ولی ممکن است در ایجاد سرطان پوست موثر باشند نظیر تماس زیاد با پرتو ایکس طبی یا صنعتی ، اسکار ناشی از سوختگی
تماس شغلی با ترکیباتی نظیر تاروآرسنیک ملانوما ، نوع دیگر از سرطان پوست است که بسیار خطرناک می باشد . ملانوم بدخیم ، سلول های بدخیم ، سلولهای مولد رنگدانه پوست را درگیر کرده و معمولا به صورت ضایعه قهوه ای تیره یا سیاه با کناره ها و رنگ نامنظم ظاهر می شود . برخی خال ها احتمال بیشتری دارند که به ملانوم تبدیل شوند . محل های شایع ملانوم ، قسمت فوقانی پشت و پایین ساق پا در خانم هاست و گاهی در دست و پا مشاهده می شود . ملانوم شیوع کمتری نسبت به سایر انواع سرطان دارد ولی امروزه شیوع آن در حال افزایش است . مطالعات نشان داده است که آفتاب سوختگی شدید با تاول هنگام کودکی یا نوجوانی احتمال ملانوم را دوبرابر می کند . برای تشخیص زود رس سرطان های پوست معاینه منظم پوست و رجوع به دکتر متخصص برای برخورد با خال های مشکوک ضروری است .
ضد افتاب شیمیایی ضد آفتاب های فیزیکی جلوگیری از اثرات نور آفتاب از راه داخلی اثرات مزمن نور آفتاب بر روی پوست آفتاب و سرطان پوست آفتاب سوختگی شدید ضد افتاب شیمیایی ضد آفتاب های فیزیکی جلوگیری از اثرات نور آفتاب از راه داخلی اثرات مزمن نور آفتاب بر روی پوست آفتاب و سرطان پوست آفتاب سوختگی شدید

اثرات مزمن نور آفتاب و پیری پوست

قوام پوست

در این حالت پوست نازک ، چروک و زرد رنگ می شود و ئر نواحی گوش و گردن کلفت و شیارهای لوزی شکل چیدا می کند.

تغییرات عروقی

 در افراد با پوست روشن ، خونریزی زیر پوستی در اثر ضربه خفیف ایجاد می شود .

کک و مک

قبلا توضیح داده شده است .

پیری ناشی از آفتاب

تغییرات مربوط به پیری طبیعی پوست تسریع شده و شدت می یابد . در اثر تابش مزمن نور آفتاب اپیدرم خشک می شود و چین و چروک های عمیق در پوست به وجود می آیند .
بر اثر تابش مزمن نور آفتاب ، پوست ، پوسته پوسته و خشن می شود و در بین لب های بالا و پایین التهاب به وجود می آید . در واقع پیری پوست در اثر نور آفتاب ، بر اثر تاثیرات نامطلوب و بلند مدت نور آفتاب بر پوست است . البته میزان پیری پوست در اثر نور نیز تا حدی به عوامل وراثتی و ژنتیک تعیین می شود . به عنوان مثال افرادی که پوست روشن به آسانی سوخته و سریع تر نیز به پیری پوست در اثر نور آفتاب مبتلا میشوند . نکته مهم دیگر این است که برای شکل گرفتن ضایعات دایمی و تدریجی لزومی ندارد که پوست آفتاب سوخنه و یا حتی به اصطلاح گل بیندازد بلکه رفت و آمد به محل کار ، مراکز خرید و یا حتی پهن کردن لباسهای شسته شده پوست ما را برای پیری در اثر نور به الندازه کافی در معرض نور آفتاب قرار می دهد . بنابراین حتی در منزل و روزهای ابری از کرم ضد افتاب استفاده کنید .

دیدگاه‌ها  

0 # امیر 1396-04-31 14:40
مرسی از مطالب کاربردیتون. من تازه با سایت شما آشنا شدم و همیشه پیگیر مطالب خوبتون هستم
بازم تشکر :)
پاسخ دادن

نوشتن دیدگاه