پنج شنبه, 26 مرداد 1396 ساعت 16:11
خواندن 1983 دفعه

ویژگی یک کلاه آفتابی مناسب برای محافظت از پوست

استفاده از کلاه یا نقاب آفتابی برای جلوگیری از تابیدن نور آفتاب به پوست صورت عادت بسیارخوبی است تا از شر اشعه های مضر آفتاب دور شویم.

ویژگی یک کلاه آفتابی خوب

رنگ کلاه

هنگام خرید کلاه، باید به رنگ آن توجه کافی داشت کلاه‌هایی که رنگ آن‌ها روشن است، گزینه بهتری محسوب می‌شوند.

اندازه کلاه

برای خرید کلاه باید به اندازه آن‌توجه کافی داشت، چون کلاه‌های تنگ می‌توانند باعث سردرد شوند. کلاه‌هایی که قابلیت تنظیم دارند بهتر از کلاه‌های دیگر هستند و آن دسته از کلاه‌هایی که با دکمه اندازه می‌شوند، بهتر از نوع چسبی هستند، چون چسبی‌ها بعد از مدتی قابلیت چسبندگی خود را از دست می‌دهند. اندازه لبه کلاه می‌تواند متفاوت باشد، هر چه لبه کلاه بزرگ‌تر باشد، قدرت محافظت آن در برابر اشعه‌های مضر آفتاب بیشتر است. کلاه‌هایی که با لبه کوچک‌تر به فروش می‌رسند، مخصوص ورزش هستند و برای آن دسته از افرادی که می‌خواهند برای ساعت‌های طولانی در آفتاب تردد کنند، مناسب نیستند.

جنس مناسب

کلاه‌ها به ۲ صورت در بازار عرضه می‌شوند یا روباز هستند یا روی آن‌ها بسته است. کلاه‌های روباز، به‌دلیل گردش هوا روی سر و عرق‌کردن کمتر، گزینه بهتری محسوب می‌شوند. اما اگر تمایل دارید که حتما کلاه بسته بخرید، سراغ آن دسته از کلاه‌هایی بروید که روی آن‌ها توری است و هوا در آن‌ها گردش دارد. کلاه‌هایی که در بازار به فروش می‌رسند، بیشتر از جنس کتان و برزنت (ضدآب) هستند که کلاه‌های جنس کتان برای تابستان و فصل گرم، گزینه بهتری به‌حساب می‌آیند. 

کلاه‌های گران‌قیمت

بعضی از کلاه‌ها با قیمت بالایی به فروش می‌رسند که دلیل این مسئله بیشتر به مارک کلاه برمی‌گردد. البته این نکته را نباید از یاد برد که این دسته از کلاه‌ها روی سر بهتر قرار می‌گیرند و بسیاری از آن‌ها را می‌توان داخل ماشین‌لباسشویی شست. کلاه‌های مارک، اگر اصل باشند به نسبت سایر کلاه‌های آفتاب‌گیر طول عمر بیشتری دارند. برخی از کلاه‌های آفتاب‌گیر که با قیمت بالاتری به فروش می‌رسند، با فناوری نانو ساخته شده‌اند و مانع از تجمع باکتری، بوی عرق و... می‌شوند.

سایه ای که این کلاه روی پوست صورت ، گوش ها و حتی گردن می اندازد ، می تواند تا حد قابل توجهی عوارض تابش مستقیم نور آفتاب به صورت ، گوش ها و گردن را کم کند. البته همیشه به خاطر داشته باشید که استفاده از وسایل فیزیکی هنگام خروج از منزل در روز های آفتابی و گرم سال به هیچ عنوان به معنای کنار گذاشتن مصرف ضد آفتاب های مناسب پوستتان نیست. استفاده از کرم های ضد آفتاب در تمام فصل های سال به خصوص تابستان به تمام افراد توصیه می شود.

بهتر است ضد آفتاب را حدود ۲۰ دقیقه پیش از خروج از منزل روی پوست تمام قسمت هایی از بدن که در معرض تابش نور آفتاب قرار می گیرند ، بزنید. مثلا خانم ها باید پوست صورت و پشت دست های خود را با کرم ضد آفتاب بپوشانند و آقایان یا بچه ها نیز علاوه بر دست و صورت ، ضد آفتاب های مناسب را برای محافظت از پوست گردن و گوش هایشان به این قسمت ها هم بزنند.

برای بالا بردن اثربخشی کرم های ضد آفتاب ، آن ها را هر ۲ تا ۳ ساعت یک بار روی پوستتان تمدید کنید. در انتها بد نیست به این نکته هم اشاره ای داشته باشیم که تابیدن مستقیم اشعه فرابنفش نور خورشید به قسمت های مختلف پوست عامل اصلی ابتلا به خیلی از انواع لکه های پوستی و سرطان پوست است که می توان با استفاده از کلاه های تابستانی و کرم های ضد آفتاب از ابتلا به چنین مشکلاتی تا حد قابل توجهی پیشگیری کرد.

نوشتن دیدگاه