شنبه, 21 ارديبهشت 1392 ساعت 16:48
خواندن 1226 دفعه

بخور و اثرات پاکسازی پوست

بخور دادن یکی از روش های سالم پاکسازی پوست می باشد که بر لطافت پوست و زیبایی و شادابی آن اثر مثبتی دارد. استفاده از عصاره هایی گیاهی در بخور کمک به اثر بخشی بیشتر آن می کند. در پی انجام بخور، منافذ پوست باز می شود و عمل خون رسانی بهتر انجام می شود. لذا چربی ها،  آلودگی ها و سلولهای شاخی از روی پوست پاک می شود و رطوبت حاصل از این کار باعث جلوگیری از ایجاد چین و چروک می شود.
در بخور دادن دو نکته حائز اهمیت می باشد. اول آنکه اگر به گیاه خاصی حساسیت دارید، به هیچ وجه نباید بخور آن گیاه را انجام دهید و نکته دیگر این است که بسیار مراقب باشید که بخار، پوست شما را نسوزاند. فاصله ایمنی را از ظرف بخور تا صورت خود حفظ کنید که داغی بخار باعث سوختگی آن نشود.

بخور بابونه و گل ختمی

این نوع بخور، علاوه بر مزایایی که در بالا ذکر شد، سبب روشن شدن پوست، ضدعفونی کردن آن و شادابی پوست نیز می شود. برای انجام بخور بابونه و گل ختمی، کافیست مقداری از آنها را در آب جوش بریزید و فرصت کافی دهید تا با حرارتی ملایم، دم بکشد. توجه کنید که مقدار گل ختمی می بایست دو برابر گل بابونه باشد.
پس از آن که دم کشید، پارچه ای رو سر خود بیندازید و ظرف را زیر پارچه قرار دهید. آنگاه در ظرف را بردارید و در حین آنکه بخار به صورتتات می خورد، با نوک انگشتان، پوستتان را به آرامی ماساژ دهید. بعد از بخور دادن، می توانید از روغن زیتون استفاده کنید و آن را روی پوست صورت خود بمالید. البته اگر پوست شما چرب است و جوش می زنید، از آب لیمو ترش استفاده کنید. روغن زیتون یا آب لیمو ترش را با پنبه به صورت خود بمالید و به مدت نیم ساعت آن را روی پوست خود نگه دارید.

بخور همراه با زنجبیل

بخور با زنجبیل علاوه بر اینکه سبب تمیزی پوست می شود، برای دستگاه تنفسی نیز بسیار مفید می باشد. روش بخور دادن آن مطابق روش گفته شده در بالا می باشد. در این بخور باید جوشانده غلیظ و داغ آن برای بخور استفاده شود. بعد از انجام بخور می توانید جوش های سر سفید و سر سیاه خود را با فشار اندکی تخلیه کنید. نکته مهمی که باید در نظر گرفت این است که از آنجاییکه در حین و بعد از عمل بخور، منافذ پوست باز است، بعد از تخلیه جوش ها بهتر است از لیمو ترش تازه یا خیار رنده شده استفاده نمایید و آن را بصورت ماسک روی پوست قرا دهید.

کمپرس کردن

علاوه بر روش بخور از روش کمپرس نیز بویژه برای پوست های خشک و حساس می توان استفاده کرد. برای کمپرس همانند بخور آب را بجوشانید و پودر گیاه را به آن اضافه کنید. بعد از پنج دقیقه محلول مذکور را صاف کرده و حوله تمیزی را به این محلول آغشته کنید و این حوله را پنج تا ده دقیقه روی پوست صورت خود قرار دهید.
یادتان باشد که دو سوراخ برای جای چشم ها در حوله باز کنید.

نوشتن دیدگاه