دوشنبه, 03 تیر 1392 ساعت 17:39
خواندن 1126 دفعه

در مورد جوش بیشتر بدانید

جوش غرور از سن بلوغ شروع شده و کم کم بر تعداد و التهاب جوش ها افزوده می شود. معمولاً اشکال مختلف جوش، همزمان در سطح پوست دیده می شوند. ممکن است ضایعات، التهابی یا غیر التهابی باشند. ضایعات غیر التهابی به شکل جوش های سرسیاه و سر سفید در شروع بیماری دیده می شوند. محتویات سیاه رنگ داخل جوش های سرسیاه، مربوط به تجمع کراتین و چربی است.
جوش های سر سیاه خیلی در معرض دید هستند و باعث آزار بیمار می شوند اما جوش های سرسفید به سختی دیده می شوند و بیماران شکایت چندانی از وجود آنها ندارند جوش های قرمز و ملتهب در اندازه های مختلف دیده می شوند و گاهی کیست های بزرگ دردناک به وجود می آید. بعضی از بیماران معتقدند استرس زیاد، برای مثال در زمان کنکور باعث تشدید جوش ها می شود. دلیلش این است که در شرایط استرس، هورمون های بیشتری از غدد فوق کلیه ترشح می شود و روی غدد چربی پوست اثر می گذارد.

زیبایی تان را دستکاری نکنید !

جوش های روی بدن یا صورت از لحاظ زیبایی، مشکل روحی بزرگی برای بیماران ایجاد می کنند و نباید این مساله را دست کم گرفت. گاهی اوقات بمباران را به خاطر جوش های تنه حتی از حضور در اماکن ورزشی مانند استخر خودداری می کنند حواسان باشد که جوش‌های بزرگ تنه می توانند باعث اسکار شوند. انواع گوناگون جوش، به ویژه اگر مرتبا دستکاری شده و فشار داده شوند تا کیسه رویشان کشیده شود می توانند در سطح پوست حاله با فرورفتگی ایجاد کنند. بعضی از چاله ها سطحی هستند و با لیزر یا درم ابرژن درمان می شوند ولی متاسفانه درمان اسکارهای عمیق بیسار مشکل و زمانبر است. جوش غرور محدود به پوست  است و اعضای درونی بدن سالم هستند. البته بروز ناگهانی جوش های شدید نیاز به بررسی دارد برای مثال اگر خانمی به طور ناگهانی دچار آکنه شدید شود یا همزمان برمویی صورت و بی نظمی در عادت ماهانه داشته باشد باید از لحاظ افزایش غیر طبیعی هورمون های مردانه آزمایش خون انجام دهد. به علاوه مصرف بعضی از داروها مانند انواع کورتون فنی بوبین لبتیوم ویتامین های گروه B ترکیبات رم و بد (هالوژن ها) بعضی از داروهای شیمی درمانی و استروییدهای آنانولیک می توانند باعث بروز ناگهانی جوش شوند.

توجه توجه

- درمان های خانگی مانند مالیدن آبلیمو یا سرکه با گذاشتن یخ روی جوش یا کیسه کشیدن بر روی جوش ها نه تنها نتیجه ای ندارد بلکه ممکن است باعث تحریک بیشتر جوش ها شود.
- نکته دیگر استفاده از داروهای ضد جوش بدون نسخه است که از قدیم در هر داروخانه ای یافت می شود. این ترکیبات اغلب حاوی گوگرد، سولفاستامید، رزورسینول و سالیسیلیک اسید هستند. مصرف این داروها در درمان جوش های خفیف موثر است.

در محضر پزشکان

و اما درمان طبی آکنه براساس شدت و وسعت جوش ها به دو دسته تقسیم می شود؛ داروهای موضعی یا مالیدنی و داروهای خوراکی. متداول ترین درمان جوش های قرمز و ملتهب استفاده از انواع کپسول های آنتی بیوتیکی است . یکی از کرم های معروف در درمان جوش، کرم ترتینویین است. این دارو روی تمام انواع جوش ها موثر است. ترتینویین لایه سطحی پوست را نازک می کند؛ بنابراین لازم است بیماران در طول روز ضد آفتاب بزنند و فقط شب ها از کرم ترتینویین استفاده کنند. تنها عارضه این کرم تحریک پوست است. فقط توجه داشته باشد ترتینویین و بنزوئیل پراکسید اثر همدیگر را خنثی می کنند و نباید همزمان استفاده شوند. برای درمان جوش های قرمز و ملتهب نیز از کپسول های آنتی بیوتیکی مانند تتراسایکلین، داکسی سایکلین، ماینوسایکلین و آزیترومایسین استفاده می شود. معمولا برای درمان جوش از آنتی بیوتیک های اریترومایسین، کلیندامایسین و یا کوتریموکسازول استفاده نمی شود. علت این مساله مقاوم شدن باکتری مولد آکنه نسبت به این نوع آنتی بیوتیک های یا عوارض خاص آنهاست. معمولا کپسول ایترومایسین برای درمان جوش های کودکان تجویز می شود. 

داروهای هورمونی در درمان جوش

گاهی اوقات برای درمان جوش های شدید خانم ها از داروهای ضد هورمون مردانه استفاده می شود. داروهای هورمونی باعث کاهش ترشح هورمون مردانه در بدن و کاهش چربی پوست و در نهایت بهبود آکنه می شوند. البته در طول درمان لازم است بیماران از قرص های جلوگیری از بارداری هم استفاده کنند.

نور در درمان جوش

برای درمان جوش از نور آبی استفاده می شود زیرا این نور کشته شدن باکتری های مولد آکنه را به دنبال دارد. در یکی از روش های نور درمانی ماده به نام آمینولوولینیک اسید به سطح پوست مالیده شده و پس از یک ساعت نور قرمز به آن تابانده می شود. با این کار تا چند ماه جوش ها بر طرف خواهند شد. به ندرت از انواع لیزرها برای درمان جوش استفاده می کنند. نور لیزر با آسیب حرارتی به غدد چربی پوست باعث بهبود موقتی بعضی از جوش های قرمز می شود.

آکوتان

گاهی اوقات صورت و یا پشت بعضی از افراد پر از جوش های بزرگ و کیست های ملتهب است که به درمان های ساده جواب نمی دهند یا جوش های ملایم تر که به چند سال درمان جواب نداده، برای بیمار عذاب آور می شوند و مشکل روحی ایجاد می کنند یا جوش هایی که در سطح پوست چاله می گذارند، در این موارد متخصصان پوست، دارویی به نام آکوتان (ایزوترتینویین) را که از مشتقات ویتامین A است، تجویز می کنند.
یکی از درمان های قدیمی آکنه ویتامین A است. این ویتامین با دوز بالا، برای مثال 500 هزار واحد در روز باعث کاهش چربی پوست و بهبود آکنه می شود. این میزان ویتامینA می‌تواند موجب خشکی شدید موها و حتی علائم مسمومیت شود. به همین جهت محققان به جای ویتامین A سراغ مشتقات آن رفتند که با دوز کمتر و عوارض کمتر همان تاثیر را دارند. آکوتان یا روآکوتان در سال 1982 توسط کمپانی سوئیسی RPCHE تولید شد. این شرکت اولین تولید کننده و توزیع کننده آکوتان در دنیا محسوب می شود. این دارو با نام های تجاری مختلف مانند اکنوترن، دکوتان، اوراتان و ... توسط شرکت های دارویی دیگر تولید می شود. آکوتان نیز مانند هر داروی دیگری دارای عوارض جانبی است. چون آثار مفید آکوتان قابل چشم پوشی نیست لذا تاکید می شود این دارو تحت نظر پزشک متخصص پوست مصرف شود تا با کمترین عارضه، بیشترین فایده را برای بیماران داشته باشد.

نکات مهم

توصیه می شود روزانه دوبار شست و شو با استفاده از شوینده های غیر صابونی انجام شود. شست و شوی زیاده از حد با صابون های قلیایی باعث افزایش PH پوست، از بین رفتن لایه چربی محافظ پوست و حساس شدن پوست نسبت به داروهای مالیدنی می شود. نقش صابون های آنتی باکتریال مانند صابون TCC در درمان آکنه نامشخص است. این صابون ها ممکن است موجب رشد برخی از باکتری ها در سطح پوست شوند. محلول های حاوی سالیسیلیک اسید یا بنزوئیل پراکسید برای پاک کردن پشت مناسب هستند.

نوشتن دیدگاه