دوشنبه, 31 تیر 1392 ساعت 14:40
خواندن 699 دفعه

رازهای ماندگاری جوانی

ظاهر پوست بیانگر میزان کلاژن سازی در پوست است. هر چه میزان کلاژن سازی در پوست بیشتر باشد پوست جوان تر و شاداب تر خواهد بود. با گذشت زمان و افزایش سن ، خاصیت ارتجاعی، کلاژن سازی و میزان چربی های زیر پوست کاهش می یابد. عامل ژنتیک از عوامل موثر بر کیفیت پوست است.

چروک های صورت بر دو نوع است:

1-Senile (وابسته به سن): این چروک ها ناشی از کاهش کلاژن در پوست ات که تحت تأثیر عوامل محیطی مانند آفتاب ، سیگار، آلودگی و ... نیز قرار می گیرد.
2- چروک های وابسته به حالت چهره: این چروک ها ناشی از  انقباض های عضلانی است و در اثر عواملی مانند خندیدن، اخم کردن و حالت های چهره ایجاد می شود.

راهکارهایی برای جلوگیری از ایجاد چروک در پوست و کاهش چروک ایجاد شده.

1-    پرهیز از نور خورشید. 

با استفاده از ضد آفتاب مناسب و تکرار آن در طول روز (حتی در محیط های سر بسته) و استفاده از کلاه و عینک آفتابی و پوشش مناسب می توان از آسیب ناشی از اشعه ماورای بنفش خورشید جلوگیری کرد. عینک آفتابی علاوه بر این که به طور مستقیم جلوی نفوذ اشعه UV به پوست اطراف چشم را می گیرد، مانع جمع کردن چشم در مقابل نور خورشید می شود و از ایجاد خطوط در اطراف چشم جلوگیری می کند. برنزه کردن احتمال بروز چین و چروک و سرطان پوست را افزایش می دهد.

2-    پرهیز از سیگار کشیدن

نیکوتین موجود در سیگار انقباض عروق پوست و اختلال در تغذیه پوست می شود. از طرفی با آسیب به الیاف کلاژن و الاستین در پوست سبب پیری زودرس در پوست می شود. قرار گرفتن در معرض دود سیگار با تحریک چشم ها سبب جمع شدن غیرارادی چشم و ایجاد خطوط پنجه کلاغی (Crows feet) در اطراف چشم می شود. جمع کرد دهان برای خروج دود سیگار به مرور سبب ایجاد خطوط در اطراف دهان می شود . دود سیگار سبب زرد شدن و تیرگی پوست چهرها افراد سیگاری می شود و روی دندان ها و ناخن ها نیز تأثیر منفی دارد

3- جلوگیری از تغییرات ناگهانی وزن

کاهش ناگهانی وزن سبب شل شدن و افتادگی پوست می شود. بنابر این تعادل در رژیم غذایی و جلوگیری از تغییرات ناگهانی وزن در حفظ سلامت پوست و جلوگیری از افتادگی پوست موثر است.

4- رطوبت رسانی به پوست

مصرف حداقل 8 لیوان آب در روز برای حفظ رطوبت پوست لازم است. همچنین استفاده از ترکیبات مرطوب کنده متناسب با نوع پوست از عوامل موثر بر سلامت پوست است. از مرطوب کننده در همه انواع پوست (چرب، خشک، معمولی و مختلط) باید استفاده شود. یائسگی از عواملی است که سبب ایجاد چین و چروک در پوست می شود. استروژن ، هورمونی است که در سنین باروری از تخمدان ها ترشح می شود و در جوانی و شادابی پوست موثر است. پس از یائسگی میزان استروژن در خون کاهش می یابد و این امر بر کیفیت پوست، شادابی و قوام پوست تأثیر گذار است. با مصرف مرطوب کننده های مناسب می توان به بهبود کیفیت پوست پس از یائسگی نیز کمک کرد.

5- پرهیز از آلودگی محیطی

آلودگی های موجود در محیط اطراف ارمغان دنیای مدرن است و از عوامل موثر در صدمه زدن به پوست است. بنابر این تا حد امکان باید از قرار گرفتن در معرض آلودگی های محیطی اجتناب کرد.

6- اجتناب از تنش های عصبی و استرس و خواب کافی

7-تغذیه مناسب

استفاده از میوه و سبزی ها و مصرف 8 لیوان آب در روز از عوامل موثر بر سلامت و شادابی پوست است.

8- استفاده از شوینده های متناسب با نوع پوست

شوینده باید متناسب با نوع پوست باشد و شوینده های پوست چرب، خشک و معمولی متفاوت هستند.

9- تنظیم دفعات شست و شوی پوست

شست و شوی زیاد پوست خشک، سبب خشکی بیش از حد و ایجاد چین و چروک می شود و چرب و مستعد آکنه (جوش) سبب تحریک بیش از حد غدد سباسه (غدد چربی) در پوست می شود که سبب چرب شدن زودتر پوست و افزایش آکنه خواهد شد.

10- استفاده از کرم های ضد چروک

ترکیبات حاوی اسید گلیکولیک و دیگر میوه ها (AHA) با رسوخ در لایه شاخی پوستف با آثار شاخی و ضخیم شدن این لایه مقابله می کند، باعث رطوبت و شادابی پوست می شود و خاصیت ضد چروک دارد. همچنین کرم های حاوی رتینوئیک اسید قوام سطحی پوست را بهبود می بخشند. بنابراین کرم های ضد چروک حاوی این دو ماده آثار ضد چروک مناسبی دارند. این روزها تبلیغات زیادی در مورد مصرف انواع کرم ها می شود. کرم های حاوی کلاژن نیز سهم زیادی از این تبلیغات را به خود اختصاص داده است و هزینه زیادی برای خرید این کرم ها پرداخت می شود. کلاژن در حفظ شادابی و طراوت پوست تاثیر بسزایی دارد ولی از آن جایی که کلاژن از طریق پوست جذب نمی شودی استفاده از آن فقط خاصیت نرم کنندگی و رطوبت رسانی دارد. کرم های دور چشم علاوه بر ترکیبات مرطوب کننده حاوی ترکیبات لایه بردار نیز هستند و با توجه به این که پوست اطراف چشم نازک و حساس است، استفاده از این کرم ها باید طبق تجویز پزشک باشد ترکیب های حاوی AHA, PHA و رتینوئیک اسیدها ترکیب های مناسبی به عنوان ضد چروک هستند که باید طبق نظر پزشک معالج تجویز و مصرف شوند.

نوشتن دیدگاه