شنبه, 20 مهر 1392 ساعت 13:57
خواندن 888 دفعه

کاربرد ليزر در زیبایی پوست

بیش از پنجاه سال از اختراع لیزر می گذرد و سال ها است که به دلیل قابلیت های فراوان لیزر از آن به عنوان وسیله ای ظریف و دقیق در جراحی ها و درمان بسیاری از بیماری های چشمی، پوستی، گوارشی، قلبی عروقی، تنفسی و غیره استفاده می گردد. و به عنوان پدیده ای مهم، طیف وسیعی از فعالیت های پزشکی را تحت پوشش خود قرار داده است. و روز به روز نیز بر دامنه ی عملکرد آن افزوده می شود.
امروزه کلیه ی روش های درمانی متأثر از کاربرد لیزر در حال تکامل می باشد. یکی از توانایی عمل لیزر در تحریک بافت ها و عملکرد ارگانیسم به علت فعال شدن سیسم های آنزیمی است و عمل معمولاً بدون خون ریزی و یا با خونریزی بسیار کم همراه است.
بسته به نوع بیماری و روش درمانی، از لیزرهای مختلف با طول موج و قدرت های متفاوت استفاده می شود که ممکن اس از جنس گاز یا مایع و یا جامد باشد.
تاکنون برای درمان بیماری های پوستی، لیزرهای مختلفی شناخته شده است. اولین لیزر شناخته شده آرگون در سال 1950 بود و که اولین بار در سال 1960 برای درمان تومورها و خال های پیگمانته و عروقی و درمان خالگوبی های نوع سیاه و آبی، با موفقیت هایی همراه بود. و امروزه انواعی از آن در درمان و زدودن موهای زاید صورت و بدن به کار برده می شود.
انواع دیگر، چون آرگون و Tunable Dye Lasers در درمان خال های عروقی و نیز به طور انتخابی در برداشتن بعضی از انواع خالکوبی ها، تومورها و ضایعات دیگر پوست به کار رفته است. هم چنین که به صورت سطحی عمل می کند و بیشتر در درمان خالکوبی ها به کار می رود. و هم چنین (اگزایمر) در درمان بیماری پسوریازیی موفقیت هایی داشته است.
تا امروز، لیزرهای CO2 و اروبیوم در جراحی های سطحی پوست و ترمیم آن مناسب شناخته شده اند.
و در موارد زیر می توان از آن به خوبی استفاده نمود :
درمان چروک های صورت، اسکارهای آکنه، برداشت یا درمان خالکوبی ها، کلواسما (لکه های پوستی)، ضایعات و تومورهای خوش خیم پوست مثل کراتوزهای آفتابی، کراتوزهای سبورئیکف لنتایگوسنیلف خال های اپیدرمال، میلیا، هیدرآدنونا، زگیل های پهن، گزانتلاسما، کلوئید و اسکارهای هیپرتروفیک.
لازم به ذکر است که کاربرد این شیوه احتیاج به تجربه و تخصص دارد و آمادگی بیمار قبل از عمل و مراقبت های بعد از آن از نکات مهمی است که باید کاملاً مورد توجه باشد تا نتیجه ای مطلوب به دست آید.
انواع دیگری از لیزر جهت از بین بردن موهای زاید به کار برده می شود مثل Diode و Nd Yag و Ruby و ... .
با پیشرفت تکنولوژی هر روز لیزرهای جدیدتری در حال شناخت و ساخت می باشند و امکانات بیشری را در اختیار پزشکان قرار می دهد.

نوشتن دیدگاه