یکشنبه, 18 فروردين 1392 ساعت 17:05
خواندن 1411 دفعه

روش صحيح شستشوی پوستهای چرب

افرادی که دچار آکنه هستند و یا مستعد آن می باشند، می بایست در مراقبت روزانه از پوستشان دقت کافی داشته باشند. اساس درمان و کنترل آکنه به دو بخش تقسیم می شود:

1- درمان دارویی مناسب
2- مراقبت روزانه مداوم

لذا نحوه صحیح مراقبت از پوست و رفتار با آن بخصوص در هنگام شستشو که روزانه با آن سرو کار داریم حائز اهمیت است. شستشوی پوست دارای آکنه می بایست دوبار در طی روز انجام شود. توجه به این نکته الزامیست که شستشوی بیش از حد پوست آکنه ای نه تنها به بهبود آن کمک نمی کند، بلکه سبب خشکی و شکنندگی پوست می شود. شستشوی پوست چرب به تعداد دو بار در طی شبانه روز برای از بین بردن آلودگی های محیط، چربی های اضافی، آرایش و تعریق مناسب می باشد.

نکاتی که می بایست در شستشوی پوست چرب به آن توجه کرد:

1-    شستشو با یک شوینده ملایم

یکی از دفعات شستشوی پوست بهتراست شب هنگام (قبل از خواب) باشد. شستشو می تواند با پاک کننده های فومی انجام شود. در صورتیکه پوست دارای ضایعه جوش باشد، بهتر است از پاک کننده هایی استفاده شود که حاوی بنزوئیل پروکسید باشد. پاک کننده های حاوی اسکراب و پدهای زبر و حتی لیف زدن به مرور زمان به پوست آسیب می رساند. پاک کردن صورت باید توسط نوک انگشتان انجام شود و تمامی ناحیه زاویه فکی، اطراف گوش و گردن به خوبی شسته شود.

2-    استفاده از تونر

برای پاک کردن باقیمانده آرایش بر روی صورت و از بین بردن چربی های اضافی ترشح شده از پوست، خوب است از تونر استفاده شود. پنبه را آغشته به تونر نمایید و پوست چرب را با آن شستشو دهید.

3-    استفاده از داروهای درمانی آکنه

هرگاه پزشک معالج داروهای آکنه برایتان تجویز کردند، این داروها بهتر است پس از شستشوی صورت با تونر صورت پذیرد. پس از اینکه تونر کاملا روی پوست خشک شد، می توانید از داروهای ضد آکنه استفاده کنید. فراموش نکنید به داروها فرصت کافی بدهید تا کاملا جذب شوند.

4-    استفاده از مرطوب کننده

معمولا داروهای ضد آکنه سبب خشکی بیش از حد پوست می شوند. جهت رفع این موضوع می توانید از مرطوب کننده های فاقد چربی، ژل ها و لوسیون های مرطوب کننده که سبک تر از کرم ها هستند، استفاده کنید به شرطی که کومدون زا نباشد.

نوشتن دیدگاه