دوشنبه, 19 فروردين 1392 ساعت 15:36
خواندن 1019 دفعه

درباره بوتاکس بیشتر بدانید

بوتاکس در واقع تزریق سم بوتولینیوم به پوست است که سبب کاهش چین و چروک می شود. این نوع سم در اصل یک نوع از پروتئین خالص شده می باشد که حاصل از باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم است. با تزریق کم این ماده در داخل عضله های بدن، خاصیت تحریک شدن بواسطه عصبها را برای مدتی از دست می دهند لذا به دلیل بی حرکتی عضلات، چین و چروکهای آن منطقه کم می شود.
بطور کلی 43 عضله در صورت وجود دارد و محل تزریق بوتاکس بسیار اهمیت دارد زیرا بوتاکس باید در جاهایی تزریق شود که تنها عضلاتی که سبب ایجاد چین و چروک می شوند، از حرکت بایستند نه اینکه حرکت طبیعی صورت دچار مشکل شود.

موارد استفاده از سم بوتولینیوم

-   خط اخم
-  خطوط افقی پیشانی
-  چروکهای کنار چشم
-   باندهای پوستی گردن
اثرات بوتاکس بعد از چند روز مشخص می شود. معمولا بعد از 3 یا 6 روز بعد از تزریق سم اثر می کند اما گاهی اوقات برای کامل شدن اثر آن 7 تا 10 روز زمان نیاز است. مدت زمان اثر آن هم بین 3 تا 6 ماه است. پس از طی این دوره، چین و چروک مجددا باز میگردد. مقدار اثر تزریق بوتاکس یا همان سم بوتولینیوم به عوامل مختلفی اثر دارد مانند نوع پوست، شدن چین چروک و ضخامت پوست. به دلیل ماهیت مزمن عضلاتی که بر روی آنها عمل بوتاکس انجام می شود، پیشنهاد می شود تزریق به دفعات مکرر انجام شود. برخی مطالعات نشان داده است که بوتاکس در طی سالیان متمادی بی خط است و کاهشی در پاسخ ندارد. با تکرار این عمل، طول دوره اثر طولانی تر خواهد شد و عوارض جانبی آن نیز کمتر خواهد شد.

ممنوعیت های تزریق بوتاکس

-   افرادی که به پروتئین شیر گاو حساسیت دارند
-   افرادی که سن کمتر از 18 سال یا بالای 65 سال دارند
-   افرادی که به دیگر محصولات بوتولینیوم حساسیت دارند
-   افرادی که در محلی که می بایست تزریق انجام شود، عفونت پوستی دارند
-   خانم هایی که باردار هستند یا در دوران شیردهی به سر می برند

تزریق به داخل پوست به جای عضله focal hyperhidrosis
در مورادی که شخص دارای مشکل تعریق بیش از حد می باشد، تزریق بوتاکس به داخل پوست انجام می شود. در این روش شروع دوره اثر بوتاکس یک هفته پس از تزریق می باشد. ا ثر آن نیز معمولا به مدت 7 ماه ماندگار می باشد. در اثر تکرار تزریق، طول مدت اثر آن به 16 ماه نیز افزایش می یابد.

پیشرفتهای جاری

در حال حاضر پیشرفتهای جالبی در زمینه درمان با سم بوتولینیوم صورت گرفته است.یکی از این پیشرفتها در مورد دردهای مزمن ودیگری در مورد بیماریهای دستگاه ادراری مثل مثانه بیش فعال و بزرگی پروستات است.
در بیماران با اسپاسم گردن (Cervical dystonia)مشاهده شد که علاوه بر بهبود اسپاسم، درد گردن و شانه آنها هم بهبود می یابد. بهبودی میگرن مزمن با تزریق بوتاکس و عدم تطابق اثر شل کننده عضلانی بوتاکس و بهبودی درد در بیماریهای عصبی عضلانی مطرح کننده این نکته است که ممکن است بهبودی درد کاملا بعلت کاهش انقباضات عضلانی نباشد. این منجربه افزایش تحقیقات برای کشف مکانیسم های ممکن عمل سم بوتولینیوم تیپAبرکاهش درد شده است.
در سال۲۰۰۲ اثرات سودمند سم بوتولینیوم در موارد دردهای عصبی بعد از زونا (Post herpetic neuralgia) در چندین مطالعه گزارش شد. دردهای مزمن دیگری که ممکن است به بوتاکس جواب بدهند عبارتند از: دردهای عصبی بیماران دیابتی، میگرن مزمن، مثانه بیش فعال، ورم مفاصل (آرتریت)و غیره.
با تزریق بوتاکس به داخل مثانه، عضله مثانه شل میشود. علاوه بر این اعصاب حسی مثانه هم تحت تاثیر قرار میگیرند. همچنین سطح فاکتور رشد عصبی در افراد با فعالیت بیش از حد عضله مثانه کاهش می یابد.

بوتاکس چگونه بر شکل صورت تاثیر میگذارد؟

با گذشت زمان و انقباض مکرر عضلات صورت مثل پیشانی ، خطوطی در پوست ظاهر میشوند که می توانند تاثیر منفی در ظاهر شخص داشته باشند. مثلا خط اخم عمیق می تواند فرد را عصبانی یا نگران نشان دهد درصورتیکه در واقع اینطور نباشد.
عضلات صورت علاوه بر بیان احساسات، محل بعضی از ساختمانهای مهم صورت را هم مشخص می کنند. در حال استراحت، عضلات ما کاملا شل نیستند بلکه انقباض خفیفی دارند که باعث حفظ موقعیت بدن میشود.
بطور مثال، انقباض عضله پیشانی ابروها را بالا می برد ولی در حال استراحت یک انقباض خفیف وجود داردکه ابروها را در وضعیت طبیعی نگاه میدارد. حال اگر عملکرد این عضله بطور کامل از بین برود (مثلا در قطع عصب)، ابرو پائین می افتد. بطور معمول موقعیت طبیعی اعضاء صورت حاصل برآیند گروههای عضلانی مخالف هم است. با استفاده دقیق از بوتاکس این تعادل را بهم زده و محل ساختمانهایی مثل ابرو و گوشه دهان را تغییر می دهیم.

ناحیه اطراف چشم

یکی از اولین علائم پیری، چین و چروکی است که از گوشه خارجی چشم به سمت خارج ایجاد میشود. گاهی به این چین و چروکها “پنجه کلاغ” (Crow’s feet) می گوییم. بسته به نوع پوست، سابقه تماس زیاد با آفتاب، و قدرت عضلات اطراف چشم، این چین و چروکها می توانند حتی در بیست سالگی هم دیده شوند. نازکی طبیعی پوست و مقدار زیاد پوست در ناحیه خارجی اطراف چشم این محل را مستعد چروک میکند.
این چروکها ابتدا فقط در حرکات صورت مثل خندیدن دیده میشوند اما با گذشت زمان هر چه بیشتر پدیدار می گردند. وجود این خطوط باعث میشود که شخص همیشه خسته و حتی پیر تر از سن واقعی خود یه نظر برسد. برای یک خانم، این چین وچروکهای اطراف چشم مخرب ظاهر می باشند بخصوص وقتی مواد آرایشی در عمق این چروکها جمع شوند. در آقایان، این چروکها نشانه کار سخت یا تفریح در آفتاب است.
این چروکهای دینامیک با تزریق بوتاکس کاهش می یابند. در برخی افراد، سن و آسیب ناشی از آفتاب از مهم ترین علل این چروکها هستند. در این موارد این چروکها حتی بدون حرکات صورت وجود دارند. در این موارد که به آنها چروکهای استاتیک می گوییم تزریق بوتاکس تاثیر کمتری دارد.
در مقابل باید با لایه برداری پوست یا تزریق فیلر مثل ژل این چروکها را بهبود بخشیم. وقتی این چروکها عمدتا” بعلت فعالیت بیش از حد عضلات دور چشم هستند، تزریق بوتاکس می تواند در کاهش این چروکها نقش عمده ای داشته باشد.

نکاتی در رابطه با بوتاکس

آقایان برای اثرات شبیه خانمها ممکن است به مقدار بیشتری بوتاکس نیازمند باشند.
طول اثر بوتاکس در ناحیه پنجه کلاغ، کوتاهتر از قسمتهای دیگر صورت است و معمولا بین ۳ تا ۴ ماه می باشد.
آسپیرین و داروهای مشابه (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی)، و داروهای ضد انعقادی را حداقل ۲ هفته قبل از تزریق بوتاکس قطع کنید.
در بعضی افراد در زمان جمع کردن چشمها خطوط عمودی در بالای بینی ایجاد می شوندکه به نام “خطوط خرگوشی”(bunny lines) معروفند. این خطوط باید همزمان با خط اخم درمان شود.
در افرادی که بینی آنها بطور غیر ارادی در هنگام نفس کشیدن پهن میشود ممکن است یک احساس منفی شامل عصبانیت، ترس، خستگی بیش از حد، نگرانی، مخالفت، یا استرس به بیننده القا شود. در بعضی افراد پهن شدن سوراخ های بینی در طی صحبت کردن، خندیدن، یا لبخند زدن دیده میشود. در این افراد تزریق بوتاکس  ممکن است این حالت را کمتر کند. این تزریق در افرادی موثر است که می توانند بطور ارادی سوراخ بینی خود را باز کنند. تزریق به داخل عضله باز کننده سوراخ بینی انجام خواهد شد.
با افزایش سن در بعضی از افراد بطور طبیعی نوک بینی به پائین متمایل میشود، که درصدی بخاطر کشش نیروی جاذبه و درصدی هم به علت فعالیت زیاد عضله پائین آورنده تیغه بینی (depressor septi nasi) است.
در این صورت ممکن است فرد، پیر وکهنسال با خصوصیات شیطانی جلوه داده شود. در بعضی افراد پائین بودن نوک بینی مادرزادی است و در برخی هم بدون توجه به سن، نوک بینی با حرکات لب یا صحبت کردن بالا و پائین می رود. در این افراد استفاده از بوتاکس در بالا بردن نوک بینی موثر است. پائین افتادن نوک بینی به علت حرکات صورت می تواند همراه کوتاه شدن لب بالاو گاهی دیده شدن لثه موقع لبخند (gummy smile) و یک خط افقی در ناحیه لب بالا باشد.
این خط افقی ذر افراد پیر با پوست شل ممکن است عمیق تر باشد. تزریق بوتاکس به داخل عضله پائین آورنده تیغه بینی این عضله را شل کرده و باعث بالا بردن نوک بینی می شود.در صورتیکه در حرکاتی مثل پائین آوردن لب بالا، خندیدن، صحبت کردن، جمع کردن لب نوک بینی حرکت نمی کند تزریق بوتاکس در بالا بردن نوک بینی موثر نیست و نباید انجام شود.
در بیمارانی که گوشه دهان آنها به سمت پائین متمایل است خطوطی از گوشه لب تا لبه فک تحتانی دارند که “خطوط ماریونت”(marionette lines) نام دارند. اینها معمولا القا کننده اندوه، عدم رضایت و بد اخلاقی هستند.
وقتی این فرو رفتگی ها شدیدند پائین رفتن گوشه های لب را تشدید کرده و یک لبخند بر عکس یا “سیبل چینی ” را ایجاد می کنند و القا کننده پیری هستند هر چند از نظر سنی شخص جوان باشد. راههای درمان این فرو رفتگی ها جراحی لیفت صورت، لایه برداری پوست ویا تزریق فیلرهاست. تزریق بوتاکس دراین موارد می تواند باعث بهتر شدن و دوام بیشتر اثر این اعمال باشد

نوشتن دیدگاه