چهارشنبه, 21 فروردين 1392 ساعت 13:06
خواندن 1169 دفعه

عواملی كه جوش را بدتر می كند

1- عدم مصرف کامل دارو

بسیاری از افراد پس از بهبود ظاهری وضعیت جوش ، مصرف داروهایی که پزشک برای رفع جوشهایشان برایشان تجویز کرده را قطع می کنند. در صورتیکه دارو می بایست طی دوره ذکر شده توسط پزشک بطور کامل مصرف شود. مصرف داروهای خوراکی یا موضعی باسد بصورت دوز نگهدارنده و ادامه دار تداوم داشته باشد. تا زمانی که فرد استعداد ژنتیکی دارد، مستعد جوش زدن دوباره است.

2- ژنتیک

متاسفانه در صورتیکه والدین شما مستعد جوش بودند، این ارث بصورت ژنتیکی به شما منتقل خواهد شد. گاهی برخی از افراد حتی پس از بچه دار شدن نیز جوش می زنند و در میانسالی از آن رهایی می یابند.

3-  نداشتن صبر

داروهای درمان آکنه معمولا در دراز مدت اثر می کند و اثربخشی آنها مستلزم صرف زمان است. نباید انتظار این را داشته باشید که داروهای ضد جوش مانند مسکن عمل کند و به سرعت جوش را بهبود دهد.

4- استرس

سعی کنید استرستان را کنترل نمایید زیرا حرص خوردن و ایستادن جلوی آینه و انتظار مداوم برای بهبود، روند درمان را مختل می کند.

5- پوست چرب

پوستهای چرب مستعد جوش زدن می باشند. افرادی که پوست چرب دارند، بهتر است در طی روز دوبار صورت خود را با محلولهای مخصوص پوستهای چرب شستشو دهند تا از بروز جوش پیشگیری کنند.

6- توصیه های دیگران

درمان هر فردی با فرد دیگر متفاوت است. نه درمان خودتان را به دیگری توصیه کنید نه از درمان شخصی دیگر پیروی کنید. برخی داروها سبب بروز عوارضی در افراد می شود که ممکن است در فرد دیگر بی تاثیر باشد.

7- دستکاری جوش

مهمترین دلیل اینکه جای جوش روی پوست افراد باقی می ماند، دستکاری جوش است. هرچند ویژگیها و قابلیت های پوست در افراد مختلف متفاوت است. اکیدا توصیه می شود به جوش صورت دست زده نشود تا بعد از بهبود، جای آن روی بدن باقی نماند.

8- تغذیه نامناسب

در هر شخصی واکنش به مواد غذایی متفاوت است. لذا افرادی که می دانند خوردن چه نوع غذایی سبب بروز جوش روی صورت یا بدنشان می شود، می بایست از خوردن آنها پرهیز نمایند. (مثلا آجیل، شکلات و فست فود)

9- تحریک پوست

همیشه باید سعی شود پوست در کمترین حد ممکن تحریک شود. بطور مثال خانمها در هنگام بند انداختن باید فشار کمتری به پوست وارد کنند و مدت زمان آن را تا حد ممکن کاهش دهند. آقایان نیز می بایست مدت زمان اصلاح خود را کوتاهتر کنند. همچنین استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی چرب مناسب برای افراد مستعد یا دارای جوش نیست.

10- شغل 

محیط کار شما می تواند در تشدید آکنه موثر باشد . اگرشمادریک آشپزخانه گرم  کار می کنید ،بخار غذاها وبخارهاری چربی که از داغ کردن روغن و… ایجاد می شود با جوش های شما تماس پیدا می کند و باعث تشدید آن می شود .با تهویه مناسب وبازگذاشتن پنجره به خودتان کمک کنید .اگر آکنه شما شدید است وتحت درمان هستید ودوست دارید نتیجه مناسبی بگیرید باید از قرار گرفتن در چنین محیط هایی تاحد امکان بپرهیزید تا آکنه تان تشدید نشود

نوشتن دیدگاه