جمعه, 30 فروردين 1392 ساعت 15:19
خواندن 865 دفعه

مبارزه با چروک دور لب

با افزایش سن چروکهای دور لب ظاهر می شوند. این چروکها با همراهی چروکهای اطراف چشم، تاثیر منفی خود را در ظاهری مسن بیشتر نشان میدهد. در این مقاله با دلایل ایجاد چروکهای دور لب و پیشگیری و درمان آنها آشنا می شویم. 

دلایل ایجاد چروک دور لب

با افزایش سن، بصورت طبیعی کلاژن پوست کم می شود و مهمترین ایجاد چروک دور لب کاهش کلاژن پوست می باشد. اما در این میان، عواملی مانند اشعه UV آفتاب، مصرف دخانیات و خشکی بیش از حد پوست روند کاهش کلاژن پوست را تسریع می کند.

تاثیر حالت لب بر روی چروک آن

افرادی از قلیان و سیگار استفاده می کنند به دلیل جمع کردن لب و حالتی که در مصرف این دخانیات به لب میدهند (در هنگام پک زدن) بیشتر مستعد چروک دور لب هستند.

تغذیه نامناسب و اثر آن بر چروک دور لب

مصرف مایعات، آب، میوه و سبزیجات فراوان از بروز چروک دور لب جلوگیری می نماید. تغذیه مناسب بر پوست بسیار تاثیر گذار است. مصرف غذاهای حاوی امگا 3، و ویتامین E برای داشتن پوستی زیبا توصیه می شود.

راههای رفع چروک دور لب پس از پیدایش آن:

1- تزریق پلاسمای خود شخص

بعد از سن 50 سالگی معمولا در افرادی که محافظت زیادی از پوست خود ننموده اند چروک در اطراف لب دیده می شود. یکی از بهترین روشهای برطرف کردن این چروکها، PRP یا همان تزریق پلاسما می باشد. استفاده از این روش، بطور محسوسی چروکها را از بین می برد. این روش شباهتی به بوتاکس ندارد. این روش در واقع نوعی مزوتراپی بیولوژیکال و طبیعی است. در این روش از خود فرد خون گرفته می شود. سپس پلاکت های خونی و پلاسمای آن جدا می شود و مجددا به شخص تزریق می شود. مهمترین مزیت PRP ماندگاری آن می باشد. اثر آن دائمی است. برگشت پذیری آن به ندرت اتفاق می افتد. از مزایای دیگر آن این است که عوارض جانبی ندارد و همچنین محدودیت سنی برای آن وجود ندارد. البته به شرط آن که بیمار شرایط خاصی نداشته باشد

2- بوتاکس

اولین نکته ای باید بدانیم این است که تاثیر بوتاکس دائمی نیست و پس از مدت زمانی باید مجددا این کار را انجام داد. در واقع هزینه های آن مداوم است. نکته دیگر این است که در بوتاکس دور لب، حالت لبها تغییر می کند و فرد بوتاکس کرده در حالاتی مانند آب خوردن، سوت زدن و گاهی هم حرف زدن، حالت طبیعی خودش را ندارد. وقتی بوتاکس انجام می شود، روند کاهش کلاژن در پوست ادامه دارد ولی در ظاهر فرد در طی 6 ماه دیده نمی شود.

 کدام پوست‌ها زودتر چروک می‌شوند؟‌

پیر شدن پوست، روندی طبیعی است که با افزایش سن مرتبط است؛ اما نوع پوست افراد هم در تشدید و تسریع آن نقش دارد. باید توجه داشت که مسأله ژنتیک هم بر این عارضه اثرگذار است. اگر دقت کنید، می‌بینید خیلی‌ها سیگار می‌کشند؛ اما دور لب همه آنها به یک میزان چروک نمی‌شود. هر چه پوست خشک یا به عبارت صحیح‌تر، کم‌آب‌تر باشد، بروز چروک‌ها هم بیشتر دیده می‌شود. برعکس در افرادی که پوست‌شان قوام، رطوبت و آب بیشتری دارد و به اصطلاح پوست چرب‌تری دارند، کمتر و دیرتر شاهد ایجاد چروک دور لب هستیم.

بهترین زمان درمان

معمولاً چروک‌ها در مراحل اولیه ایجاد شدن، خیلی عمیق نیستند و خود فرد متوجه می‌شود که مثلاً هنگام صحبت کردن، چروک‌های ظریفی دور لبش ایجاد شده است. اگر فرد در آن مرحله شروع به درمان کند خیلی بهتر است تا آن که بگذارد چروک کاملاً عمیق شود.

نکات مهم

سیگار را ترک کنید و سراغ قلیان هم نروید.
همیشه آب زیاد و سبزیجات تازه مصرف کنید.
استفاده از کرم‌های مخصوص با ترکیبات گیاهی را فراموش نکنید.

نوشتن دیدگاه