شنبه, 21 ارديبهشت 1392 ساعت 14:13
خواندن 591 دفعه

ويتامين هايی برای كاهش وزن و تناسب اندام

عملکردهای مرتبط با کاهش وزن و تناسب اندام، مانند متابولیسم قندها و چربی ها، سوختن کالری، گرسنگی، اشتها و متابولیسم عمومی، با مصرف ویتامین ها مطلوب تر می شود. از آنجاییکه ویتامین ها در کنار هم عملکرد مناسبی دارند، لذا نمی توان فقط یک نوع ویتامین را برای کاهش وزن معرفی کرد.
می توان گروهی از ویتامینها را نام برد که در تناسب انئدام و کاهش وزن موثر می باشند. از جمله مهمترین ویتامین ها برای کاهش وزن می توان از  ویتامینC، B2، B3، B5، B6، اینوسیتول و کولین که بخشهایی از B-کمپلکس می باشند، نام برد.

ویتامین B2

ریبوفلاوین (ویتامین B)  برای عملکرد سالم متابولیسم و غده تیروئید حائز اهمیت است. غذاهایی که حاوی ویتامین B2 هستند عبارتند از جگر و قلوه، تخم مرغ، پنیر، شیر، سبزیجات برگدار و بادام می باشد.

ویتامین B3

نیاسین یا همان ویتامین B3 برای تولید هورمون تیروئید مهم است. ویتامین B3 بخشی از عامل تحمل گلوکر می باشد. (GTF) . این ماده در مواقعی که قند خون بالا می رود در بدن ترشح می شود. منابعی که این ویتامین در آنها وجود دارند به شرح زیر می باشد:
جگر، ماهی تن، تخم مرغ، گوشت، مرغ، سبوس گندم، ماهی سالمون و اسقومری، گندم، جو، برنج قهوه ای و میوه خشک

ویتامین B5

اسید پانتوتنیک (ویتامین B5) نقش بسزایی در تولید انرژی و کمک به غده آدرنال دارد. در غذاهایی مانند گوشت، مرغ، دانه های گندم، تخم مرغ، جو، جگر و قلوه، سبوس و سبزیجات از این ویتامین به وفور یافت می شود. کمبود این ویتامین در بدن بر مصرف چربی در بدن تاثیر منفی دارد.

ویتامین B6

پیریدوکسین (ویتامین B6) متابولیسم و هورمون تیروئید را تنظیم می کند. غذاهایی که شامل این ویتامین می باشند عبارتند از سبوس گندم، مخمر آب جو، گوشت گاو، مرغ، برنج قهوه ای، موز، آودکادو، کلم، جو و شیره.

کولین

کولین بخشی از ویتامین B کمپلکس است. در واقع کولین یک نوع ویتامین واقعی نیست زیرا در کبد ساخته می شود. کولین در متابولیسم چربی اثر مهمی دارد. اگز بدن فردی کمبود کولین داشته باشد، سبب می شود چربی ها در کبد انباشته شود. غذاهایی چون زرده تخم مرغ، گل کلم، دل و جگر گاو و بادام زمینی حاوی کولین می باشد.

اینوسیتول

این ویتامین هم مانند کولین که در بالا ذکر شد، بخشی از ویتامین B کمپلکس می باشد. این ویتامین، در کمک کردن به متابولیسم چربی ها، با کولین ترکیب می شود. منابع خوب از این ویتامین عبارتند از: دل گاو، جگر گاو، سویا، تخم مرغ، مرکبات، دانه های کامل، آجیل.

ویتامین C

این ویتامین فواید بسیار زیادی برای بدن دارد که از جمله آن تبدیل خوب گلوکز به انرژی در سلول هاست. منابع خوب از این ویتامین عبارتند از: کلم بروکلی، فلفل سبز، کیوی، کلم بروکسل، لیمو، پرتقال، توت فرنگی، کلم.

نوشتن دیدگاه