سه شنبه, 10 ارديبهشت 1392 ساعت 16:10
خواندن 1846 دفعه

اشتباهاتی كه در رژيم غذايی انجام می دهيد

تناسب اندام دغدغه بسیاری از افراد می باشد که به جوانی، شادابی و اندام خود اهمیت می دهند. متاسفانه دربسیاری از رژیم ها به دلیل ناصحیح بودن آنها، پوست و زیبایی فرد دچار تهدید می شود. علاوه بر آن ممکن است عوارض دیگری هم داشته باشد. لذا آگاهی از اصول صحیح رژیم گرفتن برای تناسب اندام بسیار حائز اهمیت می باشد.
اولین اشتباهی که افراد در رژیم های غذایی مرتکب می شوند، محاسبه غلط کالری مصرفی می باشد. می توان گفت بدترین روش برای رژیم غذایی، کاهش دادن میزان هیدروکربات های مصرفی است که در نتیجه آن، مقدار زیادی از آب بدن از دست می رود. منظور از کاهش مایعات بدن این نیست که میزان مایعات دریافتی بدن کم می شود. بلکه منظور این است که بدن توانایی نگه داشتن مایعات را از دست می دهد.
در این حالت چربی بدن کم نمی شود و تنها پروتئین ها هستند که از بین می روند که به کلیه ها آسیب جدی می رساند. این نوع رژیم در صورتی که قطع شود، فرد مجددا افزایش وزن پیدا خواهد کرد و در برخی موارد فرد چاق تر از زمان قبلی خود خواهد شد.
قانون اصلی رژیم گرفتن بسیارساده است. میزان کل کالری دریافتی روزانه بدن و تفاوت آن با میزان مصرف کالری و سوزاندن آن در طی روز، مقدار کالری و چربی انباشته شده در بدن می باشد. بدن انسان زمان دریافت کالری را تشخیص نمی دهد. لذا کالری دریافتی در روز و شب به یک میزان فرد را چاق می کند ولی نکته مهم این است که در طی روز این کالری به سرعت مصرف می شود و شب چون استراحت بدن بیشتر است، کالری دریافت شده مصرف نمی شود و انباشته می شود. به همین دلیل است که توصیه می شود در شب غذای سبک مصرف کنید. ضمن اینکه غذا خوردن در شب ممکن است موجب بازگشت اسید در معده شود که سوزش سر دل را به همراه خواهد داشت.
بعضی از غذاها برای هضم شدن نیاز به انرژی بیشتری دارند و میتوانند کالری بسوزانند. آرام غذا خوردن و جویدن لقمه های غذا به میزان کافی، باعث تنظیم مرکز کنترل اشتها در مغز می شود. صرف غذا به آرامی باعث می شود آنچه که خورده اید، کم اشتهایتان کند و با غذای کمتر احساس سیری کنید. بیست دقیقه طول می کشد تا فرمان سیر شدن به مغر برسد. لذا در صورتیکه آرام غذا صرف شود، این زمان داده خواهد شد تا از خوردن بیشتر از حد سیری جلوگیری شود. غذا خوردن سریع به خودی خود باعث چاق شدن فرد نمی شود. افرادی سریع غذا می خورند، به مکانیزم تنظیم اشتهای خود فرصت این را نمی دهند که کار کند و اعلام سیری کند. به همین دلیل بیشتر از حد سیری غذا صرف می کنند.
پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها بدون توجه به منبع آن‌ها، در هر گرم ۴ کالری دارند. چربی نیز در هر گرم ۹ کالری دارد، یعنی بیشتر از دو برابر پروتئین و کربوهیدرات. گوشت نه تنها در هر گرم چهار کالری دارد بلکه هر گرم چربی گوشت ۹ کالری دارد.
هرچه میزان چربی گوشت بیشتر باشد کالری آن نیز بیشتر خواهد شد و چون مصرف کالری زیاد باعث افزایش ذخیره سازی چربی می‌شود، در نتیجه خوردن گوشت نه تنها باعث افزایش وزن می‌شود، بلکه بیشتر آن را به صورت چربی ذخیره می‌کند.
مکملهای ویتامینی تمام احتیاجات بدن شما از جمله پروتئین، کربوهیدرات، املاح، اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب مورد نیاز را برآورده نمی‌کند، بلکه این باور غلط در مورد تغذیه و رژیم است.
بسیاری از افرادی که دارای رژیم کم کالری به همراه مکملهای غذایی پروتئینی و ویتامینی هستند دچار مشکلاتی شده‌اند که به علت عدم توانایی بدن جهت تنظیم متابولیسم بوده است مخصوصاً کلیه‌ها و کبد که نمی‌توانند به این نوع رژیم سازگار شوند.
مهم نیست که چه زمانی از ۲۴ ساعت کالری مصرف می‌کنید، نتیجه نهایی یکی است. فرمول پایه این است کالری مصرفی در برابر کالری که می‌سوزانید.
اگر در روز سه بار و هر بار چهارصد کالری بخورید یا ۱۲۰۰ کالری را در یک وعده مصرف کنید، بدن شما این تفاوت را درک نمی‌کند. ولی فراموش نکنید حذف وعده غذایی راه مناسبی برای رژیم موفق نیست زیرا اشتهای شما را بیش از حد تحریک می‌کند و نه تنها شما ناهار یا شام زیادتری می‌خورید بلکه در طول روز هم از انواع میان وعده‌ها مصرف می‌کنید.
برخلاف تصور، گرسنه ماندن باعث می‌شود وزن بدن به دلیل ذخیره سازی چربی افزایش یابد.
اگر هدفتان از گرسنگی کشیدن کاهش وزن است باید در برنامه رژیمی خود تجدیدنظر کنید. به جای گرسنگی یک برنامه مناسب ورزشی برای خود تعیین کرده و بیشتر به باشگاه بروید. از میوه جات، سبزیجات، حبوبات، گوشتهای کم چرب و ماهی استفاده کنید. سعی کنید چهار یا پنج بار در هفته طبق یک برنامه منظم ورزش کنید.
ننوشیدن مقدار کافی آب در طول روز متابولیسم و سوخت و ساز بدن را کند کرده و ممکن است باعث اضافه وزن نیز بشود. آب ماده‌ای ضروری برای فعالیتهای متابولیک بدن، از جمله سوزاندن کالری محسوب می‌شود. خوردن آب به جای انواع نوشابه نیز بسیار مناسب است. نوشابه‌ها معمولاً زود‌تر احساس تشنگی را نسبت به آب از بین می‌برند و دارای کالریهای بی‌ارزش بوده و باعث می‌شوند بعد از ۳۰ دقیقه مجدداً احساس گرسنگی نمایید.
همچنین خوردن تنقلات هنگام گرسنگی باعث ایجاد عادتهای غذایی ناسالم می‌شود.

نوشتن دیدگاه