دوشنبه, 20 خرداد 1392 ساعت 12:29
خواندن 2417 دفعه

مراقبت از پوست در شب

در تاریکی هم هوای پوست تان را داشته باشید

شب ها فرصت خوبی است تا با رعایت نکات ساده ای تا حد زیادی از پوست تان در مقابل پیری محافظت کنید، فقط کافی است بدانید پوست شما شب ها به چه چیزهایی احتیاج دارد.
اگر هر شب قبل از خواب فقط چند دقیقه وقت تان را صرف انجام مراقبت های پوستی کنید، پوست شما تا حد زیادی طراوت و جوانی خود را حفظ خواهد کرد.
بعد از استفاده از مواد آرایشی در طول روز، آغشته شدن پوست به چربی ها و مواد موجود در این مواد و آلودگی های هوا در طول روز، پوست شما در انتهای روز احتیاج به مراقبت مختصر دارد. درست است که شب ها خسته و بی حوصله هستید ، ولی باور کنید می توانید با صرف چند دقیقه وقت از بسیاری مشکلات پوستی پیشگیری کنید، بنابراین چند دقیقه زمان خواب تان را به تاخیر بیندازید و چشمان تان را باز نگه دارید و مراحل زیر را برای داشتن پوستی بهتر انجام دهید.

چگونه صورت را تمیز کنیم؟

صبر کنید! بدون شستن و پاک کردن صورت تان به تخت خواب نروید وگرنه تمام مواد آرایشی به درون پوست شما نفوذ خواهد کرد و می تواند باعث به وجود آمدن جوش یا آکنه شود، حتی می تواند منافذ پوستی را بزرگ کند در نتیجه پوست پیرتر و فرسوده تر به نظر برسد. بهتر است از پاک کننده ای استفاده کنید که مواد آرایشی چرب را از پوست شما پاک کند و به راحتی ریمل های ضدآب را بدون آسیب رساندن به پوست ظریف دور چشم پاک کند. می توانید ابتدا برای پاک کردن آرایش از یک پارچه یا پد کتانی استفاده کنید سپس با استفاده از یک پاک کننده ملایم صورت تان را بشویید. البته باید بدانید حتما لزومی ندارد این پاک کردن صورت قبل از خواب باشد، هر زمان از روز که مواد آرایشی و آلودگی های محیطی را از روی صورت تان پاک کنید به پوست تان کمک می کنید که راحت تر نفس بکشد و روی آن جوش و آکنه نیز به وجود نیاید.

چرا باید از کرم چشم استفاده کنید؟

اگر می خواهید چهره ای  زیبا، با طراوت و چشمانی درخشان داشته باشید، استفاده از کرم زیر چشم را فراموش نکنید. پوست اطراف چشم ها نازک ترین قسمت پوست بدن شماست و وقتی سن شما بالا می رود، پوست اطراف چشم نازک تر می شود در نتیجه زیر چشم حلقه های سیاه رنگ به وجود می آید یا به اصطلاح گود می شود، بنابراین شما باید به نوعی به این پوست نازک کمک کنید. کرم های زیر چشم می تواند بسیار کمک کننده باشند. به دنبال کرم ها یا سرم هایی باشید که ویتامین های E، C، A یا K داشته باشند. این ویتامین ها به پوست کمک می کند که بتواند خود را ترمیم کند در نتیجه حلقه های تیره رنگ زیر چشم از بین برود. اگر از سرم زیر چشم استفاده می کنید، بهتر است بعد از آن از یک کرم سبک زیر چشم استفاده کنید تا پوست تان رطوبت و آب خود را حفظ کند.

چرا باید کرم شب بزنیم؟

یکی از راحت ترین کارهایی که شما می توانید شب ها برای صورت تان انجام دهید، استفاده از کرم های مخصوص شب است. مواد موجود در کرم های شب می تواند تا حدی از پیر شدن پوست شما جلوگیری کنند، چون هم پوست را مرطوب می کنند، هم آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد را ترمیم می کنند، هم به ساختن سلول های پوستی کمک می کنند و تا حدی نیز موجب تولید کلاژن و فیبرهای الاستین می شود. وقتی شب ها می خوابید، ماهیچه ها استراحت می کنند منافذ پوستی باز می شوند و این به مواد درون کرم اجازه می دهد که بتواند تا حدی در عمق پوست نفوذ کند در نتیجه اثر بهتری داشته باشد. کرم های شب غلیظ تر از کرم های روز بوده و حاوی مواد مغذی و ویتامین های مفید برای پوست است، همچنین برخی کرم های شب حاوی رتینول و لایه بردار هستند که می توانند باعث کم رنگ شدن لکه های پوستی شوند، البته اغلب توصیه می شود که از 30 سالگی، از این کرم ها استفاده شود.

بهترین روش خواب برای زیبایی

گاهی پزشکان با توجه به صورت فرد می توانند تشخیص دهند که او شب ها هنگام خواب بیشتر به کدام سمت می خوابد و حالت خوابیدن او چگونه است، چون وضعیت خوابیدن می تواند در به وجود آمدن چروک ها و خطوط صورت نقش بسزایی داشته باشد، حتی بعضی پزشکان استفاده از بالش های ضدچروک را پیشنهاد می کنند و ... البته قبل از این که بخواهید خرج زیادی کنید، ما پیشنهاد های خاصی داریم؛ اول این که به شما توصیه می کنیم، سعی کنید به سمتی بخوابید که معمولا عادت ندارید به آن سمت بخوابید، ممکن است ابتدا سخت باشد و حتی در طول شب بی اختیار چرخ بزنید، ولی مهم این است که صورت شما کمتر به یک حالت ثابت باشد؛ مطمئن باشید با این کار تا حد زیادی از به وجود آمدن چروک ها پیشگیری می شود. بدترین حالت خوابیدن روی شکم یا به اصطلاح دمر خوابیدن است، چون صورت شما به بالش فشرده شده و احتمال به وجود آمدن چین و چروک ها بیشتر می شود. سعی کنید بیشتر روی کمر بخوابید.

مراقبت های ویژه از دست و پا

فقط پوست صورت شما نیست که به مراقبت های خاص احتیاج دارد، با مراقبت های خاص از دست و پا در طول شب تا حد زیادی می توانید زیبایی خود را بهتر حفظ کنید.
مراقبت از پا: سعی کنید، هفته ای چند شب روی پوست انگشتان و پاشنه پاهای تان لوسیونی حاوی اسید لاکتیک بمالید، بهتر است مقدار اسید لاکتیک حدود 12 درصد باشد؛ این ماده پوست های خشک و ضخیم را از بین می برد، همچنین می توانید از کرم های سنگین تر برای چرب کردن پاهای تان استفاده کنید؛ کرم هایی حاوی شی باتر یا گلسیرین می تواند بسیار موثر باشد، بعد از استفاده از این نوع کرم ها یک جفت جوراب نخی به پا کنید و تمام شب جوراب را از پای تان در نیاورید، البته به خاطر داشته باشد اگر در منطقه ای گرم و مرطوب زندگی می کنید، شب ها نباید جوراب به پا کنید چون احتمال به وجود آمدن عفونت های قارچی وجود دارد.
مراقبت از دست: احتمالا در طول روز استفاده از یک کرم سنگین و چرب برای دست ها بسیار مشکل است چون وقتی دست ها چرب باشند، صفحه کلید کامپیوتر شما، کاغذهای تان یا وسایل خانه یا ... مرتب لک می شوند اما در طول شب مشکلی پیش نخواهد آمد، پس بهتر است شب ها هنگام خواب از یک کرم چرب و سنگین مثل کرم های حاوی شی باتر استفاده کنید. قبل از خواب به مقدار فراوان کرم روی دست ها و پوست پایین ناخن بمالید.

نوشتن دیدگاه