خواندن 3382 دفعه

نتیجه لیزر موهای زائد به چه چیزهایی بستگی دارد؟ - دکتر رقیه جبرئیلی

بسیاری از افراد مایلند که پوستی عاری از موهای زائد داشته باشند و در هزینه و زمانی که برای از بین بردن موهای زائد صورت، دستها، پاها یا دیگر نقاط بدنشان میگذارند صرفه جویی کنند. جالب است که در سالهای اخیر، علاوه بر خانمها، آقایانی که از پرمویی نیز رنج میبرند،

تمایل زیادی برای از بین بردن موهای زائدشان نشان داده اند و به دنبال راههای درمان دائمی آن میگردند.

لیزر موهای زائد روشی است برای کم کردن این نوع موها. اما اینکه این نوع چگونه و در کجا و توسط چه شخصی انجام شود بسیار اهمیت دارد و انجام لیزر موهای زائد در هر شرایطی و توسط هر فردی، نتیجه یکسان را ندارد.

برای آشنایی کامل با این موضوع، گفتگویی با خانم دکتر جبرئیلی متخصص پوست در تهران داشتیم تا بعنوان موثق ترین مرجع خوانندگان پوست نیوز را راهنمایی بفرمایند. در صورتیکه تمایل به خلاص شدن از شر موهای زائد بدنتان دارید، پیشنهاد اکید می نماییم که صحبت های خانم دکتر رقیه جیرئیلی را در این گفتگوی صمیمانه مطالعه بفرمایید.

پوست نیوز: سرکار خانم دکتر جبرئیلی، ضمن سلام و تشکر از راهنمایی های شما، لطفا برای افرادی که تمایل به انجام لیزر موهای زائد دارند، توضیح بفرمایید که آیا انجام لیزر موهای زائد فرد را برای همیشه از آن خلاص می کند؟

دکتر رقیه جبرئیلی، متخصص پوست در تهران: هیچ دستگاه لیزری قادر به از بین بردن تمامی موهای زائد بطور دائم نیست. لیزر موهای زائد، آنها را به مقدار قابل توجهی کم میکند و موها بسیار نازک می شوند. البته به نوع موهای فرد هم بستگی دارد. بطور کلی می توان گفت حدود 80 تا 90 ذرصد موهای زائد با لیزر از بین می روند.

پوست نیوز: خانم دکتر جبرئیلی، فرمودید که مقدار اثر بخشی موهای زائد به جنس موها نیز بستگی دارد. چه نوع موهایی بهتر به لیزر جواب میدهند و از بین می روند؟

دکتر رقیه جبرئیلی، متخصص پوست در تهران: اگر موها کرکی و روشن و بلوند بخصوص در زمینه پوست تیره باشد لیزر، آنها را از بین نمی برد. موهای زرد و قرمز نیز پاسخ مناسبی به لیزر نمی دهند. بهترین حالت برای لیزر موهای زائد، پوست روشن و موهای ضخیم و تیره است.

پوست نیوز: انجام لیزر موهای زائو به چند جلسه درمان نیاز دارد؟

دکتر رقیه جبرئیلی، متخصص پوست در تهران: زدودن موهای زائد به وسیله لیزر معمولاً در طی جلسات متعدد(بین3الی6 جلسه)انجام می شود. فاصله جلسات با توجه به ناحیه ای از بدن که مورد درمان قرار می گیرد و اینکه چندمین جلسه درمان است، بین 5/1 الی 6 ماه متغیر است.

پوست نیوز: خانم دکتر جبرئیلی،شنیده ایم که چند نوع لیزر برای درمان موهای زائد وجود دارد. لطفا آنها را نام ببرید و بفرمایید کدام بهتر است.

دکتر رقیه جبرئیلی، متخصص پوست در تهران: لیزرهای زیر برای درمان موهای زائد توصیه می شود:
1- سیستم لیزر الکساندرایت با طول موج 755 نانومتر
2- سیستم لیزر دیود با طول موج 800 نانومتر
3- سیستم لیزر Nd-YAG با طول موج 1056 نانومتر
4- سیستم نوری IPL نیز با روش کار کردی مشابه لیزر ها در درمان موهای زائد به کار می رود.
در مورد اینکه کدامیک بهتر عمل می کند، مقالات مختلف هر کدام از برتری یکی از لیزر ها سخن میگوید ولی تنظیم پارامترهای هر کدام از لیزرها ی فوق که بهتر انجام شود اثربهتری دارد. انجام این کار توسط پزشک متخصص پوست یا تحت نظارت وی بسیار در نتیجه لیزر مهم است و اگر این کار توسط افراد غیر متخصص انجام شود ممکن است به منجر به تاول و قرمزی پوست ناحیه درمان گردد.

پوست نیوز: چه افرادی نباید لیزر موهای زائد انجام دهند؟

دکتر رقیه جبرئیلی، متخصص پوست در تهران: محدودیت های انجام لیزر موهای زائد برای افراد زیر است:
1- کسانیکه برنزه کرده اند؛ حمام آفتاب، سولاریوم ،داروهای اتوبرنزه استفاده کرده اند، بهتر است حداقل ۲ تا ماه صبر کنند چرا که احتمال سوختگی در پوست برنز کرده بسیار بیشتر است تا رنگ پوست برگردد. حداقل باید ۱۷ ژول انرژی به ریشه مو برسد تا لیزر اثر داشته باشد.
2- در صورت وجود تبخال می بایست قبل از لیزر و بعد از آن برای چند روز داروهای ضد ویروس خوراکی مصرف شود.وجود تبخال در محلی که قرار است لیزر شود می تواند باعث انتشار ویروس شود
3- اگر زخم عفونی و آفتاب سوختگی در محل انجام لیزر وجود دارد بهتر است لیزر را مدت کوتاهی به تعویق بیاندازید.
4- در صورت بارداری بهتر است لیزر به بعد از زایمان موکول شود . گرچه هیچ سند علمی نشان نداده است لیزر روی سلامت جنین اثر سوء می گذارد و می توان پوست شکم یا ناحیه تناسلی را در این دوران لیزر کرد اما اضطراب و درد و نگرانی برای مادر بسیار زیاد است.
5- اگر زگیل تناسلی و یا سایر عفونتهای تناسلی مثل مولوسکوم و ....در موضع اندام تناسلی دارید بهتر است لیزر روی آن موضع انجام نشود
6- اگر بیماری پوستی با حساسیت شدید به نور وجود دارد بهتر است در موضع وجود بیماری پوستی لیزر انجام ندهید. یا قبل از آن حتما با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

دکتر رقیه جبرئیلی

دکتر رقیه جبرئیلی
متخصص پوست، مو و زیبایی

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به توانیر، نبش بخشندگان
88197981 - 021

نوشتن دیدگاه