خواندن 2933 دفعه

شوره سر و درمان آن - دکتر حسن اعتمادزاده

شوره سر از جمله بیماری های شایع و آزار دهنده مو می باشد که می بایست تحت نظر متخصص پوست و مو درمان شود و نباید به خودی خود رها شود تا بهبود یابد. ریختن شوره های سر بر روی شانه ها و یقه لباس منظره خوشایندی نیست. بسیاری از افراد مبتلا نمی دانند که چرا به شوره سر مبتلا شده اند و چگونه باید آن را رفع کرد.

از این رو از آقای دکتر حسن اعتمادزاده، متخصص پوست و مو در کلینیک مدیکودرما، تقاضا نمودیم تا وقتشان را در اختیار خوانندگان پوست نیوز بگذارند و درباره این بیماری شایع برایمان توضیحاتی ارائه فرمایند.

پوست نیوز: آقای دکتر اعتماد زاده، ضمن تشکر، لطفا درباره شوره سر و عوامل بروز آن توضیح بفرمایید.

دکتر حسن اعتمادزاده، متخصص پوست و مو در کلینیک مدیکودرما: مسئله شوره جزئی از یک بیماری بزرگ تر به نام سبوریک درماتیک است. این اسم گذاری بخاطراین است که بخش اول به عنوان چربی و بخش دوم به معنای التهاب پوست است.
در زمان های قدیم تصور میشد شوره التهاب پوستی است ناشی ازوجود چربی و شوره در زمانی که فرد پوست چرب دارد دیده میشود.ولی در حدود 27 سال قبل مطالعات نشان داد که شوره قارچی است که در بدن تمام انسان ها وجود دارد و این قارچ در دوران کودکی کمتردیده می شود و پس از بلوغ به وفور یافت میشود.
به این قارچ دو عمل هم نسبت داده میشود. اول اینکه ضد آفتاب و آنتی بیوتیک طبیعی بدن است. دوم اینکه ثابت شده افرادی که شوره ی زیادی دارند کمتر به برخی از سرطان ها مبتلا میشوند.

پوست نیوز: آقای دکتر، چه نوع پوستی بیشتر درگیر این بیماری می شود؟

دکتر حسن اعتمادزاده، متخصص پوست و مو در کلینیک مدیکودرما: تکثیراین قارچ در افرادی که پوست چربی دارند بیشتر است. تکثیر این قارچ منجر به علائمی نظیر شوره ، پوسته ، خارش ، زخم ، جوش ، احساس درد در هنگام لمس موها ، قرمزیه پوست و خشکی گونه به طوری که فرد احساس سختی در باز کردن دهان و صحبت کردن دارد.

پوست نیوز:بیماری سبوریک درماتیک چه علائمی و در چه قسمتی از بدن دارد؟

دکتر حسن اعتمادزاده، متخصص پوست و مو در کلینیک مدیکودرما: درداخل مجرای گوش، پشت گوش به صورت ایجاد کیست، درابروها، در سر، درریش آقایان، در ناحیه وسط سینه

پوست نیوز:چه عواملی این بیماری را تشدید می کند؟

دکتر حسن اعتمادزاده، متخصص پوست و مو در کلینیک مدیکودرما:
• استرس
• تغییر مکان فیزیکی زیاد
• زیاد در معرض آفتاب قرار گرفتن
• آلودگی هوا
این موارد باعث میشود که فرد دچارحملات این بیماری شود.

پوست نیوز: آیا میتوان گفت این بیماری به ژنتیک افراد مربوط است؟

دکتر حسن اعتمادزاده، متخصص پوست و مو در کلینیک مدیکودرما: بله البته. بسیار دیده شده که این بیماری زمینه ژنتیک دارد و البته در افراد با ژنتیک پوست چرب بیشتر هم دیده شده است.

پوست نیوز: آیا این بیماری درمان کامل و قطعی دارد؟

دکتر حسن اعتمادزاده، متخصص پوست و مو در کلینیک مدیکودرما: خیر. متاسفانه این بیماری فقط کنترل میشود.والبته باید بگم که خود بیماری هم دوره های شدت و ضعف دارد.یعنی به طور کل طبیعتش این است که مدتی هست یه مدت نیست. مدتی خیلی آرام است و مدتی خیلی شدید است و اوج میگیرد. که دقیقا تمام اینها با وضعیت جمسی و روحی فرد ارتباط دارد.

پوست نیوز: راههای درمان و کنترل این بیماری چیست؟

دکتر حسن اعتمادزاده، متخصص پوست و مو در کلینیک مدیکودرما: راه های درمانی بسیار ساده هستند. اول از همه استحمام منظم استفاده از شامپوهایی که کنترل کننده آن قارچ هستند. استفاده از کرم های موضعی و گاهی اوقات اگر شدت زیادی داشته باشد از داروهای خوراکی استفاده میشود.

دکتر حسن اعتمادزاده

دکتر حسن اعتمادزاده
متخصص پوست، مو و زیبایی

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به توانیر، نبش بخشندگان
88197981 - 021

نوشتن دیدگاه