یکشنبه, 01 مهر 1397

رادیوسلامت: وجود سرب در رژ لب - دکتر فاطمه معین الدین

رادیو سلامت با حضور کارشناسان و متخصصین پوست بررسی کرد: وجود سرب در رژ لب؛ درست یا نادرست؟

به گزارش خبر نگار پوست نیوز برنامه این هفته "راز های زیبایی" رادیو سلامت که یکشنبه ها از ساعت 9:15 تا 10 پخش می شود در ارتباط " باور های غلط در محصولات آرایشی بهداشتی" اختصاص داشت . در این برنامه خانم دکتر فاطمه معین الدین متخصص پوست و مو و کارشناسان وزارت بهداشت به سوالات شنوندگان جواب دادند. در این برنامه مطالب ارزشمندی مطرح شد که توجه شما رابه گزیده هایی از نظرات کارشناسان که از طرف روابط عمومی رادیو سلامت در اختیار ما قرار گرفته جلب می کنیم.


مجری برنامه: خانم دکترمعین الدین می توانید عوامل شایع ایجاد لک را در خانم ها ذکر کنید؟

دکتر معین الدین:یكی از بارزترین علائمی كه باعث میشه مردم فكر كنند سلامتی و زیبایی پوستشان به خطر افتاده است ، ایجاد لك های تیره روی پوست صورت می باشد . این عارضه ( یعنی لك های تیره پوست ) فارغ از سن و جنس و نژاد ، ممكن است برای هر فردی رخ بدهد . البته همواره علل و عواملی وجود دارند كه زمینه بروز لك های پوستی رو مساعد میكنند که می توان به تغییرات هورمونی در خانمها مانند بارداری ,مصرف قرص های ضد بارداری,و برخی از واکنشهای حساسیتی نام برد . اما مهمترین دلیل ایجاد لک های پوستی در معرض قرار گیری بدون محافظت در برابر اشعه آفتاب است . البته این عامل هر چند مهمترین علت ایجاد لک است اما خوشبختانه تنها عاملی است که کاملا قابل پیش بینی می باشد


مجری برنامه :آیا این باور که در بعضی افراد وجود دارد صحیح است که" ضد آفتاب ها باعث لک شدن پوست می شوند"؟

کارشناس وزارت بهداشت :به جز این چهار عاملی كه خانم دکتر اسم بردند ، واقعا عامل مهم دیگه ای وجود ندارد كه سبب لكهای تیره پوستی بشود . اما متاسفانه گهگاه از قول منابع مجعول و غیرمعتبر ، شاهد نشر شایعاتی هستیم كه تنها خاصیتش ایجاد تشویش و دلهره در بین افراد می باشد . و قطعا حتما برای عده ای سود جو به انتشار آن می پردازند .یكی از بی پایه ترین این شایعات كه اتفاقا بازارش هم خیلی داغ می باشد ، شایعه لك زایی بعضی از لوازم آرایشی و بهداشتی مثل انواع كرم های ضد آفتاب ها و كرم پودرها است باید به شنوندگان عزیز اطمینان دهم که این مسئله هیچ صحت علمی و درستی ندارد و جالب است هر از چند گاهی یک برند به آن متهم می گردد. تنها عامل ایجاد لک در ضمن مصرف ضد آفتاب کم زدن یا درست نزدن آن است زیرا افرادی که به میزان کافی از ضد آفتاب استفاده نکنند به ویژه در مناطق گونه و پیشانی دچار لک می گردند. پس توصیه می گردد مردم با خیال راحت به برند ها و کرم هایی که مجوز وزارت بهداشت را دارند اطمینان کرده و با خیال راحت آنها را استفاده کنند فقط توصیه من این است که در مصرف ضد آفتاب صرفه جویی نکیند تا پوستی جوان و شا داب داشته باشید.


مجری برنامه : باور و شایعه نادرست دیگری که در بین برخی از افراد وجود دارد نگرانی از وجود سرب در رژلب هاست که برخی از افراد با انجام آزمایشی که با مالیدن حلقه طلا به دستی که رژلب زده شده که با سیاه شدن آن همره می شود را دلیلی بر وجود سرب در رژ لب می دانند .ممکن است کمی بیشتر در این زمینه توضیح دهید؟

کارشناس برنامه:قبلا از هرچیز باید بدونید كه سرب ، مثل بسیاری از عناصر دیگه ، در انواع مواد خوراكی و آشامیدنی ، حتی آب آشامیدنی ما ، در مقادیر مشخصی وجود داره . طبعا در بعضی از محصولات آرایشی و بهداشتی هم سرب و سایر فلزات سنگین در مقادیر مجاز وجود داره و جالبه بدانید كه این مقادیر ، بسیار كمتر از میران سربی است كه در آب آشامیدنی ما و بسیاری از دیگر خوراكیها وجود دارد . مسلما وقتی یك محصول آرایشی یا بهداشتی ، موفق به اخذ تائیدیه های سلامتی و بی خطری از مراجع علمی معتبر ، و برچسب اجازه تولید از وزارت بهداشت میشه ، دیگه هیچ جای نگرانی در موردش وجود ندارد . البته بازهم عرض میكنم ، این به شرطیه كه فرآورده تقلبی و مخدوش نباشه ، كه اگر محصول موردنظرتون رو از یك داروخانه یا فروشگاه معتبر بخرین و دارای مجوز وزارت بهداشتباشد این نگرانی هم كاملا مرتفع میشه .


مجری برنامه : اما این آزمایش مالیدن حلقه طلا و سیاه شدن آن چه چیز را نشان می دهد؟

کارشناس برنامه: نكته مهم دیگه ای كه حتما باید به آن اشاره كنم این است كه اخیرا حرف و حدیث ها و حتی ایمیل هایی منتشر شده كه ادعا میكنه با مالیدن رژ لب روی پوست دست و بعدش كشیدن یك حلقه طلا روی آن ، اگه رنگ سیاه تولید شد ، یعنی اینكه آن رژلب سرب داره و سرطانزا است ؟ ! ردیابی سرب و سایر فلزات سنگین در محصولات مختلف ، تنها و تنها از طریق آزمایشهای بسیار دقیق و علمی ، و با استفاده از دستگاهها و تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته امكان پذیر است که تنها در ایران در آزمایشگاه انرژی اتمی قابل اجراست . حالا خودتون قضاوت كنین كه این داستان تست سرب و حلقه طلا تا چه حد عوامفریبانه است . حالا واقعا داستان سیاه شدن پوست در این بین چیه ؟ پاسخ خیلی روشنه . موم های طبیعی مثل موم زنبور عسل وقتی روی پوست قرار بگیرن ، در تماس با اكثر فلزات وارد واكنشی میشن كه حاصلش ایجاد رنگ سیاه روی پوسته . خوب معما حل شد ؛ رژ لبهایی كه در فرمولاسیونشان از موم های طبیعی و خالص و مرغوب استفاده كردن ( مثل اكثر برند های معتبر داخلی و خارجی ) در مجاورت حلقه یا هر فلز دیگری روی پوست ، تولید رنگ سیاه میكنند كه این اتفاق ، نه تنها نشانه وجود سرب نیست بلكه نشان از مرغوبیت آن محصول است . بدیهی است كه رژلب هایی كه در تركیباتشان به جای مومهای طبیعی ارزشمند و گرانقیمت ، از مومهای صنعتی كم ارزش استفاده می كنند ، برای بافت لب بسیار مضر هستند و این در حالیه كه آن واكنش سیاه شدن را بوجود نمیارند


مجری برنامه:آقای دکتر در پایان اگر توصیه ای برای شنوندگان دارید بیان فرمایید؟

خلاصه كلام اینكه ؛ هر حرف و كلامی را بدون تایید متخصصین پوست نپذیرید و همواره سعی كنید كه به دور از تشویش و نگرانی ، محصول مناسب پوست خود را با تایید فرد متخصص ، از مراكز خرید معتبر تهیه كنید و با رعایت نحوه صحیح مصرف ، سلامتی و شادابی و زیبایی پوستتون رو تضمین كنید . اما ، در این بین ، متاسفانه گهگاه شایعات و اظهارات نادرستی مطرح میشه كه ذهن مصرف كننده را از مسیر صحیح انتخاب یك فرآورده مناسب منحرف می كند . یكی از این دست شایعات كه در واقع ، نتیجه رقابتهای ناسالم تجاریه و متاسفانه این روزها خیلی هم متداول شده ، این است كه تلاش ناجوانمردانه ای میكنن تا بعضی از محصولات خاصی را متهم كنند به اینكه حاوی فلزات سنگین ازجمله سرب و جیوه می باشد . كه در این بین سهم سرب در مركز این شایعات بیشتر از فلزات دیگر است.

دکتر معین الدین

دکتر فاطمه معین الدین
متخصص پوست، مو و زیبایی

---
---
خواندن 2281 دفعه
نوشتن نظرات


با عضویت در خبرنامه پوست نیوز مقالات جدید زیبایی را از دست ندهید