خواندن 5128 دفعه

چگونه می توان بوتاکس استاندارد را تشخیص داد؟ - دکتر جاوید حسینی

امروزه افراد بیشتر از گذشته به فکر زیبایی و جوانی خود, حفظ یا برگرداندن آن هستند. جالب این است که این امر تنها به بانوان اختصاص ندارد و بسیاری از آقایان نیز مایلند پوستی صاف و عاری از چین و چروک داشته باشند و فرایند پیری را به تعویق بیندازند.
آقای دکتر جاوید حسینی متخصص پوست, مو و زیبایی درباره راه های جوانسازی پوست, در مصاحبه ای با پوست نیوز مطالب مفید، دقیق و علمی را بیان فرموده اند که در ادامه شما را به مطالعه ی آن دعوت می کنیم.

پوست نیوز: آقای دکتر حسینی خوشحالیم که فرصت گفتگو با شما و استفاده از تجربیات و دانش گرانبهایتان را یافتیم. لطفا برای علاقمندان به جوانی پوست که تصمیم به تزریق بوتاکس دارند, توضیح دهید که چطور می توانند انتخابی مناسب برای تزریق بوتاکس داشته باشند؟

امروزه مراجعین زیادی در مطب پزشکان متخصص پوست وجود دارند که مایل به انجام تزریق بوتاکس برای برطرف کردن چروکهای صورت و پیشگیری از دائمی شدن آنها می باشند. تزریق بوتاکس یكی از درمان های چین و چروك پوست است. قبل از ارائه توضیحات در مورد تزریق بوتاکس باید انواع چین و چروك های پوست را بشناسیم. به طور كلی چین و چروك ها دو نوع هستند: چروك های حركتی و چروك های غیر حركتی. منظور از چروکهای حرکتی آن دسته از چروکها است که با حرکت عضلات صورت مانند خندیدن, اخم کردن و غیره در جاهای مختلف صورت ایجاد می شود.
درمان چروك های حركتی, با تزریقات موادی مانند بوتاكس میسر می باشد. بوتاكس یك داروی بی حس كننده است به ماهیچه های حركتی صورت، یعنی ماهیچه هایی كه در زمینه حركت پوست و در زمینه تغییر میمیك چهره دخالت دارند، تزریق می شود. نکته مهم این است كه آن ها معمولا در نقطه خاصی از پوست، که پزشكان از آن نقاط اطلاع دارند، بایستی تزریق شود. همچنین تكنیك تزریق خیلی مهم است. برای حصول نتیجه قطعی باید حتما آن نقطه خاص انتخاب شود. توصیه می شود بیماران محترم قبل از اینكه تزریق بوتاکس انجام دهند, در مورد بوتاكس اطلاعات كافی کسب كنند. این اطلاعات را می توانند هم از پزشكان بخواهند و هم در سایت های معتبر که پشتوانه علمی دارند بخوانند.

پوست نیوز: آقای دکتر حسینی, چند نوع ماده بوتاکس در ایران وجود دارد که در مراکز تزریق می شود؟ چگونه بوتاکس خوب را تشخیص دهیم؟

در ایران فعلا چند نوع بوتاكس مورد استفاده قرار می گیرد. اولین و رایج ترین آنها, بوتاكس های غیرلیبل دار هستند كه به بوتاكس های چینی معروف اند. البته خوب است بدانید خیلی مراكز, این نوع بوتاکس ها را تحت عنوان بوتاكس های كانادایی تزریق می كنند. چراکه پرچم كانادا روی آن درج شده ولی در اصل چینی هستند. این نوع بوتاکس ها لیبل وزارت بهداشت ایران را ندارند و تایید شده نیستند. نزدیك به 80% از بوتاکس های موجود در مراکز از این نوع می باشد.
غیر از بوتاكس های چینی، بوتاكس های دیگری هم در بازار وجود دارد که بوتاکس لیبل دار هستند مثل بوتاكس های كره ای كه در 1 تا 2 سال اخیر لیبل وزارت بهداشت را گرفته اند. بوتاکس انگلیسی نیز در کشور وارد می شود که داری لیبل وزارت بهداشت می باشد. به زودی بوتاكس های ساخت كشور خودمان قرار است تولید شود که هنوز 100% وارد بازار نشده. اگر تولید آنها هم بیشتر شود, لیبل وزارت بهداشت را دارا می باشند و قابل اعتماد می باشد.

پوست نیوز: آقای دکتر, مردم از كجا می توانند نسبت به انواع بوتاكس ها آگاهی و اطمینان حاصل كنند؟

من فكر می كنم در درجه اول یك پزشك معتمد پیدا كنند كه به آن اطمینان 100% داشته باشند، البته همه پزشكان قابل اعتماد هستند ولی باید به یك فرد كه اطمینان كامل دارند، ترجیحا متخصص انتخاب كنند. متاسفانه امروزه آرایشگاه ها هم این كار را انجام می دهند و حتی خیلی از مراكز غیر تخصصی نیز اقدام به تزریق بوتاکس می کنند. توصیه می شود تزریق بوتاکس حتما توسط پزشك, ترجیحا متخصص و مورد اعتماد انجام شود و بدانند چه ماده ای برای آن ها تزریق می شود. لیبل وزارت بهداشت را روی بوتاکسی که به آنها قرار است تزریق شوند ببینند.

پوست نیوز: سوال آخر اینکه نقاطی که برای تزریق بوتاكس انتخاب می شود, چه نقاطی از بدن یا صورت می باشد؟ چند نوبت تزریق بوتاکس را لازم میدانید؟

از آنجاییکه بوتاكس فقط برای چروك های حركتی اثربخش است، ابتدا باید نوع چروک صورت هر فرد را بشناسیم و بوتاکس را به نقاطی تزریق کنیم که چروك حرکتی دارند. مثلا به صورت عادت اخم می كنیم، به صورت عادت چین پیشانی می اندازیم، یا با خندیدن, چین كنار چشم ایجاد می کنیم. در مورد این نواحی, بوتاكس حتما تاثیر دارد.
این نکته را نباید فراموش کنیم که كسی كه یك خط عمیق در ناحیه اخم دارد با یك بار بوتاكس از بین نمی رود. در واقع این نوع افراد دیر برای درمان مراجعه كرده اند. توجه داشته باشد بوتاكس فقط یك عامل بی حس كننده است و پركننده نیست و نباید انتظار بیشتری از آن داشته باشیم. البته اگر در زمان خاص خودش تكرار شود ( بطور مطلوب هر 4 تا 6 ماه چند نوبت پشت سر هم انجام شود) احتمال اینكه این چروك ها صاف بشود نیز وجود دارد.

دکتر جاوید حسینی

دکتر جاوید حسینی
متخصص پوست، مو و زیبایی

---
بزرگراه کاشانی، خیابان گلستان شمالی، ساختمان پزشکان شماره 1
44005027-44064929

دیدگاه‌ها  

0 # ساناز خدایی 1397-07-24 15:56
دکتر جاوید حسینی فوق العاده است از همه نظر:علمی و اخلاقی:واقعا خوش دسته؛نسخه هاش و درمانهاش واقعا معجزه است....
پاسخ دادن

نوشتن دیدگاه