خواندن 4050 دفعه

با میکرودرم بیشتر آشنا شوید - دکتر حبیب حسن نژاد

اخیرا اسم میکرودرم ابریژن و مراکزی که این کار را انجام میدهند زیاد شنیده می شود. بر آن شدیم تا بدانیم میکرودرم ابریژن چیست, چه می کند و برای چه افرادی مناسب است. افتخار گفتگو با دکتر حبیب حسن نژاد, متخصص پوست و مو را یافتیم تا نادانسته هایمان در مورد این اقدام زیبایی را به دانسته هایی صحیح و معتبر و برپایه علم تبدیل کنیم.

پوست نیوز: آقای دکتر حسن نژاد, لطف بفرمایید توضیح دهید میكرودرم ابرژن چیست؟

میكرودرم ابرژن یك روش لایه برداری با استفاده از دستگاه است كه توسط آن به صورت خیلی سطحی لایه های شاخی یا لایه برداری داخل چربی انجام می شود. این کار جایگزین استفاده از کرم های لایه بردار است. همانطور که میدانید کرمهای لایه بردار در حدود یک تا دو ماه طول می کشد تا اثر خود را نشان دهند در حالیکه با انجام میکرودرم ابیژن این کار در طی یک ساعت انجام می شود.

پوست نیوز: آقای دکتر, چه تعداد دفعات را برای انجام میکرودرم ابریژن پیشنهاد می كنید ؟ و اینکه این کار برای چه نوع فعالیت هایی توصیه می شود؟

میکرودرم ابریژن موارد كاربرد مختلفی دارد ما آن را حدود ماهی یكبار برای كارهایی مثل رفع جای جوش، جای اسكار آكنه، رفع تیرگی پوست، کوچک کردن منافذ باز پوست، از بین بردن جوش های سطحی سرسفید پیشنهاد می کنیم. این تعداد بر اساس پوست های ما ایرانی ها، یعنی پوست های تیپی 1 تا 4 خیلی مناسب است. البته برای پوست های تیره تر نیز مشکلی ایجاد نمی کند. در مورد میکرودرم ابریژن باید بدانیم با یك جلسه اجام این کار درمان كامل نمی شود. معمولا بین 4 تا 9 جلسه (بسته به نوع دستگاه) لازم است انجام شود تا فرد حداقل نتیجه مطلوب را ببیند. یكی دیگر از كارهایی كه میكرودرم ابرژن انجام می دهد، علاوه بر اینكه خون رسانی را به آن منطقه بیشتر می كند، باعث ساخت كلاژن می شود و در واقع كلوژن سازی را فعال می كند و كسی كه 4 تا 6 جلسه میكرودرم انجام می دهد در نهایت متوجه می شود هم پوستش کمی روشن تر شده و هم سفت تر.

پوست نیوز: آقای دکتر میکرودرم ابریژن برای چه نوع پوست هایی كاربرد دارد؟

برای همه انواع پوست ها كاربرد دارد فقط برای پوست های خشك اگر مراقبت های لازم آن انجام شود مشكلی ندارد ولی بیشتر از قبل باید به رطوبت پوشش برسد، در واقع مرطوب كننده های بیشتری استفاده بكند، اول خیلی ملایم باید شروع شود، خیلی به صورت تهاجمی روی پوستش به خصوص پوست های خشك نباید انجام شود. برای پوستهای چرب کاربرد بیشتری دارد.

پوست نیوز: آقی دکتر حسن نژاد, چه مراقبت های بعد از عمل میکرودرم ابریژن باید انجام شود؟ آیا افراد خاصی هستند که از این کار منع شوند یا اینکه هر شخصی می تواند این لایه برداری را انجام دهد؟

در مورد مراقبتهای بعد از عمل باید بگویم بلافاصله بعد از انجام آن باید از كرم آبرسان برای پوست استفاده شود. دیگر اینكه در شب از كرم های مرطوب كننده و در روز از کرم ضد آفتاب استفاده شود. از آنجاییکه یك لایه شاخی خیلی سطحی از روی پوست برداشته می شود, پوست ممكن است حساس تر شود. توصیه می شود هم از آفتاب پرهیز كنند و اگر مجبور است زیر آفتاب باشند حتما از ضدآفتاب با دقت بیشتری استفاده كنند.
انجام میکرودرم ابریژن معمولا در هر سنی قابل انجام است، ما فقط در بعضی از موارد كه جوش های خیلی فعال می بینیم توصیه نمی كنیم، اول باید جوش های فعال درمان شود توسط آنتی بیوتیك یا كارهای طبی دیگر، بعد برای آكنه خفیف كه التهاب ندارد ما می توانیم این كار را انجام دهیم.

پوست نیوز: آیا دستگاههای انجام دهنده میکرودرم ابریژن و نحوه تنظیم آن اهمیت دارد و مهارت خاصی برای انجام آن لازم است؟ چون شنیده می شود كه حتی آرایشگرها هم این كار را انجام می دهند.

ما توصیه می كنیم برای این كار به كلینیك های تخصصی پوست و مو كه مورد تائید وزارت بهداشت هستند مراجعه كنند زیرا این ها دستگاه هایی هستند كه دارای استاندارد می باشند كه از نظر كیفیت و جواب دهی مورد تائید وزارت بهداشت است یا به كلینیك هایی تخصصی مراجعه كنند، بهتر است یك متخصص یا یك پزشك متبحر یعنی پزشك عمومی كه دوره دیده یا این كه در این زمینه تجربه كافی داشته باشد انجام دهد و گرنه خود میكرودرم ابرژن با این كه به ظاهر یك کار ساده ایی است ممكن است اگر درست انجام نشود خیلی هم مضر باشد. به طور مثال اگر اشتباها روی جوش فعال انجام شود باعث بدتر شدن و تیره تر شدن پوست و حتی بدتر شدن جای اسكار می شود. بنابراین توصیه اكید می شود كه حتما زیر نظر متخصص انجام شود.

دکتر حبیب حسن نژاد

دکتر حبیب حسن نژاد
متخصص پوست، مو و زیبایی

انتهای بلوار کشاورز،خیابان دکتر قریب،پلاک 9، واحد 15
66930179-66930393

نوشتن دیدگاه