خواندن 3376 دفعه

ناگفته های تاتو کردن - دکتر منصور نصیری کاشانی

امروزه تاتو کردن نقش پررنگی در حوزه زیبایی پیدا کرده است. تمایل به زیبا بودن امری طبیعی است لیکن اهمیت سلامتی بدن در این میان نباید فراموش شود. "پوست نیوز" این بار نکات مراقبتی سلامتی را در یکی از اعمال زیبایی به نام"تاتو " را از زبان آقای دکتر منصور نصیری کاشانی, متخصص پوست و مو بیان میکند تا علاقمندان زیبایی, با آگاهی زیباتر شوند.

پوست نیوز: آقای دکتر نصیری کاشانی, باعث افتخار پوست نیوز است که توانستیم دقایقی در خدمت شما باشیم. این روزها افراد زیادی تمایل به انجام تاتو با هدف زیبایتر شدنشان دارند. آیا تاتو کردن به تازگی رواج پیدا کرده؟ این کار ضرری برای پوست دارد؟

دکتر نصری کاشانی: میکرو پیگمنتیشن یا تاتو در واقع تغییر رنگ دانه های پوست است و این کار سابقه ای دیرینه چه در حوزه پزشکی چه در حوزه زیبایی در دنیا دارد. طی بررسی های اجساد یخ زده که 2000 سال قبل در کوه آلپ دفن شده بودند, خط هایی درقوزک پای این اجساد مشاهده شد که شبیه تاتو بود بعد از رادیوگرافی هایی که از این اجساد به عمل آمد متوجه شدند که این افراد مبتلا به آرتریت بوده اند و برای درمان اینها از تاتو استفاده کرده بودند.
تاتو در عقاید قومی و فرهنگی معانی خاصی دارد در فرهنگ شرق تاتو جز آیین بودایی است ولی اسلام و یهودیت و مسیحیت به شدت تاتو را نهی کرده اند.
تاتو در گذشته در حوزه پزشکی نقش مهمی داشت است. به عنوان مثال در بیماران مبتلا به سیفلیس, مشاهده شد, مناطقی از بدن بیمار که از رنگ قرمز برای تاتو استفاده کرده بودند, دچار ضایعات پوستی نمی شود. به همین جهت از این رنگ قرمز که از ترکیبات سولفید جیوه بود در درمان بیماری سیفلیس استفاده کردند.

پوست نیوز: آقای دکتر, آیا تاتو کردن فقط به منظور اهداف زیبایی انجام می شود یا در علم پزشکی و به منظور درمان نیز کاربرد دارد؟

دکتر نصیری کاشانی:تاتو هم در حوزه زیبایی و هم در حوزه پزشکی کاربرد دارند. تاتو های زیبایی به دو صورت میباشد.به صورت آرایش دائمی مثل خط لب و خط چشم و ابرو یا به صورت دکوراتیو است مثل کشیدن گل یا عکس روی منطقه ای از بدن. در حوزه پزشکی از میکرو پیگمنتیشن برای درمان لکهای روی بدن و اسکار زخم و جای جوش استفاده میکنند. برای درمان اسکارهای مناطق مودار مانند ابرو از تکنیک hair by hair که در ارایشگاهها به نام هاشور زدن مشهور است استفاده میشود .

پوست نیوز: کسانی که علاقمند به انجام عمل تاتو هستند, باید به چه نکاتی توجه کنند تا سلامتی آنها به خطر نیفتد؟ در واقع میخواهیم بدانیم چه خطراتی افرادی را که تاتو میکنند تهدید میکند؟

دکتر نصیری کاشانی: بیماریهای قابل انتقال زیادی از طریق تاتو ممکن است به افراد منتقل شود بنابر این دستگاههایی که برای این منظور مورد استفاده قرار میگیرند نباید جریان برگشت خون یا ترشحات به دستگاه داشته باشند. چون به این ترتیب خون بیماری قبلی به داخل دستگاه برمیگردد. در بیمار بعدی اگر از سوزن و کارتریج استریل استفاده نشود, ترشحات بیمار قبلی ممکن است فرد را مبتلا به بیماریهای عفونی مختلفی از جمله ایدز و هپاتیت بکند. بنابراین باید از دستگاههایی استفاده شود که جریان رو به عقب نداشته باشد و حتما از کارتریجهای یک بار مصرف استفاده شود تا حداقل صدمه را به پوست برساند. این دستگاهها باید درست طراحی شده باشند و بتوانند رنگ را در عمق مناسب جاسازی کنند. خود رنگها هم از علل بروز مشکلات هستند. در بیمارانی که تاتو ابرو میکنند, محل ابروها ورم می کند و گرانولوم تشکیل میشود و ماهها باید بیمار تحت درمان قرار بگیرد تا ضایعات بر طرف شود.

پوست نیوز: آقای دکتر, رنگ مورد استفاده در میکروپیگمنتیشن باید چگونه باشد؟ آیا باید مشخصات خاصی داشته باشد؟ نحوه تزریق چطور؟

دکتر نصری کاشانی:اگر رنگ در عمق مناسب کاشته نشود و خیلی سطحی باشد با کراتینیزاسیون پوست رنگ دفع میشود و اگر رنگ عمقی باشد از طریق سیستم لنفاتیک دفع میشود و پایدار نمی ماند. مهم این است که در بین درم و اپیدرم جا بگیرند تا توسط ماکروفاژ ها جذب و حفظ شوند.
با وجود اینکه بسیاری از مردم علاقمند به استفاده از مواد دائمی هستند, ولی از نظر پزشکی افراد نباید از رنگهای دائمی استفاده کنند. چون وقتی رنگ حالت دائمی دارد بدان معنی است که آن رنگ با بدن تعامل برقرار نکرده و بدن نمیتواند آنها را از بین ببرد. از رنگهایی باید استفاده کنیم که بدن با آنها سازگار باشد و دائمی نباشند.

پوست نیوز: با توجه به همه گیر شدن این علاقه در مردم, چه توصیه کلی ایی برای انجام این کار در کشور دارید؟

دکتر نصری کاشانی:توصیه میشود تمامی افرادی که میکرو پیگمنتیشن را انجام میدهند دوره های لازم را در این زمینه بگذرانند تا از انتشار بیماریهای واگیر و عفونی جلو گیری شود و سلامتی مردم به خاطر انجام این عمل زیبایی, به خطر نیفتد.

دکتر منصور نصیری کاشانی

دکتر منصور نصیری کاشانی
متخصص پوست، مو و زیبایی

خیابان ولی عصر پایین تر از میدان ونک، روبروی دوازدهم گاندی، جنب مرکز تجاری خورشید، ساختمان 1266 پلاک جدید 2542 طبقه اول واحد1
88675959

نوشتن دیدگاه