خواندن 2089 دفعه

کاربردها و عملکرد لیزر فراکشنال - دکتر داریوش دائر

پیشرفت تکنولوژی, ورود لیزرها را به حیطه پزشکی برای ما به ارمغان آورد. انواع لیزرها و کاربرد آنها بسیار وسیع و متنوع است. یکی از لیزرهایی که این روزها در حوزه زیبایی بسیار مورد استفاده قرار میگیرد,لیزر فرکشنال CO2 است. برای شناخت بیشتر این نوع لیزر گفتگویی با آقای دکتر داریوش دائر, متخصص پوست و مو داشتیم. ایشان اطلاعات بسیار ارزشمندی در زمینه کاربرد و نحوه عملکرد این نوع لیزر در اختیارمان قرار دادند که دعوت میکنیم شرح این گفتگوی صمیمانه را دنبال کنید.

پوست نیوز: آقای دکتر دائر, باعث افتخار است که در خدمت شما هستیم. از آنجاییکه در دهه اخیر, لیزرها نقش بسیار پررنگی را در زیبا آفرینی ایفا کرده اند, بر آن شدیم تا اطلاعات کامل و صحیحی در مورد یکی از انواع لیزرها به نام لیزر فرکشنال, کسب کنیم. از این رو وقت شما را گرفتیم تا از دانشتان در این زمینه بهره ببریم.

دکتر داریوش دائر: لیزر فراکشنال از سیستمهای جدیدی است که در تکنولوژی لیزر, از سال 2003 جای خود را در بازارهای بین المللی باز کرده است و طی یک دهه اخیر با فروش بسیار زیادی که از این سیستم در طی جهان انجام شده است, توانسته جایگاه ویژه ای در درمان جای جوشها و جوان سازی و دادن ظاهر مناسب تر به افراد متقاضی به خود اختصاص دهد.

پوست نیوز: آقای دکتر دائر, لطفا در مورد کاربرد لیزر فرکشنال توضیح دهید . میخواهیم بدانیم این نوع لیزر در درمان چه مواردی استفاده می شود؟

دکتر داریوش دائر: عمده ترین کاربرد لیزر فرکشنال, بهبود ظاهر پوست در اثر افزایش سن و تابش تشعشعات آفتاب، جوان سازی و اگر این کار توسط متخصص و به صورت حرفه ای انجام شود در درمان چین و چروک های پیشانی ابرو و گردن قابل استفاده است.

پوست نیوز: آقای دکتر, اساس کار لیزر فراکشنال چیست؟ می خواهیم بدانیم این نوع لیزر, به چه صورت باعث درمان ضایعات پوستی می شود؟

دکتر داریوش دائر: تکنولوژی فرکشنال بر اساس ریز کردن یا ستون بندی کردن نور عمل می کند. در واقع نور لیزر با یک طول موج خاص که در این نوع لیزر طول موج 10600 نانومتر در فرکشنال CO2 و 1540نانومتر در تکنولوژِی اربیوم لاک استفاده میشود.
نور به شکل ستونهای موازی به پوست ناحیه مبتلا تابانده میشود در تکنولوژی های قبلی روش Ablative یا تراشنده تلقی می شد به این ترتیب که لیزر مانند کارد میوه خوری که سطح بیرونی میوه را تراش میدهد قسمت مبتلا را تراش داده و با از بین بردن لایه های اول و دوم پوست زمینه را برای باز سازی پوست از زیر و آماده کردن لایه های زیرین پوست و الیاف کلاژن و الاستین ایفا میکرد.
در این تکنولوژی که تحت عنوان فرکشنال شناخته میشود همان نور به چندین سطح و ستون تنظیم شده که ستونهای نور در فواصل خیلی نزدیک به هم که از نیم میلیمتر تا یک و نیم میلیمتر فاصله از هم تابانده میشود تا سطح آسیب دیده با چند عبور یا پاس تحت درمان قرار بگیرد.
در پاس یا عبور اول نور به طور یک در میان قسمت آسیب دیده را مورد هدف قرار میدهد و بعد از آن در عبورهای بعدی قسمتهایی که درمان نشده تحت درمان قرار می گیرد وکل آن منطقه تحت پوشش لیزر قرار میگیرد.

پوست نیوز: آقای دکتر, بفرمایید لیزر فراکشنال چه مزیتی نسبت به دیگر انواع لیزرها دارد؟

دکتر داریوش دائر: مزیت این روش نسبت به روش قبلی (co2 ablative) در این است که زمان ترمیم از چند ماه به چند روز کاهش پیدا کرده است و عوارضی که بعد از لیزر متوقع هستیم, کمتر و کمتر شده است. عوارضی از قبیل تیره شدن پوست ،اسکار و اختلالات رنگ دانه ای و سرخی پوست در این روش بسار کم و ناچیز است.

پوست نیوز: آقای دکتر, تعداد دفعات لازم برای اثربخشی مناسب چقدر است؟ در مورد مراقبتهای بعد از انجام لیزر برایمان توضیح دهید و اینکه آیا انجام این کار برای افرادی ممنوعیت دارد یا خیر؟

دکتر داریوش دائر: فواصل درمانی بسته به نوع ذات بیماری تعیین میشود و متوسط مقدار جلسات بین 4 تا 6 هفته است و فواصل هر 30تا 40 روز است. در بیمارانی که از وارفارین وآسپرین استفاده میکنند با توجه به آخرین آزمایشات خون دستور قطع یا مصرف دارو داده میشود.

مراقبت قبل و بعد از لیزر همان استفاده از ضد آفتاب و روشن کننده می باشد. همچنین بعد از لیزر استفاده از کمپرس سرد و داروهای مسکن و کرمهای ترمیم کننده توصیه می شود.افرادی که سابقه ابتلا به تبخال در ناحیه صورت بینی و لب را دارند یک دوره آنتی ویروس تجویز می شود و دارو تا چند روز بعد از درمان لیزر هم ادامه پیدا کند.

دکتر داریوش دائر

دکتر داریوش دائر
متخصص پوست، مو و زیبایی

تهران، پاسداران، بوستان نهم، نبش حیابان پایدار فرد ، پلاک 122، طبقه اول
22585320

نوشتن دیدگاه