خواندن 3273 دفعه

درمان کک و مک با لیزر - دکتر رقیه جبرییلی

در یک گردهمایی، از دوستان شرکت کننده درخواست کردم یک پرسش در زمینه بیماری های پوستی مطرح کنند و طبق آماری که از این نظر سنجی بدست آمد بیشترین سوالات دوستان در رابطه با موضوع کک و مک و درمان آن بود. این موضوع بهانه ای شد تا در خدمت سر کار خانم دکتر رقیه جبرییلی متخصص پوست ،مو و لیزر باشیم واز مهارت و تخصص ایشان در این باره استفاده کنیم. خانم دکتر جبرئیلی از متخصصان متبحر در زمینه انواع درمانها و اعمال زیبایی با لیزر می باشند. افتخار بزرگی است که در صحبت های گرانقدرشان بهره ببریم.

پوست نیوز: خانم دکتر جبرییلی با تشکر از وقتی که در اختیار خوانندگان پوست نیوز قرار دادید، لطفا بفرمایید کک و مک چیست و چگونه بوجود می آید؟

دکترجبرییلی: کک و مک خالهای کوچک و قهوه ای رنگی است که در صورت مخصوصا نواحی گونه افراد به وجود می آید و با قرار گرفتن در معرض آفتاب این خالها نمایان می شود. البته کک و مک بیشتر در افراد با پوست روشن شایع است.و افراد دارای پوست تیره کمتر کک و مک در آنها دیده شده است.

پوست نیوز: درمان کک و مک از گذشته تا امروز چه تفاوتهایی داشته است؟

دکتر جبرییلی: در گذشته تنها با درمان دارویی میتوانستیم کک و مک را درمان کنیم به این ترتیب که با استفاده از کرم های لایه بردار و ضد لک از مناطق دارای کک و مک لایه برداری می شد. این روشها موثر بود ولی اغلب با نارضایتی بیماران همراه می شد.مثلا در فردی بعد از استفاده از کرمهای لایه بردار ممکن بود بعضی از کک و مک ها تیره می شد و یا اثر درمانی کامل نبود و تعدادی از آنها از بین میرفت ولی امروزه لیزرهایی وجود دارد که برای درمان کک و مک بسیار مفید و موثر است.

پوست نیوز: فرمودید، اخیرا از لیزر برای درمان کک و مک استفاده می شود. لطفا توضیح بفرمایید از چه لیزری برای درمان کک و مک استفاده میشود؟

دکتر جبرییلی: بهترین لیزری که برای درمان کک و مک و انواع لک از آن استفاده می شود لیزر Q-Swich Nd:Yag(medlit) می باشد. این لیزر با بهره گیری از تکنیک پیشرفته، بهترین درمان برای ضایعات پیگمانته (انواع لک ها) می باشد.این لیزر بدون ایجاد خراش و تخریب در سطح پوست لک ها و کک و مک ها را از بین می برد. ممکن است فقط سطح پوست تا چند ساعت قرمز باشد.

پوست نیوز: خانم دکتر میخواهیم در مورد ماندگاری درمان کک و مک با لیزر بدانیم. آیا درمان کک و مک با لیزر دایمی است؟

خانم دکتر جبرییلی: افراد باید بعد از درمان با لیزر حتما از ضد آفتاب مناسب پوستشا ن استفاده کنند چون اشعه خورشید می تواند سلولهای رنگ دانه ای پوست پوست را تحریک کند و مجدد کک و مک ایجاد شود.در صورت استفاده منظم از ضد آفتاب در بعد از درمان بین 4 تا 7 سال صورت فرد بدون کک و مک باقی میماند.

پوست نیوز:خانم دکتر درمورد عوارض لیزر هم برایمان صحبت کنید. آیا لیزر و درمان با آن عوارضی برای پوست دارد؟

دکتر جبرییلی: لیزر از جنس نور است که توسط لنزهای خاصی هدفمند شده است و عوارضی نظیر سرطان پوست ، شلی و پیری پوست ،نازک شدن پوست وغیره ندارد.

پوست نیوز: با تشکر از مطالبی که در اختیار ما قرار دادید در آخر اگر توصیه ای به افرادی که قصد انجام انواع لیزر را دارند بفرمایید.

دکتر جبرییلی: حتما افراد برای انجام لیزر و کارهای زیبایی به متخصصین پوست مراجعه کنند تا نتایج بهتری در انجام امور مربوطه ببینند و از لیزر مناسب پوستشان در درمان آنها استفاده شود. حتما از کرم ضد آفتاب مناسب پوستشان استفاده کنند و هر دو ساعت یک بار آن را تجدید کنند در هر بار استفاده حتما را یک بند انگشت کرم استفاده شود و ناحیه گردن را هم ضد آفتاب بزنند

دکتر رقیه جبرییلی

دکتر رقیه جبرییلی
متخصص پوست، مو و زیبایی

تهران، منطقه 6، خالد اسلامبولی (وزراء)، خیابان پنجم، پلاک 21
88703688 - 88703360

نوشتن دیدگاه