خواندن 5139 دفعه

همه آنچه که باید در مورد تزریق بوتاکس بدانیم - دکتر علی کمیلی

آقای دکتر علی کمیلی، متخصص پوست و مو، از پزشکان متبحر تهران می باشند که افتخار آشنایی با ایشان را پیدا کردیم. دکتر کمیلی، در گفتگویی که با پوست نیوز داشتند اطلاعات بسیار مفید و ارزشمندی از "تزریق بوتاکس" در اختیار ما قرار دادند. این اطلاعات گرانبها، راهنمایی است کامل برای کسانی که میخواهند از بوتاکس برای زیباتر شدن بهره ببرند. علم درماتولوژی و کازمتیک، با تولید بوتاکس به دوستداران زیبایی و سلامت، یاری رسانده است. اما خوب است هرکاری با آگاهی انجام شود و هر اطلاعاتی می بایست از منبعی قابل اعتماد دریافت شود.

از این رو "پوست نیوز" دقایقی از وقت گرانبهای آقای دکتر علی کمیلی، پزشک متخصص پوست و مو در تهران را گرفت تا تمام دانستنیهای بوتاکس، فواید و کاربردها، عوارض و مارکهای معتبر برای تزریق بوتاکس را بشناسیم.

پوست نیوز: آقای دکتر کمیلی، بسیار خرسندیم که با شما همکلام شدیم و فرصت این برایمان پیش آمد که از دانش شما بهره مند شویم. در صورت امکان برایمان توضیح دهید که بوتاکس چیست؟

دکتر کمیلی: بوتاکس در حقیقت نام سمی است که توسط یک باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینیوم تولید می شود. این سم در مقادیر بالا می تواند موجب بیماری بوتولیسم شود که معمولا به دنبال مسمومیت غذایی رخ می دهد. از آنجاییکه یکی از اثرات مهم این سم ایجاد فلج در عضلات می باشد، بنابراین محققین توانستند در سالهای اخیر، با استفاده از این خاصیت، محصولی با غلظت پایین و بدون عارضه شدید تولید کنند که استفاده های درمانی داشته باشد. به عبارت دیگر این دارو میتواند ضعف کنترل شده ای را در عضلات بوجود بیاورد . بر همین اساس امروزه از این ماده نه تنها برای بهبودی خطوط پوستی و چروکهای پوستی استفاده می شود، بلکه کاربردهای متعدد دیگری نیز دارد مانند درمان تعریق زیاد زیر بغل و کف دست و پا، بیماری بلفارواسپاسم، درمان میگرن و دیستونیهای عضلات

پوست نیوز: آقای دکتر، مکانیسم اثر این دارو چگونه است؟ در واقع چه چیزی در این دارو باعث می شود چین و چروک صورت برطرف گردد؟

دکتر کمیلی: مکانیسم اثر این دارو در واقع قطع اثر تحریکی اعصاب روی عضلات مورد تزریق هست. در علم درماتولوژی این دارو برای رفع چروکهای پیشانی، بین دو ابرو و کناره های چشم استفاده می شود. معمولا بین 3 تا 7 روز پس از تزریق، اثر آن کامل می شود. این اثر معمولا بین 4 تا 6 ماه نیز باقی می ماند و پس از آن به تدریج اثرات دارو از بین می رود.

پوست نیوز: آقای دکتر کمیلی، مایلیم بدانیم فردی که میخواهد بوتاکس انجام دهد، باید به چه نکاتی توجه کند. چه مراقبتهایی قبل و بعد از بوتاکس بهتر است انجام شود؟

دکتر کمیلی: از نکاتی که باید در تزریق بوتاکس مورد توجه قرار گیرد، این است که فردی که میخواهد بوتاکس برایش تزریق شود، از چند روز قبل از تزریق بوتاکس، برای کاهش احتمال بروز کبودی قابل توجه، از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و داروهای ضدالتهاب پرهیز کند. علاوه بر آن برخی از مواد نیز هستند که آنها هم میتوانند باعث رقیق شدن خون شوند مانند قرصهای ویتامین E و قرصهای روغن ماهی پرهیز کنند.
نکته قابل توجه دیگر این است که پس از تزریق بوتاکس، محل تزریق نباید ماساژ داده شود. در این کار، امکان پخش دارو به عضلات دیگر که مورد نظر پزشک نیست، وجود دارد. لذا احتمال می رود که عوارض ناخواسته ای را ایجاد کند. لذا باید از ماساژ ناحیه تزریق خودداری کرد. نکته دیگر این است که پس از تزریق بوتاکس بهتر است تا چند ساعت از دراز کشیدن خودداری شود.

پوست نیوز: همانطور که می دانیم، مصرف هر دارویی، در کنار فواید آن، عوارضی را نیز در پی دارد. عوارض بوتاکس چیست؟ آیا تزریق بوتاکس عوارض قابل توجهی دارد که فرد را تهدید کند؟

دکتر کمیلی: عوارضی که ممکن است در پی تزریق بوتاکس بروز کند، عوارض نگران کننده و جدی ای نیستند و زود گذر هستند. مثلا در 24 ساعت اول پس از تزریق ممکن است فرد دچار سردرد شود. گاهی ممکن است درد در ناحیه تزریق داشته باشد یا اینکه کبودی هایی رخ دهد که تمام اینها گذرا هستند. کمتر از 1 درصد احتمال افتادگی پلک و ابرو در افراد وجود دارد که آن هم پس از چند هفته خود بخود به حالت عادی بر میگردد.
عوارضی با احتمال بسیار کم هم وجود دارد ولی خوب است افرادی که میخواهند تزریق بوتاکس انجام دهند آنها را بدانند تا اگر احیانا نشانه هایی از آنها را دیدند، بدانند که باید حتما به پزشک مراجعه کنند. مانند کهیر یا اختلالات تنفسی یا تورم صورت و لب ها. گاهی نیز ممکن است دو بینی (دو تا دیدن اشیاء) در افراد ایجاد شود. همچنین در مواردی بسیار جرئی، خارش در افراد دیده می شود. در چنین مواقعی باید حتما به پزشک مراجعه شود تا تحت درمان قرار گیرند.
با وجود بیان عوارضی که گفته شد، خوب است بدانید اگر بوتاکس از جنس استاندارد باشد، به عبارتی اگر بوتاکس مناسب و از انواع FDA Approved و مورد تایید وزارت بهداشت باشد، می توان گفت که بوتاکس در مقایسه با سایر داروها عوارض بسیار کمی دارد. در واقع بوتاکس خوب و استاندارد دارویی بسیار امن است و علاقمندان می توانند با آسودگی خیال تزریق بوتاکس را انجام دهند البته به شرطی که توسط پزشک انجام شود.

پوست نیوز: چه انواعی از مارکهای بوتاکس در ایران وجود دارد؟ افرادی که میخواهند بوتاکس تزریق کنند، چگونه می توانند اطمینان حاصل کنند که بوتاکس خوب و کم عارضه ای تزریق میکنند؟

دکتر کمیلی: در مورد انواع بوتاکس که در بازار ایران وجود دارد، به غیر از دو نوع دیسپورت و نورونوکس، بقیه داروها، آن چیزی نیست که مورد تایید وزارت بهداشت باشد و از کانالهای غیر قانونی و غیرقابل اعتماد وارد کشور می شود. این نوع بوتاکس ها بصورت قاچاق وارد کشور می شود و مشخص نیست که کجا تولید می گردد. حتی مشخص نیست که از کارخانه تولید دارویی آمده است یا از یک کارگاه زیرزمینی! این محصولات عمدتا از چین وارد می شود. افرادی که میخواهند تزریق بوتاکس انجام دهند، حتما از نوع بوتاکس مورد تزریق و استاندارد بودن آن اطمینان حاصل کنند و از تزریق کننده بخواهند که بوتاکس تزریقی را به آنها نشان دهد. بوتاکسهایی که از کانال وزارت بهداشت وارد کشور می شوند، در شرکتهای معتبر دارویی تولید و اگر عارضه ای داشته باشد، عوارض بسیار کم و محدودی خواهند بود.
دیسپورت یک نوع بوتاکس استاندارد است که محصول انگلیس است. نورونوکس نیز بوتاکس قابل اطمینان دیگری است که از کره جنوبی وارد می شود و وزارت بهداشت آنها را تایید کرده است و در این سالها که ما به متقاضیان بوتاکس تزریق کرده ایم بسیار عملکرد خوبی داشته است و بسیار کم عارضه است. این دو برند، از برندهای برتر دنیا هستند. افرادی که میخواهند بوتاکس تزریق کنند حتما نام بوتاکس را از روی آن بخوانند و این وظیفه همکاران ما است که نام محصول مورد مصرفی را در اختیار بیمار قرار دهند.

دکتر علی کمیلی

دکتر علی کمیلی
متخصص پوست، مو و زیبایی

تهران – خیابان شریعتی – بالاتر از یخچال – روبروی ایستگاه متروی قلهک – مجتمع پزشکی قلهک
22601461 - 22606625

نوشتن دیدگاه