خواندن 3900 دفعه

انواع لکه های پوستی - دکتر محمد حسن فتح الله زاده

پیدایش لکه هایی بر پوست، معضلی است که گریبانگیر بسیاری از افراد است. گاهی اوقات برای پوشاندن کک و مک یا لکه های حاملگی از کرمهای پوشاننده استفاده می کنیم ولی خوب است راه درمان آنها را بدانیم. از این رو گفتگویی دوستانه با آقای دکتر محمد حسن فتح اله زاده داشتیم. دکتر فتح اله زاده متخصص پوست و مو، درباره انواع لکه های پوستی و درمان آنها توضیحات ارزشمند و کاملی ارائه فرمودند. دکتر محمدحسن فتح اله زاده از پزشکان متبحر مشهد می باشند که گفتگو با ایشان، افتخاری است برای ما.

پوست نیوز: آقای دکتر فتح اله زاده، همانطور که مستحضرید، لکه هایی که بر روی پوست صورت ظاهر می شود، ظاهر ناخوشایندی را در فرد ایجاد میکند که در صورت عدم رفع آن، بر روحیه فرد هم تاثیر گذار است. این لکه ها انواع متفاوتی دارد. لطفا درمورد انواع لکه هایی که بر پوست ایجاد می شود، توضیح دهید.

دکتر محمدحسن فتح اله زاده، متخصص پوست و مو در مشهد: لکه های پوستی انواع مختلفی دارد. یکی از انواع شایع آن لک حاملگی است که بیشتر در خانمها بروز می کند. نوع دیگر، کک و مک است. همچنین لکه هایی که شبیه کک و مک است که معمولا در پشت دست یا صورت و گاهی در نواحی دیگر مشاهده می شود. نوع دیگر، لکه هایی هستند که بعد از بریدگیها، سوختگیها، جای زخم و جای جوش بر روی پوست باقی می ماند.

پوست نیوز: آقای دکتر فتح اله زاده، لکه های حاملگی یا ملاسما، چه زمانی بوجود می آید و چطور قایل شناسایی هستند؟

دکتر فتح اه زاده، متخصص پوست در مشهد: لکه های بارداری معمولا در دهه دوم و سوم بارداری ایجاد می شود. در بسیاری از مواقع، بعد از زایمان، لکه های حاملگی از بین می رود. در برخی از افراد ممکن است این لکه های بارداری بر روی پوست باقی بماندو به خودی خود از بین نرود. معمولا در افرادی که پوست تیره ای دارند و سبزه هستند، احتمال باقی ماندن این نوع لکه ها بعد از اتمام دوره بارداری بیشتر است. لکه های حاملگی یا همان ملاسما علاوه بر بارداری، ممکن است در اثر عوامل دیگری نیز ایجاد شود. مثلا مصرف قرص ها و آمپول های ضد بارداری یا مسائل ارثی می تواند باعث بروز لکه های حاملگی (ملاسما) در افرادی شود که باردار نیستند. گاهی اوقات در آقایان نیز این نوع لکه ها دیده می شود که علت آن می تواند مسائل ژنتیکی باشد. لکه های حاملگی پوست، معمولا در روی بینی، گونه ها، پیشانی، پشت لب یا روی چانه آشکار می شود. نور آفتاب از عواملی است که این نوع لکه های پوستی را تشدید می کند.

لکه های حاملگی دو تیپ دارند: یک نوع سطحی تر است و اپیدرمال نامیده می شود. یعنی رسوب رنگدانه در قسمتهای بالایی پوست است و به درمان جواب بهتری می دهند. نوع دیگر درمال است که رسوب رنگدانه در عمق پایین تری از پوست اتفاق می افتد. این نوع لکه های ملاسما نسبت به درمان مقاوم تر هستند و درمان آنها نتیجه چندان مطلوبی ندارد.

پوست نیوز: آقای دکتر، لطفا در مورد کک و مک ها و عوامل ایجاد آنها بر روی پوست هم برایمان توضیح دهید.

دکتر محمد حسن فتح اله زاده: کک و مک ها لکه های کوچک بر روی پوست هستند که معمولا سایز آنها بین 2 تا 5 میلیمتر است. محل شایع کک و مک ها، مناطقی از پوست است که در مواجه با نور قرار می گیرد. بطور مثال بر روی صورت روی گونه ها، روی بینی و پیشانی و در مکانهایی که لباس باز پوشیده می شود، بر روی گردن، شانه ها، بازوها و سینه و بطور کلی هر جایی از بدن که در معرض نور خورشید قرار گیرد، دیده می شود. کک و مک در افرادی بیشتر شایع است که پوست روشنی دارند. یعنی افرادی با تیپ پوستی 1 و 2 (پوست روشن، موهای بور و چشمانی رنگی). افرادی که بطور ژنتیکی دارای موی قرمز هستند، مستعد این نوع لک پوستی می باشند. افرادی که مستعد لک های کک و مک هستند، در بدو تولد دارای این لکه های پوستی نیستند، بلکه از 7 یا 8 سالگی بیشتر می شود و در طی دوران بلوغ و در مواجه با آفتاب بیشتر می شود. کک و مک ها در فصل تابستان که شدت تابش نور خورشید بیشتر است، پر رنگتر می شود و در طی فصول دیگر سال که نور خورشید با شدت کمتری به پوست می رسد، کمرنگ تر یا حتی محو می شود.

پوست نیوز: چه انواع دیگری از لکه های پوستی وجود دارد؟

دکتر محمد حسن فتح اله زاده، متخصص پوست و مو در مشهد: نوع سوم از لکه های پوستی لکه هایی هستند به نام لنتایگوم که بسیار شبیه کک و مک هستند ولی فرق آن با لکه های کک و مک این است که این نوع لکه ها در نواحی پوشیده بدن نیز گاهی دیده می شود. مثلا روی شکم، پشت و نواحی زیر لباس. این نوع لکه ها رابطه ای با نور خورشید ندارند و در زمستان و تابستان به یک نسبت باقی می مانند. عوامل ژنتیکی در بروز این نوع لکه های پوستی بی تاثیر نیست. البته گاهی بروز این نوع لکه ها در بخشهای خاصی از بدن مانند دور لبها، ممکن است از علائم یک سندروم باشد. گاهی اوقات به اشتباه این لکه ها که در پشت دست افراد مسن نیز دیده می شود، لکه های کبدی نامیده می شد ولی واقعیت آن است که رابطه ای با نوع تغذیه و کبد ندارد. لنتایگوها ممکن است گاهی در مخاط دهان، روی لب، روی دستگاه ژنتالیای خانمها یا آقایان ایجاد شود. اگر در کنار ناخن دیده شود، ممکن است رنگ ناخن را تغییر دهد.
نوع چهارم هم لکه هایی است که بعد از سوختگی، بریدگی و جوش ایجاد می شود و به دلیل رسوب رنگدانه در نواحی التهابی است و به آن لکه های التهابی گفته می شود. بر اساس تیپ پوست افراد و رنگ آن، ممکن است ماهها یا سالها باقی بماند.

پوست نیوز: آقای دکتر، این انواعی که برای لکه های پوست فرمودید، به چه طریقی قابل تشخیص هستند؟ آیا روش خاصی برای تشخیص لکهای صورت وجود دارد؟

دکتر محمد حسن فتح اله زاده: در مورد لکه های حاملگی که دو تیپ دارند. یک نوع لکه های سطحی یا اپیدرمال است که رسوب رنگدانه در لایه های بالاتری از پوست هستند که به درمان نیز جواب بهتری می دهند. نوع دیگر نوع درمال است که رسوب رنگدانه در نواحی عمقی تر است که متاسفانه نسبت به درمان مقاوم تر هستند. متخصص پوست با تاباندن اشعه ماوراء بنفش طی طول موج خاصی بر روی پوست مشخص می نماید که لکه از نوع اپیدرمال است یا از نوع درمال.

پوست نیوز: حال که انواع لکه های پوستی را تشریح کردید، لطفا بفرمایید لکه های پوست به چه نحوی درمان می شوند؟ آیا درمان قطعی برای آنها وجود دارد؟

دکتر محمد حسن فتح اله زاده، پزشک پوست در مشهد: درمانها را میتوان به دو دسته تقسیم کرد:
1-درمان های تخریبی: درمانهای تخریبی درمانهایی هستند که سلول رنگدانه ساز را تخریب می کنند و از بین می برند. یک نوع آن کرایوتراپی است یا همان درمان با سرد کردن یا فریز که از ازت مایع استفاده می شود. مکانیسم کار بدین صورت است که به دلیل اینکه سلولهای حاوی رنگدانه نسبت به سرما حساس تر هستند در مقایسه با سلولهای مجاورشان، با عمل سرد کردن سلول زودتر آسیب می بینند و تخریب می شوند و آن لکه ها از بین می روند.
درمان با لیزر: درمان با لیزر از یکی از انواع درمانهای تخریبی می باشد که تخریب رنگدانه ها توسط لیزر انجام می شود. در درمان لکه ها با عمل لیزر، هدف اشعه لیزر، سلولهای رنگدانه ساز یا پیگمان ملانین است. لذا افرادی که برای لیزر انخاب می شوند باید افرادی باشند که پوست خودشان روشن باشد و فقط لکها مورد هدف لیزر قرار بگیرند. افرادی که پوست سبزه ای دارند و پوست تیپ 3 و 4 و 5 یا بالاتر دارند، به دلیل اینکه خود پوستشان رنگدانه دارد، کاندید مناسبی برای لیزر نیستند. زیرا در هنگام تابش اشعه لیزر به سلولهای مورد نظر، ممکن است سلولهای مجاور که آنها هم حاوی رنگدانه هستند، آسیب ببینند و لکه التهابی در محل التهاب ایجاد شود.
استفاده از IPL نیز در درمان لکه های پوستی استفا ه می شود که عوارض کمتری دارد. به دلیل پروب بزرگتری که برای تابش اشعه دارد، سطح وسیعتری را می تواند درمان کند.
2-درمان طبی: این نوع درمانها با استفاده از دارو می باشد. در این نوع درمان، هدف، کاهش روند ساخت ملانین است. ملانین از ماده ای درست می شود که تحت اثر آنزیمی به ملانین تبدیل می شود. داروها در قسمتی از چرخه، ساخت ملانین را مسدود می کند. سرگروه داروهایی که استفاده می شود، هیدروکینون است که با غلظتهای مختلف استفاده می شود. به دلیل عوارضی که دارد، امروزه کمتر در داروها و ترکیبات از این ماده استفاده می شود. هیدروکینون گاهی باعث ایجاد التهاب و تحریک پوست می شود. افرادی که دارای پوست تیره هستند، اگر در دراز مدت از هیدروکینون استفاده کنند، به مرور، نتیجه معکوس میگیرند یعنی تیرگی کلی در پوست ایجاد می کند.
آزلائیک اسید داروی دیگریست که در درمان لکه های پوستی استفاده می شود. آزلائیک اسید ماده ای است که از یک مخمر تولید می شود و می تواند هم به تنهایی و هم در ترکیب با داروهای دیگر استفاده شود. تحمل پوست نسبت به این دارو بهتر از هیدروکینون است. کوجیک اسید و بطور کلی گلایکولیک اسیدها با غلظت های مختلف نیز در درمان لک های پوست استفاده می شود.
میکرودرم ابریژن نیز روشی دیگر است که با لایه برداری و سایش پوست به روشن تر کردن پوست کمک می کند.

پوست نیوز: آقای دکتر، آیا ترکیبات گیاهی وجود دارد که نقش روشن کننده پوست را داشته باشد و در درمان لکه های پوستی موثر باشد؟

دکتر فتح اله زاده: ترکیبات گیاهی نیز وجود دارد که در از بین بردن لکه ها نقش ایفا می کنند از جمله می توان به آلئوزین اشاره کرد که در آلوئه ورا یافت می شود. از دیگر ترکیبات گیاهی که برای روشن تر شدن پوست استفاه می شود، آربوتین است که در تمشک وحشی وجود دارد. ویتامین C نیز اثر روشن کردن پوست را دارد.

در کنار همه این درمانها پرهیز از آفتاب و استفاده صحیح و مرتب از ضدآفتاب چه در تابستان و چه در زمستان ضروری است و هیچ درمان لکی بدون استفاده کافی از ضدآفتاب معنی ندارد.

دکتر محمد حسن فتح الله زاده

دکتر محمد حسن فتح الله زاده
متخصص پوست، مو و زیبایی

مشهد – خیابان احمدآباد – روبروی بیمارستان قائم – ساختمان مروارید
8448930 - 0511

نوشتن دیدگاه