خواندن 3579 دفعه

درباره لک و پیس چه می دانید؟ - دکتر لیلا خرازی

لک و پیس یکی از بیماری های پوست و مو است که خوشبختانه شیوع کمی دارد ولی افرادی که به آن مبتلا هستند، از داشتن این لک ها بر روی پوست خود، بسیار آزرده خاطر می باشند. از این رو بر آن شدیم تا درباره این بیماری پوستی، گفتگویی با سرکار خانم دکتر لیلا خرازی، متخصص پوست و مو در کرج داشته باشیم. در این گفتگو، خانم دکتر خرازی، از روش های درمان آن برایمان می گویند.

پوست نیوز: خانم دکتر خرازی، ضمن تشکر از اینکه خوانندگان ما را در شناخت و درمان بیماری لک و پیس، راهنمایی می کنید، لطفا بفرمایید که علائم این بیماری پوستی چیست و چه راهکارهای درمانی برای آن وجود دارد؟

خانم دکتر لیلا خرازی، متخصص پوست، مو و لیزر در کرج:

ویتیلگوvitiligo یك اختلال پیگمانتاسیون اكتسابی پوست است كه با لكه های ‹‹patch›› سفید و دپیگمانته با حاشیه نرمال یا هیرپیگمانته(تیره تر) پوست تظاهر پیدا می كند. موهای مناطق درگیر معمولا سفید رنگ می شوند.
ضایعات اغلب در ناحیه صورت ،پشت دست و پاها و زیر بغل مشاهده می گردند، ولی در هر جایی از بدن ممكن است دیده شوند. در مناطقی از بدن كه تروما (ضربه) وارد می شود نیز می توان تظاهر پیدا كند مثل آرنج و زانوها.
شروع این بیماری معمولا در بچه ها یا بالغین جوان می باشد و میزان بروز آن در زن و مرد تقریبا یكسان است. شیوع آن در بین 5/0 تا 1 درصد می باشد.

پوست نیوز: خانم دکتر خرازی، اصولا دلیل پیدایش چنین عارضه ی پوستی چیست؟

خانم دکتر لیلا خرازی، متخصص پوست، مو و لیزر در کرج:

علت بیماری دقیقا مشخص نیست، اما در حدود 30 درصد موارد سابقه فامیلیال مثبت دیده می شود و به نظر می رسد كه بیماری اتوایمیون (خود ایمنی) در ایجاد آن نقش داشته باشد همچنین در بعضی مقالات به نقش استرس در بروز این بیماری اشاره شده است.
ویتیلیگو به همراه تعداد دیگری از بیماری ها نظیر: كم كاری یا پر كاری تیروئید، دیابت ملیتوس تیپ1،كم خونی بدخیم ‹‹pernicious anemia›› ، میاستنی گراو، كم كاری پاراتیروئید، آلوپشی آره آتا (ریزش موی سكه ای) مشاهده گردیده است.
جنبه سایكولوژیك این بیماری باید مورد توجه قرار بگیرد، افراد مبتلا به ویتیلیگو به خاطر ظاهر پوستشان اغلب مضطرب یا افسرده هستند كه این وضعیت كه بر روی روابط اجتماعی شان تاثیر می گذارد و در بعضی مواقع نیاز به ارجاع این بیماران به مراكز روانشناسی می باشد.

پوست نیوز: آیا راههای درمانی در نظر گرفته شده برای این بیماری پوستی، اثربخش است؟

خانم دکتر لیلا خرازی، متخصص پوست، مو و لیزر در کرج:

بهبودی خود به خودی فقط در حدود 25-15 درصد موارد دیده شده است. پاسخ به درمان معمولا كند می باشد. به علت شیوع این بیماری، مطالعات زیادی جهت درمان آن انجام گرفته است. با این وجود نتایج متفاوتی از درمان های مختلف در مراكز درمانی به دست آمده است.
ویتیلیگو در ناحیه صورت نسبت به سایر نواحی بدن پیش آگهی بهتری دارد و بر عكس آن پشت دست و پاها پاسخی حدود 20-10 درصد به درمان دارد. پاسخ درمانی در ناحیه تنه بینابین می باشد.
در افراد با پوست روشن پرهیز از نور آفتاب جهت جلوگیری از پررنگ تر شدن پوست اطراف ضایعه و در نتیجه نمایان تر شدن آن توصیه می گردد.

پوست نیوز: خانم دکتر خرازی، لطفا درمورد روشهای درمان لک و پیس برایمان توضیح دهید. آیا روشهای مختلفی برای درمان آن وجود دارد؟

خانم دکتر لیلا خرازی، متخصص پوست، مو و لیزر در کرج:

درمان های مختلفی برای لک و پیس درنظر گرفته می شود .
1- استفاده از استروئید موضعی
‹‹Potent›› یا ‹‹super potent›› ، كه اگر به صورت پانسمان بسته باشد ‹‹efficacy›› كارآیی آن افزایش می یابد. حداكثر مدت درمان با استروئیدهای موضعی 6-4 ماه می باشد.
2- ‹‹Pimecrolimus›› و‹‹Tacrolimu›› موضعی در درمان ویتیلیگوی ناحیه صورت به همان اندازه ی استروئیدهای موضعی موثر می باشد، با توجه به اینكه عوارض استروئیدها مانند آتروفی و آكنه را هم ندارد. ‹‹Pimecrolimus›› موضعی ممكن است سبب افزایش اثر فتوتراپی(نوردرمانی) با ‹‹NBUVB ›› ‹‹Narrowband UVB›› گردد.
3- فتو تراپی با NBUVB:
به صورت دوبار در هفته می باشد. نیمی از بیماران حدودا 75 درصد بهبودی در بیماری ناحیه صورت ، تنه و پروگزیمال اندام ها داشته اند.
پشت دست و پاها پاسخی حدود 25 درصد داشته اند. پاسخ به درمان در كودكان مقداری بهتر از بالغین بوده است. پیگمانتاسیون مجدد از جلسه 25-15 شروع می گردد. با این وجود درمان كامل ممكن است 200-100 جلسه هم طول بكشد(24-6 ماه)
به طور متوسط ماگزیمم بهبودی در ماه نهم درمان دیده شده است. اگر پیگمانتاسیون اطراف فولیكول های مو بعد از 3 ماه از درمان ظاهر نشد، فتوتراپی باید قطع گردد.

پوست نیوز: خانم دکتر خرازی، آیا همه ی افرادی که مبتلا به لک و پیس هستند، می توانند از فتوتراپی استفاده کنند؟ هیچ ممنوعیتی برای افراد وجود ندارد؟

خانم دکتر لیلا خرازی، متخصص پوست، مو و لیزر در کرج:

موارد منع استفاده از فتوتراپی (نوردرمانی) در موارد زیر می باشد:
- حساسیت به نور ‹‹Photo sensitivity›› شناخته شده
- پورفیری
- بیماری لوپوس‹‹SLE››
- PUVA
- لیزر اگزایمر ‹‹Excimer Laser››
- درمان های جراحی شامل:
Mini grafting، پیوند سلول های اپیدرمال اتولوگ و ... در موارد ویتیلیگوی مقاوم به درمان مورد استفاده قرار می گیرد.
- بی رنگ كردن ‹‹bleaching›› :
در صورت درگیری بیشتر از 80-50 درصد سطح بدن می توان از تركیبات بی رنگ كننده مثل ‹‹monobenzone›› استفاده نمود. لیزر ‹‹Q.Switcjed›› جهت تخریب ملانوسیت ها می تواند همراه با این تركیبات موضعی بی رنگ كننده جهت كارآیی بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد.

دکتر لیلا خرازی

دکتر لیلا خرازی
متخصص پوست، مو و زیبایی

کرج، خیابان شهید بهشتی، حدفاصل چهرراه شهدا و خیابان طالقانی ، کلینیک لیزر بهبد
66 - 32255064 - 026

نوشتن دیدگاه