خواندن 2309 دفعه

میکرودرم ابریژن، روشی آسان جهت زیبایی و جوان سازی پوست - دکتر احمد خزانی

با رسیدن فصل بهار، میل به تازگی، نو شدن و تغییر یافتن در افراد زیاد می شود. امروزه یکی از روش هایی که برای تازه کردن، شاداب سازی و جوانی پوست استفاده می شود، میکرودرم ابریژن است که رضایت از آن، باعث شده هر روزه افراد بیشتری به آن رو آورند. درباره این فرایند پرطرفدار زیباسازی، گفتگویی داشتیم با آقای دکتر احمد خزانی، متخصص پوست، مو و زیبایی.

از شما دعوت می کنیم صحبت های ارزشمند آقای دکتر خزانی را درباره میکرودرم ابریژن مطالعه نمایید:

پوست نیوز: آقای دکتر خزائی، لطفا بفرمایید میكرودرم ابریشن چیست و به چه منظوری استفاده می شود؟

دکتر احمد خزانی، متخصص پوست و مو در کرج:

این روش یك تكنیك جوان سازی و زیبایی كاملا ساده، آسان، بدون درد و غیرتهاجمی است كه توسط یك دستگاه سایش كننده كه جهت لایه برداری (exfoliation) ملایم خارجی ترین لایه پوست كه حاوی سلول های مرده پوست است (لایه اپیدرم) به كار می رود. بیش تر فرایند میكرودرم ابریشن در سطح لایه شاخی پوست یا ‹‹استراتوم كورنئوم›› حادث می گردد.

پوست نیوز: آقای دکتر خزائی، لطفا توضیح دهید که میكرودرم ابریشن به چند روش انجام می شود؟

دکتر احمد خزانی، متخصص پوست و مو در کرج:

میکرودرم ابریشن، به دو روش انجام می پذیرد: روش پودری و روش دیاموند یا الماسه. در تكنیك میكرودرم ابریشن پودری، در واقع مكانیسم عملكرد دستگاه چنین است كه یك بخش پمپ و یك بخش مكنده و یك لوله ارتباطی به همراه هندپیس (دستی ماشین) وجود دارد كه با جریان پرفشار، كریستال های خنثی (نظیر اكسید آلومینیوم، اكسید منیزیوم، كلرید سدیم، بی كربنات سدیم) را روی سطح پوست پرتاب می كند و بخش مكنده دستگاه كریستال های پرتاب شده به پوست را به همراه سلول های مرده لایه برداری شده، از سطح پوست جمع آوری می كند.
برخلاف میكرودرم ابریشن پودری، در روش میكرودرم ابریشن الماسه (دیاموند)، ذرات كریستالی در سیستم به كار نمی رود لذا موجب آسیب در ناحیه تنفسی و بینی و چشم ها نمی گردد بنابراین جهت استفاده در اطراف دهان و چشم ها مناسب تر است.
در هر دو روش با مكش ملایم پوست، سطح پوست به بالا كشیده می شود تا فرآیند لایه برداری و ماساژ هم زمان پوست، صورت گیرد. شدت فشار مكش دستگاه و سرعت آن با حساسیت و مقاومت بیمار قابل تنظیم و انطباق است.

پوست نیوز: میكرودرم برای چه افرادی مناسب است؟ در چه مواقعی خوب است که از این روش زیباسازی پوستی استفاده کنیم؟

دکتر احمد خزانی، متخصص پوست و مو در کرج:

میكرودرم ابریشن را می توان برای درمان اسكارهای آكنه سطحی، لك های پس از التهاب (PIH) و جوان سازی در موارد پیری پوست آفتابی (photoaging) به كار برد، همچنین این روش در كاهش خطوط ریز و چروك صورت استفاده می شود. نتایج مفید دیگر میكرودرم ابریشن، افزایش دادن نفوذ كرم ها و سرم های پوستی می باشد. برداشتن بخش مرده پوست یا استراتوم كورنئوم اپیدرم، می تواند به میزان 50-10 درصد نفوذ محصولات درمانی در پوست را افزایش دهد.

پوست نیوز: هم اکنون میکرودرم ابریژن به چه روشی انجام می شود؟ مکانیزم عمل چگونه است؟

دکتر احمد خزانی، متخصص پوست و مو در کرج:

بعد از قرار گیری بیمار در یك وضعیت راحت، محل درمان را تمیز می كنیم، پزشك یا تكنسین دسته ابزار را روی محل مورد نظر حركت می دهد و در این حین، فشار ملایم و مداوم جهت برداشتن لایه شاخی پوست اعمال می كند، به طوری كه آسیبی به لایه های زیرین پوست وارد نشود. یك جلسه استاندارد میكرودرم ابریشن شامل یك تا سه پاس یا عبور دستگاه از یك ناحیه پوست می باشد. بطور كلی حركت آهسته هندپیس میكرودرم ابریشن روی پوست و تعداد دوره های بیشتر حركت روی پوست، می تواند موجب اثرات سایشی عمیق تر در پوست گردد.
افزایش فشار بر روی ناحیه درمان می تواند موجب نفوذ عمیق تر و رسیدن به مرحله خونریزی نقطه ای گردد كه در درمان اسكارهای آكنه مفید می باشد. عمق نفوذ درمان میكرودرم ابریشن، بستگی به قدرت جریان كریستال ها و سرعت حركت دست تكنسین و تعداد پاس یا عبور دستگاه از روی پوست دارد.
چون پوست انسان، اصولا در طی فاصله 30 روز، نوسازی می گردد، بهبودی پوست با میكرودرم ابریشن موقتی بوده و لذا در فاصله هر 4-2 هفته، لازم است درمان تكرار شود تا بهبودی حاصل گردد. جلسات متعدد درمانی، در كنار استفاده از ضدآفتاب و سایر كرم های مراقبتی و اجتناب از آفتاب موجب نتایج عالی می گردد.

پوست نیوز: هر جلسه میکرودرم ابریژن چه مدت زمان بطول می انجامد؟ و فاصله بین جلسات را چه مدتی پیشنهاد می کنید؟ همچنین چه توصیه هایی برای افرادی که میکرودرم ابریژن انجام می دهند دارید؟

دکتر احمد خزانی، متخصص پوست و مو در کرج:

به بیماران توصیه می شود كه در بین جلسات درمانی لوسیون ها و یا كرم های خاصی را به محل تحت درمان بمالند كه موجب مرطوب شدن پوست، بهبودی و سلامتی ظاهر پوست می گردد.
جلسات استاندارد میكرودرم ابریشن می تواند از 60-5 دقیقه به طول انجامد و در این روش بیماران نیازی به استراحت و مرخصی از كار جهت بهبودی ندارند و اكثر بیماران می توانند بلافاصله پس از جلسه درمانی به كار روزانه خود بازگردند. ضمناً كرم های آرایشی چند ساعت بعد از انجام میكرودرم ابریشن می توانند، مورد استفاده قرار گیرد.
هر جلسه میكرودرم ابریشن را می توان با فاصله 15-10 روز انجام داد. البته این روش را می توان با پلینگ های سطحی شیمیایی همراه كرد تا نتایج بهتری حاصل گردد. در صورت استفاده مناسب از روش میكرودرم ابریشن می توان از آن برای درمان سایر بخش های بدن نیز، استفاده كرد.

پوست نیوز: میکرودرم ابریژن برای چه کسانی ممنوع است یا بهتر بگوییم، برای چه افرادی توصیه نمی شود؟

دکتر احمد خزانی، متخصص پوست و مو در کرج:

در برخی بیماری ها نظیر روزاسه فعال، ضایعات عروقی، آكنه منتشر، ضایعات تب خالی در روی زگیل ها و زخم ها، اگزما و پسوریازیس همچنین در لوپوس ارتیماتوس و دیابت توصیه نمی شود. ضمناً میكرودرم ابریشن در بیمارانی كه در6 ماه گذشته از داروی ایزوترتینوئین استفاده كرده اند، نباید انجام شود زیرا مصرف داروی مذكور موجب خشكی پوست و احتمال ایجاد اسكار می شود. چون در بیمارانی كه میكرودرم ابریشن انجام می دهند، بلافاصله پوست دچار یك تحریك پذیری خفیف می گردد لذا باید از كرم های محرك مثل اسید گلیكولیك، AHA، محصولات حاوی رتینوئید یا كرم ها و لوسیون های معطر، اجتناب شود.
تغییرات قابل توجه پوست را می توان بعد از اولین جلسه درمانی مشاهده كرد كه معمولا با نرم تر شدن پوست و ظاهر سالم تر آن خود را نشان می دهد. بعد از یك سری جلسات درمانی، میزان چرب بودن پوست كم می شود و حفرات و منافذ گشاد صورت از بین می رود و یا خیلی كمتر می شود و نواحی كلفت پوست نازك تر می گردد و چروك های ریز صورت نیز ظریف تر می گردد.

پوست نیوز: طی انجام میکرودرم ابریژن، چه اتفاقی برای پوست می افتد؟ در واقع مزایای این کار چیست؟

دکتر احمد خزانی، متخصص پوست و مو در کرج:
- افزایش ضخامت اپیدرم
- آرایش منظم قرارگیری سلولهای لایه پایین تر اپیدرم
- عملكرد سد پوستی اپیدرم در 24 ساعت اول پس از درمان، مختل می گردد، لذا پوست خشك تر از معمول می گردد.
- پس از 7 روز پوست نرم و مرطوب تر از قبل می گردد.

اثرات میكرودرم ابریشن در لایه میانی پوست (درم):
این لایه نیز در اثر میكرودرم ابریشن وضعیت بهتری پیدا می كند و شامل:
- افزایش ضخامت درم پوست
- افزایش تعداد الیاف كلاژن و آرایش مرتب تر آن ها
- افزایش تعداد الیاف الاستین و آرایش عمودی (به جای آرایش افقی)
- افزایش تعداد و سایز فیبروبلاست ها (سلول هایی كه كلاژن را می سازند)
- افزایش جریان خون درم (لایه میانی پوست)، كه منجر به تغذیه بهتر پوست می گردد.
- ایجاد پاسخ التهابی ناشی از كشش های مكانیكی حین انجام میكرودرم روی پوست.

پوست نیوز: آیا این کار عوارضی هم در پی خواهد دارد؟

دکتر احمد خزانی، متخصص پوست و مو در کرج:

درمان با میكرودرم ابریشن موجب عوارض یا اثرات جانبی بسیار كمی می گردد ولی به هر حال بیمار به طور موقتی احساس خشكی خفیف، حساسیت به نور آفتاب و به ندرت ادم خفیف (swelling) و قرمزی موقتی (redness) در ناحیه درمان می گردد. پس از میكرودرم ابریشن، صورت به طور موقتی صورتی رنگ می شود كه طی 24 ساعت به طور كامل از بین می رود. میكرودرم ابریشن، در صورتی كه به روش نامناسبی انجام گردد، می تواند موجب كبودی و ناهمگونی رنگ پوست گردد. نوارهای التهابی در 48-24 ساعت اول پس از درمان، می تواند در بیماران با پوست حساس دیده شود. ناحیه لب ها معمولا مستعد ایجاد كبودی می باشد و ناحیه پلك ها بهتر است هرگز تحت درمان میكرودرم ابریشن قرار نگیرد. درمان های خیلی عمیق یا خیلی شدید می تواند منجر به بدرنگی دائمی در پوست گردد.

دکتر احمد خزانی

دکتر احمد خزانی
متخصص پوست، مو و زیبایی

---
---

نوشتن دیدگاه