خواندن 3866 دفعه

برای جراحی زیبایی به چه کسی مراجعه کنیم؟ - دکتر بهروز باریک بین

اخیراً با مواردی مواجه شدیم که انجام برخی از اعمال زیبایی که درجای نادرستی انجام شده بود، عوارض و مشکلاتی را برای افراد ایجاد کرده است. از این رو پوست نیوز بر آن شذ تا گفتگویی با آقای دکتر بهروز باریک بین، متخصص پوست، مو و زیبایی داشته باشد تا مردم آگاه شوند که برای انجام اعمال زیبایی باید به چه کسی مراجعه کنند و عدم رعایت این نکته، چه پیامدهایی برایشان خواهند داشت.

پوست نیوز: آقای دکتر باریک بین، ضمن تشکر از وقتی که برای خوانندگان پوست نیوز گذاشتید، لطفا بفرمایید که برای انجام اعمال زیبایی که بر روی پوست و مو انجام می شود، به چه کسی باید مراجعه کنیم؟

دکتر بهروز باریک بین، متخصص پوست، مو و زیبایی:

در دهه های اخیر علم درماتولوژی راهکارهای بسیار خوبی برای افرادی که به هر نحوی از ظاهرشان رضایت ندارند اراده داده است. از این رو افراد زیادی مایلند از این پیشرفت علم و تکنولوژی در جهت رسیدن به رویای زیبایی شان استفاده کنند. میل به جوان ماندن و زیباتر شدن از خصوصیات ذاتی فرد است که اهمیت دادن به آن نشانه ای خوشایند در جامعه محسوب می شود. هر چند اگر در این راه در مسیر اشتباه قدم برداشته شود، ممکن است آسیبهای جبران ناپذیر ظاهری که منجر به آسیب های روحی نیز می شود، به فرد وارد شود.

اقدامات و اعمال زیبایی بر روی پوست و موی فرد، قسمتی است از دروس دوره تخصص درماتولوژی (پوست و مو) است به نام کازمتولوژی که در دانشگاهها در دوران تخصص یک پزشک آموزش داده می شود. پزشکان پس از فارغ التحصیلی در آزمون تخصص شرکت می کنند که برترین امتیازها موفق به ورود به رشته درماتولوژی (پوست و مو) می شوند. ورود به رشته تخصصی پوست و مو هوش بالا و تلاش زیادی لازم دارد.دوره تخصص درماتولوژی نه تنها در ایران جزو رشته های درجه یک تخصص است بلکه در تمام دنیا، یکی از سخت ترین رشته ها برای ورود به دوره تخصص است. در این دوره تخصص، آموزش اعمال زیبایی بر روی پوست و مو بطور کامل تدریس می شود. از این رو متخصصان پوست و مو، از اصول صحیح کازمتووژی، راههای پیشگیری از عوارض و درمان آن بطور علمی آگاه می شوند. این اعمال زیبایی شامل تزریق ژل و چربی، تزریق بوتاکس، لیپوساکشن و بسیاری از اعمال زیبایی درگر می شود.

واضح است تفاوت بسیار زیادی بین افرادی که جزو باهوشترین افراد جامعه محسوب می شوند و چهار سال دروس تخصصی پوست و مو را آموزش دیدند و با اساس ساختمان پوست و بیماریهای پوست (مانند بیماریهای عفونی و یماریهای خود ایمنی) بطور کامل آشنا هستند، با دیگرانی که از این اطلاعات آگاه نیستند، وجود دارد.

پوست نیوز: آقای دکتر باریک بین، شما بعنوان متخصص پوست و مو، در حوزه فعالیتتان، به موردی برخورده اید که عدم تخصص افرادی که اعمال زیبایی انجام می دهند، باعث ایجاد عوارض نامناسب در فرد گردد؟

دکتر بهروز باریک بین، متخصص پوست، مو و زیبایی:

بله. متاسفانه چنین مواردی به وفور دیده شده است. بطور مثال در مورد تزریق ژل، در حدود هفت یا هشت سال پیش، ژلهایی وارد بازار شد که از نوع Polyacrylamide Gel بودند. این ژلها بطور بی رویه ای مورد تزریق برای اعمال زیبایی قرار گرفتند. پزشکان متخصص پوست و مو، از آنجاییکه به عوارض آن مشکوک بودند، از استفاده از آن خودداری کردند ولی افراد ناآگاه که تحت تاثیر تبلیغ شرکت های وارد کننده آن قرار گرفتند، این نوع ژل را برای علاقمندان به زیبایی تزریق کردند . این ژل هزینه پایینی داشت و اوکراینی بود و سود مالی خوبی برای افرادی که آن را به بیماران تزریق می کردند داشت. اکنون پس از گذشت چند سال، شاهد عوارض این نوع ژل هستیم که شامل، حرکت کردن آن از گونه به فک و گردن و مشکلات التهابی شامل سفت شدن و دفرمه شدن و بیماریهای عفونی آن هستیم.

در مواردی دیده شده است که تزریق های نامناسب ژل منجر به عفونت شدید و بستری شدن بیمار و تخلیه ژل شده است. تخلیه ژل کاری دشوار است به خصوص اگر تزریق در مناطق مختلف صورت گرفته باشد. گاهی جبران تزریق نامناسب ژل آن غیرممکن می باشد و فرد برای همیشه مشکل زیبایی پیدا کند.

پوست نیوز: آقای دکتر، در مورد تزریق بوتاکس نامناسب چه عوارضی ممکن است در اثر استفاده از بوتاکس غیراستاندارد یا تزریق ناصحیح برای افراد پیش بیاید؟

دکتر بهروز باریک بین، متخصص پوست و مو:

بوتاکس یک سم عصبی است که مقدار تزریق، نقطه قابل تزریق و مهارت تزریق بسیار اهمیت دارد. جای تاسف دارد که برخی از افراد به دلیل نداشتن آگاهی لازم، به آرایشگاهها مراجعه می کنند و تزریق بوتاکس انجام می دهد. خوب است این گروه از افراد بدانند موارد بسیاری پیش آمده است که افراد به دلیل تزریق بوتاکس چینی راهی بیمارستانها شده اند. دو نوع بوتاکس است که در ایران مجوز تزریق دارند، یکی دیسپورت انگلیسی و دیگری نورونوکس کره ای. متاسفانه در کشور ما بوتاکس های چینی بطور بی رویه ای وارد کشور شده اند که توسط برخی از پزشکان عمومی که آگاهی کامل از عوارض آنها ندارند مورد استفاده قرار میگیرد. هزینه این بوتاکس ها به مراتب پایین تر از بوتاکس های استاندارد است.

تفاوت قیمت یک واحد بوتاکس چینی غیراستاندارد و بوتاکس های استاندارد، خیلی زیاد است حال آنکه هزینه ای که از مشتری دریافت می شود، تفاوت زیادی نمی کند. این بدان معنی است که بوتاکس غیر استاندارد، سود زیادی برای تزریق کننده دارد لذا بسیاری از پزشکان ترغیب می شوند که این تزریق های غیرحرفه ای را انجام دهند. مقدار ماده موثره در بوتاکس های چینی، نامشخص و غیر قابل کنترل است. از عوارض بوتاکس های غیراستاندارد، اختلالات تنفسی و گوارشی می باشد. پروتئینهای غیرقابل کنترلی که به میزان نامشخصی در آنها وجود دارد، باعث واکنش بدن می شود و این مانند شخصی است که به پنیسیلین حساسیت نشان دهد. علاوه بر اینها، ممکن است واکنشهای التهابی برای مناطق تزریق شده بوجود آورد.

از طرف دیگر بوتاکس یک ماده فلج کننده است و این نکته خیلی مهم است که چگونه تزریق شود، در چه نقاطی و به چه مقداری تزریق انجام شود. اگر بوتاکس در منطقه نامناسبی تزریق شود، افتادگی پلک را تا چند ماه به همراه خوهد داشت که فرد را از فعالیت های روزانه و رانندگی باز می دارد و سردردهای مکرری را برای فرد بوجود می آورد. تزریق در جای نامناسب و بصورت غیرحرفه ای ممکن است ظاهر ناخوشایندی را در چهره بوجود بیاورد و صورت فرد را شبیه افرادی که سکته کرده اند در بیاورد.

بنابراین نوع و تکنیک تزریق و آگاهی کامل از آناتومی کامل عضلات از اهمیت بالایی در تزرق بوتاکس برخوردار است و افرادی که بیشترین صلاحیت را برای این کار دارد، متخصصین پوست و پس از آنها جراحان پلاستیک می باشند. البته پزشکان عمومی هم به شرطی که دوره های لازم را دیده باشند و تجربه کافی داشته باشند می توانند این کار را انجام دهند.
توصیه اکید به افرادی که به هر دلیلی تمایل دارند نواقص ظاهری صورتشان را بهبود دهند، این است که به متخصصان پوست مراجعه کنند چرا که هم ریشه رخداد نامناسب چهره به درستی تشخیص داده شود و هم درمان صحیح برای آن در نظر گرفته می شود.

پوست نیوز: در برخی موارد دیده شده است که پزشکانی در تبلیغات خود از عضویت های مختلف در انجمن هایی مانند جراحان و لیزر ایران استفاده میکنند. آیا این عضویت ها تاییدی است بر گذراندن دوره های خاص؟

دکتر بهروز باریک بین، متخصص پوست و مو:

پزشکان عمومی قادرند با پرداخت هزینه عضویت، عضو انجمن جراحان یا انجمن لیزر ایران شوند و این به معنی داشتن مهارت خاص یا گذراندن دوره نیست. همچنین استفاده از عباراتی مانند پوست، مو و زیبایی به معنی داشتن تخصص در این رشته نیست و افراد می بایست آگاهی لازم را در این زمینه داشته باشند تا با انتخاب خودشان بطور آگاهانه به پزشک مراجعه کنند نه با اشتباه برداشت از کلمات.

پوست نیوز: انجام اعمال زیبایی با لیزر مانند لیزر موهای زائد، لیزر جوانسازی و غیره، نیاز به چه آگاهی هایی دارد و توسط چه افرادی باید انجام شود؟

دکتر بهروز باریک بین، متخصص پوست و مو:

شاید خیلی ها فکر کنند لیزر درمانی کار سختی نیست و می تواند توسط یک اوپراتور هم انجام شود. در صورتیکه خیلی از سوختگیهای ناشی از لیزر به دلیل عدم داشتن مهارت و آگاهی لازم اوپراتور لیزر بوده است. در مراجع قانونی بارها شکایاتی ناشی از عوارض لیزر شده است. پس از بررسی ها مشخص شد که افرادی که لیزر انجام داده اند، تحصیلات و تجربه ای در این زمینه نداشتند و فقط آموزش بسیار کوتاهی درباره کار با دستگاه به وی داده اند. در صورتیکه خیلی از مسائل است که باید شخص انجام دهنده لیزر از آن آگاهی کامل داشته باشد. مسائلی مانند نوع پوست، سابقه آفتاب گرفتگی و برنزه کردن، داروهایی که مصرف می کند و بسیاری مسائل دیگر در لیزر پوست تاثیر گذار است که شخص لیزر کننده می بایست کاملا از آن آگاه باشد. متاسفانه دیده شده است که عدم انجام لیزر درست، موجب تغییر رنگ دائمی در پوست فرد و ایجاد اسکارهای دائمی شده است. برای پیشگیری از تمام این عوارض، افراد باید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه نمایند.

پیشنهاد می شود از پزشکان غیر متخصصی که دست به هرگونه اقدام زیبایی در حوزه پوست و مو میزنند، آزمونهای گرفته شود تا صلاحیت و دانش آنها در انجام چنین اعمالی اثبات شود. در صورتیکه از این آزمون سربلند بیرون آمدند، گواهینامه ای به آنها داده شود تا بتوانند به فعالیتشان در این زمینه ادامه دهند. در رشته هایی مانند چشم پزشکی، قلب، روانپزشکی و سایر تخصصها، افراد به پزشک غیر متخصص مراجعه نمی کنند و این اتفاق باید در رشته تخصص پوست و مو هم بیفتد و این به دلیل عوارض فراوانی است که این روزها بسیار شاهد آن هستیم.

پوست نیوز: آیا کلینیک های پوست و زیبایی تحت نظر متخصص پوست فعالیت می کنند؟

دکتر بهروز باریک بین، متخصص پوست و مو:

اخیرا قانونی تصویب شد مبنی بر اینکه پزشکان عمومی هم می توانند کلینیک تخصصی پوست و مو بزنند حال آنکه ضرر این موضوع متوجه مردم است چراکه در یک کلینیک تخصصی پوست و مو حتما می بایست پزشک متخصص پوست حضور داشته باشد تا با آگاهی کامل از آناتومی پوست و مو و فیزیولوژی آنها قادر به کنترل و درمان هر نوع بیماری باشد. نحوه کار کردن با لیزرها اهمیت زیادی دارد که حتی اگر اوپراتوری آن را انجام دهد می بایست حتما تحت نظر متخصص پوست حاضر در کلینیک باشد.

پوست نیوز: در مورد افرادی که به بیماریهای پوستی مبتلا می شوند، چه توصیه ای دارید؟

دکتر بهروز باریک بین، متخصص پوست و مو:

در مورد بیماریهای پوستی توصیه می شود که حتما افراد به متخصص پوست مراجعه کنند. زیرا موراد بسیاری دیده شده است که فرد دارای بیماری است که درست تشخیص داده نشده و بیماری پیشرفت کرده است و به مرحله ای رسیده است که جبران آن غیرممکن می شود. بطور مثال در بین بیمارانم، خانم 19 ساله ای بودندکه مبتلا به یک بیماری التهابی که موجب ریزش موی سر وی میشد، بود و این بیماری به دلیل عدم مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو، به موقع تشخیص داده نشد و موجب ریزش کل موی سر وی برای همیشه شد. چنین مواردی فراوان است و تنها راه پیشگیری از چنین اتفاقاتی، آگاهی دادن به مردم است که به چه کسی باید مراجعه کنند.

دکتر بهروز باریک بین

دکتر بهروز باریک بین
متخصص پوست، مو و زیبایی

---
---

نوشتن دیدگاه