خواندن 5063 دفعه

اسرار تزریق ژل و فیلر - دکتر علیرضا میراسماعیلی

یکی از راه هایی که در دهه های اخیر به رویای زیباتر شدن و جوانتر شدن تحقق بخشیده است، تزریق ژل، چربی و فیلرها است. برای شفاف شدن مزایا و عوارض احتمالی این عمل زیبایی، گفتگویی داشتیم با آقای دکتر علیرضا میراسماعیلی، متخصص پوست، مو و زیبایی. آقای دکتر میراسماعیلی با بیان شیوایشان، نکاتی که می بایست علاقمندان به تزریق فیلرها به آن توجه داشته باشند، را تشریح فرمودند.

پوست نیوز: آقای دکتر میراسماعیلی ضمن سپاس از وقتی که در اختیار خوانندگان ما گذاشتید، لطفا بفرمایید متخصصین پوست، در چه مواردی تزریق فیلرها را به بیماران خود توصیه می کنند؟

دکتر علیرضا میراسماعیلی، متخصص پوست، مو و زیبایی:

امروزه با توجه به گستردگی روابط اجتماعی، مردم بیشتر از گذشته با یکدیگر رودررو هستند و زیبایی ظاهری افراد بیش از پیش برایشان اهمیت پیدا کرده است. با افزایش سن تغییراتی در پوست، بویژه در پوست صورت ایجاد می شود. خوشبختانه علم درماتولوژی راهکارهایی برای مقابله با تغییرات نامطلوب ظاهر با افزایش سن پیش روی افراد گذاشته است. بسته به نوع تغییرات، روشهای درمان و بهبود آن متفاوت خواهد بود. یکی از بارزترین تغییراتی که با افزایش سن در چهره بوجود می آید، پیدایش فرورفتگی هایی در صورت است. این اتفاق در اثر از بین رفتن بافت های زیرجلدی، سبب ایجاد چروک می شود و گونه ها، کوچکتر و خط خنده عمیق تر می شود. در چنین مواردی می توان از تزریق فیلرها برای اصلاح چهره استفاده کرد.

پوست نیوز: آقای دکتر میراسماعیلی، شما بعنوان یک متخصص پوست، چه توصیه هایی برای افرادی که مایلند از تزریق ژل برای زیباتر شدنشان استفاده کنند، دارید؟ یک فرد برای تزریق فیلرها به چه نکاتی باید توجه کند؟

دکتر علیرضا میراسماعیلی، متخصص پوست، مو و زیبایی:

توصیه می شود برای تزریق ژل و کلیه اعمال زیبایی حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید که از علم درماتولوژی و ساختار پوست به خوبی آگاه است. تجربه و تخصص پزشک در این کار اهمیت بسزایی دارد. نکته دیگر اینکه در هنگام تزریق ژل از نوع آن و استاندارد بودن آن اطمینان حاصل کنید. ژل استاندارد به ژلی گفته می شود که دارای لیبل وزارت بهداشت بوده و تاریخ انقضای آن نگذشته باشد. اگر فردی به این دو پارامتر توجه کند (استفاده از ژل اتاندارد و تزرق توسط متخصص پوست)، این عمل زیبایی عوارضی برایش نخواهد داشت در غیر اینصورت ممکن است عوارض جبران ناپذیری داشته باشد. از عوارضی که استفاده از ژل غیراستاندارد و تزریق توسط غیرمتخصص پوست می تواند برای فرد پیش آید، آبسه، جابجایی ژل تزریق شده، التهاب شدید وعفونت می باشد که متاسفانه در بسیاری از افراد دیده شده است.

پوست نیوز: چه موادی بعنوان پرکننده (فیلرها) در چهره استفاده می شود؟ چند نوع فیلر برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد؟

دکتر علیرضا میراسماعیلی، متخصص پوست، مو و زیبایی:

برای درمان چنین فرورفتگیهایی، از پرکننده ها استفاده می شود. موادی که بعنوان پرکننده استفاده می شود یا از بدن فرد گرفته می شود که همان چربی بردن فرد می باشد، یا فیلرهایی می باشد که برای این کار درنظر گرفته شده اند. در تزریق چربی، از جاهایی که فرد چربی اضافه دارد، چربی برداشته می شود و به مناطق مورد نیاز تزریق می شود. ژل های آماده ای نیز در بازار وجود دارد که می توان تزریق کرد و دیگر نیازی نیست از بدن فرد گرفته شود.

پوست نیوز: چه نوع ژلی از نظر متخصصان پوست مورد تایید است و افراد می توانند با خیال راحت و بدون داشتن عوارض از آنها استفاده کنند؟

دکتر علیرضا میراسماعیلی، متخصص پوست، مو و زیبایی:

سالهاست که از ژل بعنوان فیلر در درماتولوژی استفاده می شود.از اولین پر کننده هایی که برای زیبایی استفاده می شد، سیلیکون بود که به دلیل داشتن عوارض، به تدریج منسوخ شد. پس از آن کلاژن ها (collagen) به بازار آمدند. کلاژن ها (collagen) از منابع حیوانی تهیه می شدند. کلاژن ها (collagen) نیز به دلیل بروز آلرژی حذف شدند.سپس اسید هیالورونیک به بازار عرضه شد که هم اکنون نیز بطور وسیعی مورد استفاده قرار می گیرد. اسید هیالورونیک (hyaluronic acid) بعنوان فیلری با استاندارد طلایی می باشد. ژل هیالورونیک اسید از جنس بدن می باشد بنابراین هیچ گونه عوارض یا آلرژی به دنبال نخواهد داشت. اسید هیالورونیک (hyaluronic acid) از تخمیر باکتری ها بدست می آید و از نظر ساختار مولکولی و شیمیایی در بدن تمامی پستانداران یکسان است. از این رو ایجاد حساسیت نخواهد کرد. این نوع ژل ها دائمی نیستند و به مرور جذب می گردند. مدت زمان ماندگاری ژل اسید هیالورونیک در حدود هشت ماه تا یکسال می باشد. پس از آن به دی اکسید کربن تبدیل می شود و از بدن دفع می گردد.

نوع دیگری از ژل که مورد استفاده قرار میگیرد، ژل calcium hydroxyl apatite می باشد که از نوع ژل ها با ماندگاری بالاتر می باشد. این نوع ژل در حدود یک سال تا یک سال و نیم ماندگاری دارد. ژل calcium hydroxyl apatiteنیز از جنس بدن انسان می باشد و حساسیت و عوارضی ایجاد نمی کند.

پوست نیوز: ژل ها معمولا برای چه مناطقی از صورت استفاده می شوند؟

دکتر علیرضا میراسماعیلی، متخصص پوست، مو و زیبایی:

از مهمترین کاربردهای تزریق ژل، پر کردن خط خنده است. خط خنده با افزایش سن عمیق تر می شود و ظاهر فرد را مسن تر نشان می دهد. از این رو پر کردن خط خنده توسط ژل، یکی از راههای جوانتر شدن چهره می باشد. همچنین برای برجسته کردن گونه ها و لبها از تزریق ژل استفاه می شود.

پوست نیوز: بعد از تزریق ژل، چه مدت طول می کشد تا فرد قیافه مورد دلخواه خود را پیدا کند؟

دکتر علیرضا میراسماعیلی، متخصص پوست، مو و زیبایی:

برای تزریق ژل، از بی حسی موضعی استفاده می شود. از این رو در حد کمی ایجاد ورم می کند که کاملا طبیعی است. تورم ناشی از تزریق در حدود 2 روز است و قرمزی ناشی از آن در حدود 2 ساعت. افرادی که تزریق ژل دارند معمولا بعد از 2 روز می توانند به ظاهر دلخواه خود برسند.

دکتر علیرضا میراسماعیلی

دکتر علیرضا میراسماعیلی
متخصص پوست، مو و زیبایی

---
---

نوشتن دیدگاه