خواندن 2725 دفعه

از پوست چرب چگونه باید مراقبت کرد؟ - دکتر جمال الدین حسن زاده

اغلب جوانان پوست چربی دارند که از آن اظهار نارضایتی می کنند. مراقبت از پوست چرب اصولی دارد که باید از آن آگاه باشیم. از این رو گفتگویی داشتیم با آقای دکتر حسن زاده ، متخصص پوست و مو در سنندج تا ما را از مزایا و معایب و مراقبت های پوست چرب آگاه سازند.

پوست نیوز: آقای دکتر حسن زاده، لطفا برایمان توضیح دهید دلیل داشتن پوست چرب چیست؟

دکتر جمال الدین حسن زاده، متخصص پوست و مو در سنندج:

پوست از لحاظ میزان ترشح چربی به انواع مختلف تقسیم بندی می شود: پوست چرب، پوست معمولی، پوست خشك، پوست مختلط.
مهمترین عامل داشتن پوست چرب مسئله ارث است. پوست چرب در بعضی خانواده ها شایعتر است. مسئله دیگر مسایل هورمونی است. میزان ترشح چربی در سنین نوجوانی و جوانی در نتیجه هورمونهای جنسی بیشتر می شود و با افزایش سن معمولا كاهش می یابد. اما بعضی افراد در سنین بالا همچنان پوست چربی دارند. بعضی از بیماریهای هورمونی نیز باعث افزایش ترشح پوست می شود. در خانم ها قبل از عادت ماهانه، به دلایل هورمونی پوست چرب تر می شود. عوامل محیطی مانند رطوبت و گرمای شدید نیز ممكن است در تشدید احساس چربی پوست دخیل باشند. برخلاف تصور رایج، ارتباطی بین پوست چرب و چربی خون یا كبد چرب وجود ندارد.

در مواردی كه چربی پوست شدید باشد ممكن است آزاردهنده باشد. چربی پوست باعث براق شدن پوست می شود كه ممكن است خوشایند نباشد. افراد دارای پوست چرب معمولا موی چربی نیز دارند.

پوست نیوز: برای افرادی که پوست چرب دارند، چه توصیه هایی دارید؟ آیا همیشه داشتن پوست چرب، مشکل ایجاد می کند؟

دکتر جمال الدین حسن زاده، متخصص پوست و مو در سنندج :

پوست چرب می تواند تنها یك پدیده منفرد بدون ایجاد مشكل یا بیماری پوستی باشد. در این موارد رعایت نكات زیر كمك كننده خواهد بود:
- استفاده از شوینده ها و صابونهای مخصوص پوستهای چرب.
افراد دارای پوست چرب معمولا به تعداد دفعات بیشتری شستشوی روزانه نیاز دارند. لذا هرگاه احساس چربی پوست ایجاد شد می تواند آن را با پاك كننده مناسب تمیز نمود. همچنین افراد دارای موهای چرب نیز به شستشوی بیشتر موهای خود دارند. شامپوهای مخصوص موهای چرب، چربی مو را بهتر پاك می كنند اما تاثیر چندانی در ترشح چربی پوست سر ندارند.
- باید توجه داشت مسئله رطوبت پوست (كه مربوط به میزان آب موجود در پوست است) با چربی پوست متفاوت است. لذا بعضی از افراد علی رغم داشتن پوست چرب به علت رطوبت كم، پوستشان پوسته پوسته می شود. این افراد نیازمند استفاده از مرطوب كننده های بدون چربی هستند.
- میتوان برای پاك كردن چربی اضافی از روی پوست صورت در زمان های خروج از منزل از دستمال های مرطوب و پاك كننده ی یك بار مصرف استفاده نمود.
- انتخاب كرم و بخصوص لوازم آرایشی مهم است. مصرف محصولات چرب و سنگین علاوه بر تشدید چربی پوست میتواند باعث بسته شدن منافذ پوست و بروز جوش و آكنه شود. به طور كلی باید از كرم های خشك و یا كم چربی استفاده شود. همچنین نوع ضدآفتاب مورد استفاده باید بدون چربی باشد فرمهای لوسیون و ژل ضدآفتاب برای پوستهای چرب مناسبند.
- بایستی شبها پوست را از مواد آرایشی پاك نمود.
- هر چند نقش تغذیه در ترشح چربی پوست دقیقا روشن نیست اما توصیه كلی اینست كه از غذاهای پر چرب و سرخ كرده كمتر استفاده شود و مصرف میوه جات و سبزیجات بیشتر شود.

پوست نیوز: افرادی که دارای پوست چرب هستند، ممکن است درگیر چه نوع مشکلات پوستی باشند؟

دکتر جمال الدین حسن زاده، متخصص پوست و مو در سنندج :

افراد دارای پوست چرب مستعد ابتلا به بعضی بیماریهای پوستی هستند بعضی از این حالتها عبارتند از:
- آكنه: در صورت بروز آكنه در موارد شدید پوست نیاز به درمان دارد.
- منافذ باز و جوشهای سرسیاه: منافذ باز پوست كه معمولا در افراد با پوست چرب دیده میشود را نمی توان به طور كامل از بین برد. با استاده از تونرها و كرمهای لایه بردار، پیلینگ، میكرودرم و لیزر تا حدودی نمای ظاهری این منافذ را بهبود داد.
- شوره و درماتیت سبوره یك
- هپیر پلازی سباسه: این حالت توده های كوچك و خوش خیمی هستند به رنگ پوست گاها متمایل به زرد و مركز فرو رفته كه در سنین میانسالی ظاهر میشوند. این ضایعات را می توان با استفاده از روشهای مختلف مانند كوتر یا لیزر از بین برد.

پوست نیوز: محصولاتی که در بازار برای پوست های چرب وجود دارد، چه اثری دارند؟

دکتر جمال الدین حسن زاده، متخصص پوست و مو در سنندج:

محصولات مختلف موضعی كه برای پوستهای چرب ساخته شده اند فقط نقش پاك كننده چربی را دارند و تاثیر چندانی روی میزان ترشح چربی ندارند. بعضی داروهای خوراكی و هورمونی میتوانند میزان ترشح چربی پوست را كاهش دهند. اما این داروها فقط در مواردی استفاده می شوند كه چربی همراه با بروز آكنه باشد. تنها داروی شناخته شده ای كه میتواند میزان ترشح چربی را به شكل ماندگار كاهش دهد داروی ایزوترتینوئین است. كه البته مصرف آن به منظور كاهش ترشح چربی توصیه نشده است. افراد دارای پوست چرب كه برای درمان آكنه تحت درمان با این دارو هستند متوجه كاهش ترشح چربی پوست خود نیز میشوند.

پوست نیوز: آیا داشتن پوست چرب مزایایی هم دارد؟

دکتر جمال الدین حسن زاده، متخصص پوست و مو در سنندج:

با وجود این مسائل، داشتن پوست چرب محاسنی هم دارد. طیق آمار افراد دارای پوست چرب كمتر به سرطان پوست مبتلا میشوند. هرچند افرادیكه دارای پوست خیلی چرب هستند به علت بزرگ شدن غدد چربی ممكن است پوستشان زمخت و خشن به نظر برسد اما ایجاد چین و چروك در پوستهای چرب دیرتر اتفاق میافتد.

دکتر جمال الدین حسن زاده

دکتر جمال الدین حسن زاده
متخصص پوست، مو و زیبایی

---
---

نوشتن دیدگاه