سه شنبه, 18 تیر 1392 ساعت 15:35
خواندن 2158 دفعه

قوانين مراقبت از ناخن ها و دست ها

معمولا در اولین برخورد، ناخنها و دستها به چشم دیگران می آید.  از این رو باید به اندازه ی چهره تان به آنها اهمیت بدهید. مراقبت از ناخن ها و دست ها کمی دشوارتر است زیرا شما هر روز استفاده های زیادی از آنها می کنید پس باید آنها را به شکلی حفظ نمایید که زیبا و جذاب جلوه کنند. به زیبا ماندن دست هایتان همان قدر اهمیت دهید که به چهره تان. دستهایتان را دوست داشته باشد و آنها را زیبا نگه دارید.

قوانین لطافت:

قانون 1 :
دست هایتان را بلافاصله پس از تماس با آب خشک کنید. سپس آنها را مرطوب کنید.
قانون 2 :
هنگام تماس دست هایتان با مواد شوینده شیمیایی از دستکش استفاده کنید. (غیر از مواردی که دست را برای نظافت شستشو میدهید)
قانون 3 :
وقتی قرار است در معرض آفتاب باشید, پشت دستانتان را با کرم ضدآفتاب بپوشانید.
قانون 4 :
از قرار دادن دست هایتان در برابر دمای بسیار بالا یا پایین بپرهیزید.
قانون 5 :
هر روز انگشتان خود را ماساژ دهید.
قانون 6:
در هنگام رانندگی کردن از دستکش استفاده کنید. آفتاب حتی از پشت شیشه هم برای دستانتان مضر است.

راهکارهایی خانگی برای مراقبت از دست و ناخن

تغییر رنگ پوست دستتان را جبران کنید:  سلول های مرده ی پوست را با محلولی متشکل از نمک دریا و آب لیمو از دست ها پاک کنید. این محلول را با مسواک کهنه ای روی پوست دستتان بمالید. سپس با کرم مرطوب کننده, رطوبت آن را تامین کنید. این کار را هفته ای یک بار انجام دهید تا قسمت هایی از پوست که بر اثر کارهای خانه تغییر رنگ داده اند به حالت اول برگشته و پوستی نرم و لطیف داشته باشید.

دستهایتان را لطیف کنید:  دست های خود را با آب گرم بشویید، سپس آنها را با حوله و با ملایمت خشک کنید. در حالی که پوستتان هنوز کمی نمناک است مخلوطی از یک قاشق چای خوری عسل و یک قاشق چای خوری روغن زیتون را بروی پوست دست ها بمالید. دست هایتان را درون دستکش های پلاستیکی یک  بار مصرف قرار داده و سپس دستکش نخی بپوشید. سی دقیقه صبر کنید و سپس دست هایتان را آبکشی نمایید. گرما به جذب بهتر مواد و درمان کمک خواهد کرد.

تقویت ناخن و نرمی دست:  یک پیمانه شیر را درون ماکروفر به مدت سی ثانیه گرم کنید (به شکلی که شیر گرم شود اما موجب سوختن پوست نگردد). برای تقویت ناخن ها و هم چنین مرطوب شدن پوست، دست های خود را به مدت پنج دقیقه در شیر فرو ببرید. شیر نه تنها غنی از اسید لاتیک است و یک اسید هیدروکسی آلفای طبیعی است و باعث می شود سلول های مرده را از پوست پاک  کند, بکله دارای میزان زیادی کلسیم است که می تواند ناخن های ضعیف و شکننده را بهبود ببخشد.

درمان پوست دور ناخن: ناخن خود را درون محلول غلیظی از چای بابونه فرو ببرید. بابونه موجب بر طرف شدن التهاب و حساسیت شده و قرمزی را بر طرف می سازد. اگر پوست دور ناخن شما ناموزون است آن را ابتدا با مخلوطی از دو قاشق چای خوری آب آناناس، یک عدد زرده ی تخم مرغ و   قاشق چایخوری سرکه ی سیب پاک کنید.  پس از این که ناخن های خود را به مدت بیست دقیقه در این محلول قرار دادید، پوست دور ناخن ها را با برشی از پرتقال مرتب کنید. هر شب پوست دور ناخن ها را با روغن کوچک بدون بو و ید سفید پاک کنید.

نبایدهای مراقبت از ناخن و دست:

•    از وسایل تیز برای کنار کشیدن پوست دور ناخن استفاده نکنید. این کار بیش از حد خشن است.
•    هیچ گاه پوست دور ناخن را نبرید. با این کار خطر عفونت را به جان می خرید.

روش مانیکور کردن ناخن:

1- ناخن های خود را با کمک استون از لاک پاک کنید. اگر ناخن هایتان تغییر رنگ داده اند و یا لک دارند یک گلوله پنبه ای را در آب اکسیژنه بخیسانید و به مدت سه دقیقه روی ناخن قرار دهید و سپس پاک کنید. توجه داشته باشید می توان به جای آب اکسیژنه از سفید کننده های خانگی نیز استفاده نمود.
2- ناخن و پوست دور آن را با روغن زیتون ماساژ دهید. روغن اضافی را با حواله ای کاغذی پاک کنید. برای این که مانیکور ناخن تان بیشتر دوام داشته باشد، گلوله ای از پنبه را درون داروی قابض، خیس کنید و آن را  روی ناخن بکشید و سپس اجازه دهید ناخن تان خشک شود.
3- نوک ناخن ها را با کمک سوهان صاف کنید و گوشه های آن را گرد نمایید سپس روی ناخن را به مدت بیست ثانیه بمالید.
4- یک لایه از جلا دهنده ی ناخن را روی ناخن ها بکشید و اجازه دهید خشک شود.
5- لایه نهایی را با جلا دهنده ی ناخن روی ناخن قرار دهید.
راه حلی برای از بین بردن نقاط سفید روی ناخن
به رژیم غذایی خود روی بیفزایید. می توانید از داروهای مکمل حاوی روی استفاده کنید و یا از مواد غذایی غنی از روی چون تخم مرغ، شیر و جگر استفاده کنید.

با پوسته پوسته شدن ناخن ها چه کنیم؟

این مشکل اغلب به دلیل قرار دادن ناخن ها، بدون حفاظ، در معرض مواد شیمیایی و شوینده ها بوجود می آید. از مصرف استون و شستن ظروف بدون دستکش بپرهیزید. هر روز ناخن هایتان را با روغن ویتامین E مرطوب کنید.
توجه کنید : از ناخن های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید. هم چنین لاک ناخن خود را با ناخن تان نکنید زیرا همواره با کنده شدن ورقه های لاک، لایه ای از سطح خارجی ناخن شما نیز کنده می شود.

برای ناخن های خشک

از روغن مرطوب کننده ی لب برای رطوبت بخشیدن به ناخن هایتان استفاده کنید. این روغن از آسیب رسیدن به ناخن هایتان بر اثر تابش نور خورشید نیز جلوگیری می کند. توجه کنید که این روغن در درمان ترک نوک انگشتانتان نیز به کار می رود. برای ناخن های کدر می توان از کرم های اسید میوه AHA استفاده کرد شما می توانید شبها از این کرم ها برای ناخن های کدر استفاده کرده تا طی یک الی 2 ماه شفافیت از دست رفته به وجود آید

راز زیبایی ناخن ها  

هر هفته بستر و کوتیکول ناخن ها را با روغن سیر ماساژ دهید. این درمان قدیمی خیلی زود به رشد و قوی شدن ناخن ها منجر خواهد شد. دستکش پلاستیکی بپوشید (نه تنها برای  حفظ روغن بر روی دست تان بلکه برای جلوگیری از پخش شدن بوی آن به اطراف) و اجازه دهید روغن به مدت حداقل پانزده دقیقه روی دست تان بماند.
پس از این که دستان خود را خوب شستید یک نیمه لیمو را به روی پوست آنها بمالید تا بوی سیر از بین برود. بد رنگ شدن ناخن های خود را با قرار دادن گلوله های پنبه ای آغشته به سرکه بر روی ناخن هایتان و فشار دادن آن به مدت یک دقیقه درمان کنید.

نوشتن دیدگاه