شنبه, 23 ارديبهشت 1396 ساعت 12:17
خواندن 2690 دفعه

لیزر اربیوم پوست

لیزر اربیوم، نوعی لیزر قدیمی است و در گروه لیزرهای ابلیتیو جای می گیرد. لیزرهای ابیلیتو، به آن گروه از لیزرهایی گفته می شود که قسمتی از پوست را بر می دارند. علاوه بر لیزر اربیوم، لیزر CO2 (لیزر دی اکسید کربن) هم در گروه ابلیتیوها قرار دارد.

لیزر اربیوم نسل دوم لیزر های لایه برداری پوست می باشد که با تولید انرژی در حدود نور مادون قرمز و قابلیت جذب اشعه توسط آب موجود در سلول و قابل کنترل بودن عمق تاثیر اشعه سبب گردیده که از آثار حرارت اشعه کاسته شده و با انجام یک لایه برداری قابل کنترل تر و طول زمان بهبودی به مراتب کوتاه تر از لیزر CO2 به تدریج جایگزین لیزر CO2 در انجام لایه برداری های سطحی پوست به طور سر پایی شود و بر خلاف لیزر CO2 که تنها برای افراد سفید پوست و بور و روشن قابل استفاده می باشد ، لیزر اربیوم توانایی کار بر روی پوست های دیگر را نیز دارد و بر روی نواحی دست و گردن نیز قابل استفاده می باشد .

لیزر اربیوم که با مکانیسم تبخیر آب سلولی سبب انهدام سلول های سطحی و مرده پوست می شود ، لایه سطحی پوست را با عمق کمتری به تدریج برداشته و برای درمان چروک های سطحی در نواحی نظیر اطراف چشم ، اطراف دهان ، پوست صورت و گردن ، پشت دست ها قابل استفاده است باید توجه داشت که استفاده از لیزرهای لایه بردار تنها در بهبود چین و چروک های ظریف پوست که در حالت طبیعی و بدون حرکت عضلات صورت دیده می شوند موثر است و لذا کاربردی در بهبود چروک های عمیق نظیر چروک بینی و لب (Naso Labial Fold) و چروک و شکست های عمیق بین دو ابرو در اثر اخم کردن زیاد (glabella Fold) بسیار محدود و غیر موثر است همچنین چروک های دینامیک نظیر خطوطی که در اثر حرکات عضلات صورت ایجاد می شود قابل کنترل و درمان با لیزر نمی باشد و می باید از روش های دیگر نظیر استفاده از تزریق BOTOX یا پرکننده ها Filler و یا جراحی Lifting استفاده نمود .

معایب احتمالی لیزر اربیوم

- این لیزر با قدرت نفوذ بالایی که دارد، می تواند باعث آسیب به بافت های پوستی شود. قرمزی و التهاب ناشی از اربیوم هم زیاد است. به همین دلیل استفاده از اربیوم، در اصل برای برداشتن توده و ضایعات پوستی است و این لیزر در درمان چین و چروک کاربردی ندارد.
- ازجمله معایب دیگر لیزر اربیوم آنست که عروق خونی را نمی بندد لذا خونریزی و ترشح بیشتری در محل عمل داریم .
- چون گرمای کمتری تولید می کند ، تاثیر آن در سفت کردن پوست به اندازه سایر لیزرها بعنوان مثال لیزر دی اکسید کربن یا همان CO2 نخواهد بود.

مزایای لیزر اربیوم

- لیزر اربیوم یک روش غیر تهاجمی بوده و درد آن کمتر از سایر انواع لیزر است و به همین جهت نیاز به بیحسی یا بیهوشی آن نیز کمتراست،
- عوارض کمتری دارد.
- زمان نقاهت آن بسیارکمتراست.
- احتمال اینکه پوست را روشن کند کمتربوده وبه همین جهت در افرادی که پوست سبزه و تیره دارند راحت ترقابل استفاده است.
- چروک های پنجه کلاغی (کنار خارجی چشم) به خوبی با لیزر اربیوم درمان می شوند.
- درمان سریع و سرپایی
- چروک های سطحی بهتر درمان می شوند ولی چروک های عمیق تر کم تر .

نوشتن دیدگاه