شنبه, 23 ارديبهشت 1396 ساعت 12:15
خواندن 2137 دفعه

لیزر جوانسازی پوست

لیزر جوانسازی پوست که با نام‌های لیزر پوست، لیزر تبخیری و لیزر سائیدگی نیز شناخته شده است، می‌تواند چین‌وچروک، جای زخم و لکه‌های صورت را کاهش دهد. تکنولوژی‌های جدید لیزر به جراح این امکان را می‌دهد که روی سطح لیزر کنترل دقیق‌تری داشته باشد و به او اجازه می‌دهد که با دقت فوق‌العاده بالاتری، به خصوص در مناطق ظریف پوست، کار خود را انجام دهد.

کاربرد لیزر جوانسازی پوست صورت

- خطوط ظریف یا چین‌و چروک صورت ، اطراف یا زیر چشم‌ها، پیشانی و دهان
- اثر به جا مانده ناشی از آکنه یا آبله مرغان
- پوستی که بعد از عمل جراحی دچار مشکل شده است
- پوست پیر یا پوستی که از آفتاب آسیب دیده است (جوان سازی دست )
- لکه‌های کبدی
- بهبود رنگ چهره اگر رنگ پوست صورت زرد یا خاکستری باشد
-  زگیل
-  خال‌های مادرزادی مانند خال اپیدرمال خطی
-  غدد چربی بزرگ شده روی بینی

اگر یکی از شرایط زیر را داشته باشید، ممکن است لیزر صورت و پوست برای شما بهترین انتخاب نباشد:

-  آکنه فعال
-  پوست بسیار تیره
-  چین‌وچروک‌های عمیق و زیاد
-  پوست بسیار حساس یا ضعیف
بیمارانی که رنگ پوستشان تیره‌تر است در معرض خطر بیشتری قرار دارند. این خطر ممکن است با استفاده از یک عامل سفیدکننده بعد از درمان با لیزر به حداقل برسد.

عملکرد لیزر جوان‌سازی پوست

کلیت کار لیزر در مورد استفاده از پرتوهای نور است. جراح با استفاده از لیزر، پرتوهای نور کوتاه و متمرکزی را به صورت ضربانی و به طور نامنظم به سطح پوست ارسال می‌کند. این پرتوها پوست آسیب‌دیده را به شیوه‌ای خیلی دقیق و به صورت یک لایه در یک زمان، از بین می‌برند و باعث زیباسازی صورت می گردند .
شیوه لیزر جوان‌ سازی پوست صورت و بدن مشکلات کمتری برای رنگ‌دانه‌های زیرین پوست ایجاد می‌کند و همچنین نسبت به روشن کردن پوست با استفاده از روش‌هایی مانند از بین بردن جای زخم آکنه با استفاده از لیزر، بهتر است.
پرتوهای لیزری که برای جوان‌ سازی پوست دست و سایر نقاط بدن استفاده می‌شود، لایه‌ی بیرونی پوست را که اپیدرم نام دارد از بین می‌برد. این پرتو به طور همزمان لایه‌ی زیرین پوست به نام درمیس (قسمت حساس و عروقی پوست) را گرم می‌کند. این اقدام برای تحریک رشد الیاف کلاژن‌های جدید صورت می‌گیرد. هنگامی که ناحیه درمان شده بهبود یافت، پوست جدیدی که تشکیل شده صاف‌تر و سفت‌تر از قبل است.

چگونگی مقابله با عوارض درمان

لیزر جوان‌سازی پوست می‌تواند دردناک باشد. به همین دلیل ممکن است دکتر با بی‌حس کننده‌های موضعی، پوست را بی‌حس کند. همچنین ممکن است به شما یک آرام‌بخش تزریق شود تا آرام و راحت باشید. در صورتی که قرار است قسمت زیادی از پوست شما تحت لیزر درمان شود و یا در صورتی که قرار است به طور همزمان عمل‌های زیباسازی پوست دیگری نیز روی پوست شما انجام شود، ممکن است جراح به طور کامل شما را بیهوش کند. پس از لیزر کردن به منظور کاهش درد، دکتر برای شما مسکن تجویز می‌کند. در مرحله آماده‌سازی قبل از لیزر، صورت شما کاملاً تمیز می‌شود و برای محافظت از چشم‌ها به شما یک عینک ایمنی داده می‌شود.

مزایا

برای کاهش و درمان چین و چروک صورت، جای زخم و آکنه، رفع تاتو، لکه‌های پوستی و ماه گرفتگی‌ها می‌توان از این روش استفاده کرد. این روش همچنین به بهبود بافت کلی پوستی که در نتیجه تجمع آسیب‌های نور خورشید زبر و زمخت شده، کمک می‌کند. روش جوانسازی پوست با لیزر همچنین برای از بین بردن خال‌ها و رفع زگیل  استفاده می‌شود. این روش جوان سازی پوست صورت در رفع جای زخم‌های خفیف تا متوسط صورت که ناشی از جراحی یا آسیب دیدگی می باشد نیز بکار برده می‌شود.

عوارض

پس از انجام روش جوانسازی پوست با لیزر، عوارض جانبی مشخصی در بین بعضی از بیمارن به وجود می‌آید. با این حال، این عوارض معمولا نسبتا خفیف هستند و در کوتاه مدت از بین می‌روند. عوارض جانبی شایع شامل قرمزی پوست، ورم ناحیه درمان شده و التهاب (شبیه احساسی است که پس از آفتاب سوختگی خفیف به فرد دست می‌دهد) است.
.

نوشتن دیدگاه