شنبه, 23 ارديبهشت 1396 ساعت 12:14
خواندن 1774 دفعه

لیزر فرکشنالCO2

لیزر فراکشنال یا فراکسل علاوه بر بهبودی قابل ملاحظه اسکارها و جای جوش صورت (جوشگاههای پوستی) در درمان پیری پوست خصوصا شلی پوست و چروک صورت و چروک های دور چشم و دوردهان هم کاملا موثر است .

در این موارد میتوان از این لیزر استفاده کرد:

1-چروک ریز
2-اسکار (فرورفتگی) جوش ، یا آکنه
3-پیری پوست
4-اسکار ناشی از سوختگی یا بریدگی
5-اسکارهای پس از جراحی
6-منافذ باز پوست
7-سفت شدن پوست
8-چروک پلکها
9-ترکهای پوستی شکم و بدن
10-لکه های ناشی از افزایش سن
تفاوتهای لیزر Co2 معمولی با لیزر فرکشنال co2
در لیزر فرکشنال co2 بر خلاف لیزر Co2 معمولی نیاز به بیهوشی و تا تزریق آمپول بیحسی نمی باشد. بیمار فقط با یک کرم بیحس کننده بدون درد می تواند لیزر شود.
همچنین بر خلاف لیزر Co2 معمولی بیمار در این روش جدید فرکشنال co2 نیاز به پانسمان ندارد . فقط از کرمهای ترمیم کننده استفاده می کند و دو روز بعد می تواند از کرمهای پوشاننده و آرایشی استفاده نماید. ترمیم پوست در روش فرکشنال co2 حداکثر 6-5 روز ط ول می کشد در حالیکه در لیزر Co2 معمولی بین 2 تا 3 هفته. در روش فرکشنال بیمار فقط برای 3-2 روز قرمز است در حالیکه در لیزر Co2 معمولی بین 2 تا 6 ماه قرمزی می تواند ادامه یابد. احتمال تیره شدن پوست در لیزر فرکشنال co2 بسیار نادر است. در حالیکه در Co2 معمولی این ریسک بالا است.

لیزر فرکشنال co2 را می توان در گردن و پشت دستها و یا قسمت های دیگر بدن نیز برای درمان انواع ضایعات پوستی مانند جوانسازی پشت دستها لکه های پوستی ترکهای شکم اسکارهای سوختگی و یا جراحی نیز بکار برد.

جلسات درمانی بسته به مشکل پوستی بین 3 تا 5 جلسه می باشد که بصورت ماهیانه تکرار می گردد.

مکانیسم انجام لیزر

این لیزر بدین صورت است که ، به جای تابیدن نور لیزر با شعاع بزرک در لیزرهای قدیمی ، ستون های از نور لیزر با شعاع هایی بسیار باریک در حد میکرون بر روی سطح پوست تابیده میشود لذا مناطقی از سطح پوست ( اپیدرم )عملا سالم می ماند و از همین مناطق اشعه نخورده یا سالم هست که ترمیم پوست بسرعت انجام میشود
در واقع در این نوع لیزر مناطقی از سطح پوست ( فواصل بین نقطه ها ) آسیب نمی بیند و بیشترین نور تابیده شده از این نوع لیزر وارد درم ( با عمق نفوذ حدودا یک تا دو میلی متر )یعنی همان لایه میانی پوست می شود یعنی درست جایی که باید لیزر آنجا اثر کند تا بتواند مشکلات فوق را بهبود بخشد چرا که علت اصلی مشکلات فوق خرابی لایه میانی پوست یا همان درم می باشد بطوری که کلاژن پوست در این ناحیه قرار دارد و تابیدن نور این لیزر در این ناحیه باعث تشکیل کلاژن های جدید میشود و بتدرج طی ۲تا ۴ ماه ، چروک های پوست کاهش قابل ملاحظه ای پیدا می کند و پوست از حالت شلی و افتادگی درمی آید و عمق چاله ها و اسکارهای بعد از اکنه یا جوش ویا بعد از عمل ( جای بخیه ) بهبودی قابل ملاحظه ای پیدا میکند.

عوارض

این نوع لیزر بسیار کم است و زخم بسیار سطحی بعد از این لیزر بسرعت طی ۳ تا ۵ روز و قرمزی بعد از ان هم حداکثر بعد ازدو تا چهارهفته بهبود می یابد و شخصی که لیزر شده براحتی میتواند به فعالیت های روزمره و خارج منزل خود براحتی و بدون نگرانی ادامه دهد .

نوشتن دیدگاه