شنبه, 23 ارديبهشت 1396 ساعت 12:15
خواندن 3058 دفعه

لیزر وریدهای عنکبوتی پا

عروق عنکبوتی و رگهای واریسی به مرور زمان ایجاد می شوند. با توجه به سن ، افراد ، این عروق را ممکن است به شکل خطوط بنفش ناهموار یا رشته های متورم بنفش مایل به آبی در سراسر ران و ماهیچه ساق پای خود ببینند . این رگ های خونی پیچ و تاب دار تقریبا در 60 ٪ از بزرگسالان مشاهده می شود .

عروق عنکبوتی چه چیست؟

عروق عنکبوتی کوچک بوده و رگ های خونی پیچ داری که از روی پوست قابل مشاهده هستند. آنها به رنگ قرمز ، ارغوانی یا آبی و اغلب اوقات در پاها یا صورت ظاهر می شوند. آنها نام خود را از الگوی شبکه تاری گرفته اند.

 
رگهای واریسی چیست؟

وریدهای واریسی ، رگهای خونی بزرگتر هستند که متورم و پیچ خورده اند . آنها به رنگ آبی تیره و به شکل برجسته ، در سطح پوست مانند تونل ها گسترده شده اند. رگهای واریسی در هر نقطه بدن پخش می شوند ، ولی معمولا در پاها و مچ پا دیده می شوند.

چه عواملی باعث رگهای عنکبوتی یا رگهای واریسی می شوند ؟

رگ های سالم به صورت لوله ی یکطرفه خون را به قلب ارسال می کنند. این لوله ها به خون اجازه می دهند در مسیر صحیح از وریدهای سطحی به رگ های عمیق تر و به قلب جریان داشته باشد . این عروق بوسیله عضلات قابل انقباض احاطه شده اند که به پمپ کردن خون به سوی قلب کمک می کنند . معمولا رگ ها برای جلوگیری از جریان برگشتی دارای مسیر یک طرفه هستند . با این حال ، دریچه های معیوب اجازه می دهند جریان خون به عقب برگردد و در داخل رگ حوضچه ای تشکیل شود. این حوضچه خون درون رگ ، باعث ایجاد فشار می شود و دیواره رگ را ضعیف می کند. در نتیجه ، رگ به صورت برجسته و پیچ خورده در می آید.

چه افرادی عروق عنکبوتی، رگهای واریسی دارد ؟

هر فردی می تواند عروق عنکبوتی یا رگهای واریسی داشته باشد . زنان ، دو برابر مردان مستعد هستند. این مشکل عمدتا" بیشتر در افرادی شایع است که به دلایل شغلی بیشتر سر پا می ایستند ، از جمله پرستاران و معلمان. عوامل دیگری که ممکن است موثر باشند، شامل : افزایش سن ، چاقی ، حاملگی ، بیماری های قبلی ، یا عمل جراحی بر روی پا و زمینه ژنتیکی هستند.

علائم

برای برخی افراد ، عروق عنکبوتی و رگهای واریسی چیزی بیش از ظاهر بهم ریخته اندام است. به ویژه رگهای واریسی می تواند باعث درد یا گرفتگی در عضلات پاها شود . منطقه آسیب دیده می تواند لرزش ، سوزش ، خارش ، یا احساس سنگینی به همراه داشته باشد. رگهایی که به شدت متورم شده اند نسبت به لمس حساس هستند و منجر به کاهش گردش خون ، خارش و تورم مچ پا می گردند . آنها همچنین باعث بیماری های پوستی مزمن و تغییرات بافت از قبیل تغییر رنگ و زخم شدن پوست می شوند

 عوارض

عروق عنکبوتی و رگهای واریسی می توانند ناخوشایند و آزار دهنده باشند ، اما آنها به ندرت می توانند تهدید جدی برای سلامتی باشند. گاهی اوقات ، آنها می توانند باعث زخم شوند -- زخم بزرگ در پوست -- به ویژه در نزدیکی مچ پا. وریدهای عنکبوتی و رگهای واریسی همچنین می توانند باعث لخته های خون دردناک شوند .

تشخیص عروق عنکبوتی ، رگهای واریسی

عروق عنکبوتی و رگهای واریسی به آسانی قابل تشخیص هستند. با معاینه ی ساده و اجمالی ، پزشک می تواند مناطق آسیب دیده را تشخیص دهد . پزشک شما همچنین باید تورم ها ، نقاط حساس ، زخم و تغییر در رنگ پوست شما را نیز بررسی کند. بیشتر عروق عنکبوتی و رگهای واریسی نیازی به درمان ندارد ، مگر اینکه منجر به زخم ، خونریزی و التهاب رگها شود یا اینکه شما بخواهید آنها را به دلایل زیبایی حذف کنید . اگر رگ ها دردناک هستند و باعث درد ، خستگی عضلانی یا گرفتگی آنها می شوند ، می توانید از درمان های خانگی استفاده کنید .

 درمان با لیزر

لیزر درمانی و تاباندن نور شدید (ILP) با ایجاد گرما ، عروق عنکبوتی و رگ های واریسی کوچک را از بین می برد . گرما باعث می شود بافت زخم بهبود یافته و در نهایت اشکال رگ برطرف شود . برای بعضی از بیماران ، لیزر جایگزین جذاب تری نسبت به تزریق است. عوارض جانبی این درمان می تواند شامل ایجاد ناراحتی جزئی در محل درمان ، تغییر رنگ پوست و تشکیل تاول باشد.

 قبل و بعد از لیزر

لیزر درمانی خیلی آهسته تر از اسکلروتراپی جواب می دهد. برای درمان با لیزر معمولا بیش از یک جلسه مورد نیاز است ، و یک تا دو سال برای درمان کامل عروق زمان می خواهد .

نوشتن دیدگاه