سه شنبه, 16 خرداد 1396 ساعت 09:52
خواندن 1542 دفعه

خواص تخم شربتی

این گیاه نام‌های دیگر تخم شربت از جمله بادروج، تره خراسانی، اوقیمن، حوک، بورنگ، صریرا و بادروج ابیض  است و از قدیم به عنوان یک نوشیدنی سنتی بین ایرانیان جای داشته  است. باد روج را به فارسی ریحان کوهی می گویند. تخم این گیاه در ایران به تخم شربتی مشهور بوده و این گیاه، شبیه ریحان است. برگ های آن ریزتر و ساقه آن مربعی شکل، گل آن مایل به سرخی، اسانس آن کمتر از ریحان و تخم آن ریزتر از تخم ریحان پرورشی است، ولی سیاه رنگ بوده.
تخم آن را تخم شربتی می نامند، زیرا معمول است قبل از خوردن در شربت قند می ریزند و چند دقیقه ای می گذارند متورم شده و مصرف می شود. محل رویش آن در ایران، اطراف تهران، همدان، خراسان در دوهزار و سی صد متر ارتفاع از سطح دریا و در کرمانشاه در ارتفاعات هزار و پانصد متری و در خرمشهر و بلوچستان و در آذربایجان در اطراف تبریز خواهد رویید.
تخم شربتی در حقیقت دانه‌های گیاه ریحان کوهی است که به علت داشتن ترکیبات لعاب‌دار به صورت محلول در آب (شربت) استفاده میگردد. لعاب این دانه‌ها پس از جذب آب به صورت ژله‌ای درمی‌آید که می‌تواند برای رفع عطش مخصوصا در کوه مورد استفاده قرار بگیرد ویک نوشیدنی سنتی فصل گرما نیز بحسب می اید.

ترکیبات تخم شربتی

 این گیاه دارویی دارای منبع فوق‌العاده‌ی کلسیم بوده  بطوری که ۵ تا ۶ برابر بیشتر از شیر کلسیم  دارد و اگر موز را به عنوان منبع پتاسیم می‌شناسید باید بدانید که این دانه‌های ریز 2برابر بیش از موز پتاسیم و سه برابر بیشتر از اسفناج آهن دارد. از نظر آنتی‌اکسیدانی نیز قوی‌تر از میوه‌ای مانند بلوبری و ۴ برابر قره قاط میباشد.تخم شربتی منبع فوق‌العاده‌ی اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ بوده  و در واقع  در حدود ۲۰ درصد وزن دانه‌های به این کوچکی حاوی این اسیدهای چرب بوده که از این نظر شباهت زیادی با تخم کتان  خواهد داشت اگر می‌خواهید بیماری‌های قلبی عروقی از شما دور گردد حتماً به خواص محافظتی این دانه‌های ریز اعتماد کرده و مصرف آن را فراموش نکنیدتخم شربتی درمان لاغری است

لاغری با تخم شربتی

 استفاده از تخم شربت در محلول آب یکی از بهترین مواد برای کم کردن وزن است. دانه‌ های ژلاتینی تخم شربتی بدون آن که کالری داشته و تا مدت‌ ها فرد را سیر نگه می‌ داشته  و به جای خوردن داروهای زیان آور برای کم کردن اشتها می‌توان از تخم شربتی استفاده کرد و به راحتی نتیجه گرفت

نوشتن دیدگاه