یکشنبه, 25 فروردين 1392 ساعت 16:19
خواندن 1648 دفعه

رژيم غذايی برای برطرف كردن چاقی شكم، كاهش سايز شكم

عدم تناسب اندام و معضل چاقی شکم یکی از معضلاتی است که تعداد زیادی از افراد با آن مواجه هستند. افرادی که به زیبایی و تناسب اندام خود اهمیت می دهند گاهی تنها دارای چاقی شکم هستند و بقیه اندامهای آنان متناسب است. در این افراد به دلیل چاقی شکم، پوست نیز باز می شود و دیگر زیبایی طبیعی خود را ندارد. رژیم های غذایی برای کاهش سایز شکم توسط متخصصین تغذیه، پوست و زیبایی ارائه می شود که در زیر به آن پرداخته شده است.

رژیم غذایی که برای کاهش سایز دور شکم استفاده می شود، شامل دو مرحله می باشد:

1- یک برنامه رژیم 4 روزه به عنوان برنامه ضد نفخ که شامل نوشیدنی ها و غذاهای خاصی می باشد.
2- یک برنامه رژیم 4 هفته ای که در آن روزانه تنها 1600 کالری در روز دریافت می شود.
در رژیم های غذایی مربوط به تناسب اندام شکم و کم کردن سایز شکم، افراد به مصرف فراوان غلات، میوه جات و سبزیجات تشویق می شوند. این رژیم مانند رژیم های غذایی مدیترانه ای است. چربی های غیر اشباع تک زنجیره ای یک جزء مهم در رژیم های غذایی کاهش چاقی شکم می باشد.
رژیم غذایی تناسب اندام و کاهش چاقی شکم در واقع جدا از رژیم های عادی کاهش وزن نیست. برخی افراد تناسب اندام دارند و تنها از چاقی دور شکم رنج می برند. متخصصان بر این عقیده هستند که برای رفع چاقی شکم و همچنین رهایی از بیماریهای متابولیک ، باید از رژیم های چاقی استفاده کرد و با این روش از چاقی دور شکم خود بکاهند.
در واقع رژیم غذایی کاهش دهنده چاقی شکم، یک الگوی غذایی کالری کم است که شامل مقادیر فراوانی از غلات سبوس دار، سبزیجات و میوه جات است. در این نوع رژیم، مصرف غذاهایی که حاوی چربی غیر اشباع تک زنجیره ای می باشد را توصیه می کند. زیرا مصرف این نوع چربی ها به کاهش چاقی دور شکم کمک شایانی می کند. در بعضی موارد دیده شده که افراد حتی بدون ورزش نیز به هدف مورد نظر که همان کاهش چاقی شکمی است، می رسند. البته بدیهی است مصرف چربی های سالم، هر چند بهتر از چربی های ناسالم در درمان چاقی شکمی است ولی در هر حال این نوع چربی ها هم دارای انرژی فراوان هستند و با مصرف آن بایستی حتما ورزش های هوازی انجام شود.
در حقیقت تحقیق های علمی معتبری موجود نیست که نشان دهد رژیم لاغری مخصوص شکم برای کم کردن وزن بهتر از رژیم های غذایی کم کالری می باشد. یا این که شما بتوانید به طور اختصاصی با یک رژیم لاغری خاص چربی‌های شکم‌تان را آب کنید. هر چند ممکن است با استفاده از رژیم لاغری شکمی وزن کم کنید، چرا که ممکن است این رژیم در کل یک روش سالم و کم کالری برای تغذیه را ترویج نمایند و یا ممکن است شامل کاهش استرس باشند.
ولی این خصوصیت‌ها مختص به رژیم لاغری شکمی نیست و هر رژیم غذایی محدود از کالری که روش‌های غذا خوردن سالم را تقویت نماید و رفتارهای صحیح غذایی را در شما شکل دهد می‌تواند مفید واقع شود و نکته معجزه آسایی برای رژیم لاغری شکمی وجود ندارد.

علاوه بر این باید بدانید که هر چند تبلیغات برای رژیم‌های معجزه آسا و چند روزه مبنی بر بهبود سریع مشکل وزن ممکن است جذاب به نظر برسد، ولی این رژیم‌های بسیار محدود فقط باعث لاغری در ناحیه صورت و افتادگی پوست به همراه عوارض خواهند بود که شما را قبل از رسیدن به کاهش سایز شکم و از بین بردن چربی در ناحیه مرکزی ناامید می‌نمایند.
لذا توصیه همه متخصصین تغذیه آن است که برای موفقیت و کاهش وزن طولانی مدت، می‌بایست به همان اصول پایه تغذیه‌ای در کاهش وزن، یعنی یک برنامه غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی پایبند باشید

نوشتن دیدگاه