یکشنبه, 01 ارديبهشت 1392 ساعت 17:15
خواندن 1564 دفعه

تناسب اندام با رژيم غذايی مطلوب

این روزها رژیم های غذایی متنوعی از گوشه و کنار شنیده می شود که بعضی از آنها را متخصصان توصیه نموده اند. اگر رژیم های غذایی توسط افراد غیر متخصص و نا آگاه تهیه و توصیه شود عوارضی به دنبال خواهد داشت. تنها رسیدن به وزن مطلوب، کلفی نیست بلکه باید رژیم غذایی به نحوی باشد که کمترین عوارض پوستی و جسمانی را در بدن داشته باشد. قطعا کاهش وزن به قیمت از دست رفتن شادابی پوست و زیبایی مورد نظر نمی باشد.
توجه به این نکته ضروری است که همانطور که یک شبه چاقی اتفاق نمی افتد، یک شبه لاغری هم میسر نمی شود. در یک رژیم غذایی سالم که در طی آن، زیبایی پوست و زیبایی ظاهر نیز حفظ شود، نه تنها باید میزان کالری و انرژی دریافتی در طول روز تحت کنترل باشد، بلکه باید عادات غذایی سالم در شخص ایجاد شود. آداب غذا خوردن صحیح اصولی دارد که بسیاری از افراد آن را نمی دانند.
اصول رژیم غذایی سالم و آداب غذا خوردن برای داشتن تناسب اندام و سالم نگه داشتن پوست و زیبایی بدن، چهار رکن اساسی دارد که درزیر به آنها اشاره شده است:

1-درمان رفتار غذایی در یک رژیم غذایی سالم:

در افرادی که از معضل چاقی رنج می برند، رفتارهای نا سالم در برای غذا خوردن وجود دارد. این رفتار حتی در رژیم های آنها نیز دیده می شود. بطور مثال، برای رژیم گرفتن یک نوع ماده غذایی مانند یرنج یا نان را بطور کامل از برنامه غذایی خود حذف می کنند. این شیوه نه تنها که صحیح نیست، بلکه قابل اجرا برای مدت طولانی نیز نمی باشد. از این رو باید در رفتار غذایی وی تغییر ایجاد شود.
رژیم گرفتن بر خلاف تصور، یک کار فردی نیست، بلکه یک کار تیمی است که اولین شخص تیم خود فرد مبتلا به چاقی می باشد. رفتارهای مناسب غذایی و رژیم باید به فرد آموزش داده شود. زیرا متاسفانه بصورت سنتی برخی رفتارهای ناصحیح غذایی از خانواده گرفته می شود که با اصول تغذیه صحیح تناسب ندارد.

2-شرایط محیط و حمایت خانواده:

افراد چاق معمولا دارای اراده ای ضعیف در نخوردن خوراکی های مورد علاقه شان که معمولا چاق کننده نیز می باشد، هستند. لذا این افراد نمی توانند به تنهایی با تمام عوامل محیطی تنها با اراده خود مقابله کنند و رژیم غذایی خود را آغاز کنند. لذا حمایت خانواده و فراهم آوردن شرایطی که آنها کمتر تحریک به خوردن خوراکی های پرکالری شوند، بسیار حائز اهمیت می باشد. این امر در نوجوانان و افراد دارای سن کمتر از بیست سال بیشتر صدق می کند. زیرا آنها درک مناسبی از دلیل لاغر شدنشان ندارند و لذت خوردن برای آنها اهمیت بیشتری دارد.

3-ورزش و افزایش فعالیت بدنی

ورزش و فعالیت بدنی جزء لاینفک برنامه کاهش وزن و یک رژیم غذایی مناسب است، چرا که حتی افراد با وزن طبیعی نیز برای سلامتی خود نیازمند فعالیت بدنی روزانه هستند.برای افراد مبتلا به افزایش وزن،فعالیت بدنی نه تنها برای کاهش وزن،بلکه بعد از اتمام دوره درمان، برای ثابت نگه داشتن وزن آنها نقش اساسی دارد.منظور از فعالیت بدنی فقط رفتن به ورزشگاه‌ها و ورزش سنگین حرفه‌ای نیست،بلکه با برنامه منظم، این فعالیت بدنی حتی در محل کار و زندگی نیز میسر است.

4-انتخاب غذاهای سالم و مطابق با سبد غذایی خانواده (رژیم غذایی مناسب)

انتخاب غذاهای سالم و مطابق با سبد غذایی خانواده یکی دیگر از نکاتی است که باید به آن در یک رژیم غذایی مناسب توجه کرد.میزان کالری دریافتی و نیز میزان پروتئین،چربی،انواع قند و کربوهیدرات‌ها در طی وعده‌های غذایی اهمیت ویژه‌ای در کنترل وزن و حفظ سلامتی افراد دارد.فرد چاق،باید طی دوره‌های درمانی با انواع مواد غذایی آشنا شده و بیاموزد که چگونه از انواع گروه‌های غذایی به میزان کافی دریک رژیم غذایی مناسب بهره‌مند شود.اگر بخواهیم یک رژیم غذایی مناسب برای سال‌ها مورد استفاده قرار گرفته و در عین حال وزن فرد نیز پایدار بماند، باید آن رژیم غذایی با سبد غذایی خانواده هماهنگ باشد.

باید در یک رژیم غذایی مناسب،تغییر رفتارهای غذایی، اعم از انتخاب نوع غذا، حجم وعده‌های غذایی، ساعات غذا خوردن، نحوه طبخ غذا، سرعت غذا خوردن و نیز گنجاندن فعالیت بدنی و ورزش به عنوان یک برنامه روزانه وضع شود.در این صورت است که شما یاد خواهید گرفت که چگونه در موقعیت‌ها، مراسم و نیز تعطیلات در حالی که لذت می‌برید وزن کاهش یافته خود را نیز کنترل نمایید

نوشتن دیدگاه