چهارشنبه, 21 فروردين 1392 ساعت 16:03
خواندن 1510 دفعه

آيا می توان كاشت ابرو انجام داد؟(بخش اول)

ابرو نه تنها در زیبایی افراد نقش مهمی دارد، بلكه در زیان بدن و بیان كردن احساسات فرد و حالتهای صورت در هنگام حرف زدن بسیار اهمیت دارد.
البته مهمترین كار ابرو این است كه از چشمها در برابر نور آفتاب، جریان رو به پایین عرق پیشانی و هر گونه مایعات دیگر محافظت كند. از دست دادن بخشی از ابروها معمولا باعث كاهش اعتماد به نفس افراد می شود. از این رو بسیاری از افراد برای ترمیم ابروهای خود به پزشك مراجعه میكنند. در برخی موارد مشكل افراد با مصرف دارو حل می شود و گاهی نیز كاشت ایرو به آنها پیشنهاد می شود.
خوب است بدانید كه فاز فعال موهای ابرو كوتاه می باشد و به همین دلیل این موها خیلی بلند نمی شود. كوتاه بودن فاز رشد ابروها سبب می شود كه در صورت آسیب دیدن این موها، جبران صدمات وارده طولانی مدت باشد. در واقع می توان گفت قابلیت ترمیم موهای ابرو، كند تر و ضعیف تر از موهای سر می باشد.
دلایلی كه باعث می شود افراد موهای ابرو خود را از دست بدهند را می توان به شرح زیر بیان كرد:
1-  آسیب در اثر حادثه و ضربه مانند برق گرفتگی، سوختگیة برخورد با مواد شیمیایی و تصادف رانددگی
2-  امراض پوستی مانند بیماری آلوپسی آره آتا و لوپوس پوستی.
3-  نداشتن تمام یا بخشی از ابرو بصورت مادرزادی
4-  اصلاح ابرو خانمها. خانمها معمولا بصورت منظم و در طولانی مدت به اصلاح ابروهای خود می پردازند. این كار باعث می شود ریشه تارهای موی ابرو به مرور زمان ضعیف شود. استمرار این كار باعث می شود تارهایی از ابرو كه بطور مكرر برداشته می شود ایتدا نازك و كم پشت شده و پس از مدتی بطور دائم از بین بروند. در واقع شایع ترین دلیل مراجعت خانمها برای ترمیم ابروهای خود همین علت می باشد.
اشتباه دیگر شایع آرایشگران این است كه ابروی فرد را بطور كامل می تراشند تا برای او ابرویی مطابق با سلیقه خودشان بكشند. در صورتی كه این كار به دفعات تكرار شود، موجب می شود در فرایند رشد ابروها اختلال ایجاد شود و باعث كم پشتی ابروها می شود.
5-   بیماری روانی كندن ابروها (تریکوتیلومانیا)
6-  در مان بیماریهایی مانند سرطان كه می بایست فرد از اشعه درمانی و شیمی درمانی استفاده نماید یا اینكه تومور در ابرو برداشته شود كه این كار توسط عمل جراحی انجام می شود.
7-  مشكلات هورمونی
 ابتدا بایستی علل از دست رفتن ابروها به دقت بررسی شود. در صورتیكه علل اصلی ریزش مو مشخص نشود، حتی بعد از درمان نیز ممكن است روند ریزش مو ادامه یابد و درمان ابرو را مختل نماید.
در صورت وجود تریکوتیلومانیا کاشت ابرو فایده ای نداشته و بایستی ابتدا فرد به روانپزشک معرفی شود و پس از درمان آن در صورت نیاز اقدام به کاشت ابرو نمود.
گاهی فرد دارای ابروی طبیعی بوده ولی از طرح آن خوشش نمی آید و مثلاً می خواهد آن را بالاتر بیاورد و یا قوس ابروی خود را بیشتر کند و گاهی هم ابروی فرد به صورت طبیعی باریک و نازک است و می خواهد آن را ضخیم ترکند.
در هر دوی این حالات با توجه به محدودیت هایی که در حال حاضر در تکنیک و روش انجام کاشت ابرو وجود دارد، کاشت ابرو کارساز نبوده و صلاح در انجام آن نیست. به عبارت دیگر کاشت ابرو برای زیبایی کاربردی نداشته و بهتر است که انجام نشود.
به طور کلی بهترین کاندید کاشت ابرو کسی است که یا اصلاً ابرو نداشته باشد و یا اینکه قسمتی از ابرویش را به دلیل جراحت و آسیب رسیدن به موهای ابرو کاملاً از دست داده است و می خواهد کاشت ابرو در همان محل ابروی قبلی اش انجام شود.
غالباً خانم هایی که تمام یا قسمتی از ابروی خود را ازدست داده اند ابتدا به تاتو (خالکوبی) روی می آورند. در مورد این افراد ممکن است در آینده دو وضعیت پیش بیاید:

الف) فرد از تاتوی انجام شده (از نظر رنگ، طرح و مشخصات دیگر) راضی است ولی قصد کاشت ابرو روی تاتو را دارد.
ب) شخص از تاتوی انجام شده راضی نبوده (به هر دلیل) و تمایل دارد که ابتدا آن را پاک کند و سپس در همان محل و یا محل دیگر کاشت ابرو انجام دهد.
در مورد (الف) توجه به این نکته مهم است که موهای کاشته شده در محل کاشته شده به هرحال مانند یک ابروی طبیعی تراکم ندارند و فاصله بین آنها بیشتر از موهای طبیعی ابرو است لذا ابروی کاشته شده تا حدی خالی به نظر می آید و برای پرکردن ظاهری این خالی بودن استفاده از تاتو منطقی به نظر می رسد. به عبارت دیگر اگر فردی که می خواهد برای جبران نقص ابرویش کاشت ابرو انجام دهد، قبل از کاشت ابرو محل مورد نظر را تاتو نماید نتایج حاصله نسبت به زمانی که کاشت ابرو بدون تاتو صورت پذیرد، بسیار بهتر خواهد بود. بنابراین در مورد (الف) مشکل خاصی وجود ندارد.
در مورد (ب) نظر به مسائل و مشکلات بی شماری که بر سر راه پاک کردن تاتو وجود دارد (اکثراً نمی توان تاتو را کاملاً پاک کرد و ته رنگ آن در محل باقی می ماند)، لذا بهتر است که اولاً در ابتدا در مورد انجام تاتو دقت کافی لحاظ شده تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری شود و ثانیاً حال که تاتو انجام شده است وسواس به خرج نداده و حدالامکان با تاتوی فعلی کنار آمده و اگر مایل به کاشت ابرو هستند این کار را در همان محل تاتو انجام دهند.
ادامه دارد...

نوشتن دیدگاه