سه شنبه, 24 بهمن 1396 ساعت 16:18
خواندن 1319 دفعه

به سلامتی پوستتان بنوشید

برخی از نوشیدنی به داشتن آنتی اکسیدان فراوان شناخته شده هستند. در میان آنها قهوه، کاکائو و چای وجو دارد. مطالعات اخیر نشان می دهد که چای سبز و سفید در ارائه آنتی اکسیدان برتری دارند و پتانسیل کاهش چین و چروک را در خود دارند.

آنتی اکسیدان ها شامل کاتچین و اپیکاتچینز هستند. این ترکیبات در برگ های چای یافت می شوند. با این حال، آنها توسط اکسیداسیون، که بخشی از فرآیند تخمیر ساخت چای سیاه است، از بین می روند. چای سبز تخمیر نمی شود و تحت اکسیداسیون کمتری قرار می گیرد. چای سفید، دم کرده ی جوان ترین برگ های این گیاه، حداقل اکسیداسیون را درمیان همه دارد. در نتیجه، هر دو چای سفید و سبز کاتچین و اپیکاتچینز بیشتری دارند. علاوه بر این، چای سفید نشان داده شده که واکنش های آنزیمی را که موجب شکسته شدن کلاژن و الاستین می شود، متوقف می کند.

در اکثر آنتی اکسیدان ها، چای تازه دم را به جای فوری و یا سرد انتخاب کنید و توجه داشته باشید که این یافته ها در مورد چای تنها برای عصاره چای سیاه و سبز درست است، و نه برای گیاهی مانند بابونه و یا نعناع که با چای مخلوط می شوند.

از غذاهای حاوی سویا در حد اعتدال لذت ببرید
هیئت داوران هنوز رای در خصوص غذاهای حاوی سویا و ارزش آنها در کاهش چین و چروک صادر نکرده اند. استدلال آنها به نفع سویا این است: سویا حاوی پروتئین و ترکیبات گیاهی با کیفیت بالا به نام ایزوفلاون می باشد، که برخی از آنها آنتی اکسیدان های شناخته هستند. در برخی مطالعات، ایزوفلاون سویا نیز نشان داده به رشد کلاژن کمک می کند. استدلال در مخالفت با سویا این است: همه ی این آزمایشات روی حیوانات، و نه انسان انجام شده است.

به همین ترتیب، در یک مطالعه کوچکی روی انسان، یک ترکیبی در بدن با هضم غذاهای حاوی سویا تخمیر شده تولید شد که به نظر می رسید چروک دور چشم را کاهش داد. به هر حال نتایج قطعی نیست. به علاوه، بسیاری از انسان ها فاقد باکتری های روده مورد نیاز برای این هضم هستند. کرم های موضعی که حاوی ایزوفلاون جنستئین سویا هستند،ممکن است بیشتر از مصرف سویا مفید باشد، اما، هنوز، پرونده آن بسته نیست

نوشتن دیدگاه