یکشنبه, 31 ارديبهشت 1396 ساعت 12:09
خواندن 2865 دفعه

جای جوش چطور از بین می رود؟

یکی از مشکلاتی که افراد مبتلابه آکنه با آن مواجه هستند، از بین بردن جای جوش پس از بهبود خود آکنه است. این لکه های ناخوشایند که گاهی دارای برآمدگی یا عمق یا هستند، ظاهر ناخوشایندی در پوست ایجاد می کند که زیبا نیست. عوامل دیگری هم هستند که ضایعاتی مشابه این نوع لکه ها بر روی پوست ایجاد می کنند مانند آبله مرغان، تصادفات و بیماریها ، جراحات ناشی از ضربه و صدمه،. اثراتی که جوش غرور جوانی بر پوست میگذارد گاهی به شکل سوراخهای ریز، سوراخهای گشاد غدد چربی یا ضایعات آبله ای شکل عمیق می باشد. لازم به ذکر است پیشگیری از از ایجاد جای جوش یا اسکار بسیار آسانتر و کم هزینه تر از درمان آن است.

روشهای درمان جای جوش:

-    تراشیدن پوست
-    لیزر CO2
-    جراحی
-    برآمده کردن و گرافت پوستی
-    تزریق مواد پر کننده جای جوش
-    پیلینگ (لایه برداری پوست)
هر یک از این اعمال بستگی به نوع اسکار متفاوت می باشد.

روش میکرودرم ابریژن:

در این روش با برداشتن یک سطح از پوست توسط عمل تراشیدن، لایه مرده پوست جدا شده و لایه زیرین که سطحی صاف و شفاف دارد نمایان می شود. علاوه بر آن لایه زاینده پوست به مدت 6 ماه پس از عمل درم ابریژن، فعالتر بوده در نتیجه سرعت رسیدن سلولهای عمقی به سطح پوست بیشتر می شود. همچنین کلاژن سازی در ناحیه ایی که درم ابریژن شده بیشتر صورت می گیرد که منجر به استکام بیشتر پوست می شود. ای کار سبب کم شدن عمق فرورفتگی جای جوش می شود. البته استفاده از کرمهای مخصوصی که باعث تحریک پوست می شوند، الزامی است. این کرمهای می بایست از چند هفته قبل از این عمل استفاده شود تا به ترمیم پوست کمک کند.
پس از عمل روی پوست با پانسمانی مخصوص پوشانده می شود و بعد از 2 تا 4 روز پانسمان برداشته می شود. بیمار دو هفته بعد از انجام این عمل می تواند به شرط مراقبت و محافظت از پوست با استفاده از کرمهای ضدآفتاب، بیرون از منزل نیز به فعالیتهای روزانه خود ادامه دهد. توجه به این نکته الزامی است که بیمار تا 6 ماه پس از انجام عمل نباید بطور مستقیم در معرض نور خورشید قرار گیرد.
بیمارانی که سابقه ای از مقاومت در برابر بهبود زخم و عفونت تب خال دارند، همچنین افرادی که قرص اکوتان مصرف میکنند، حتما بایستی این موارد را قبل از عمل به پزشک خود اطلاع دهند.
گاهی جوشگاههای عمیق پوست صورت را با عمل جراحی برداشته و محل بخیه زده می شود. در برخی بیماران لازم است اسکارهای عمیق توسط تزریق کلاژن پر شود. در بعضی موارد نیز پیوند پوست از پشت گوش به ناحیه فرو رفته پوست انجام می شود. انواع مختلف پیلینگ، به تنهایی یا همراه سائیدن پوست برای بهبودی جوشگاههای سطحی و التهابی پوست انجام می شود که این عمل اگر همراه با مصرف طولانی مدت اسیدهای رتینوئیک و ترکیبات آلفاهیدروکسی اسید باشد، بخصوص در افراد با پوست سفید و روشن نتایج خوبی دارد.
امروزه از لیزر دی اکسید کربن، در درمان اسکارهای پوستی نیز استفاده شده است که نتایج خوب بوده و با عمل سائیدن پوست قابل مقایسه است و عوارض نیز محدود گزارش شده است.
درمان تیرگی پس از التهاب ناشی از جوشهای دستکاری شده، مشکل و طولانی است و برای حصول نتایج مورد قبول، ۱۲-۶ ماه وقت لازم است. استفاده روزانه از ضد آفتابهای با طیف وسیع بخش مهم درمان است. انواع متفاوتی از کرمهای موضعی در درمان تیرگی پس از التهاب استفاده می شود که شامل کرمهای هیدروکینون، ترتینوئین، اسید گلیکولیک و آزلائیک اسید است. استفاده از پیلینگهای شیمیایی در بدست آمدن نتایج عالی، موثر است.
سایر درمانها شامل استفاده از تری کلرواستیک اسید، کرایوتراپی سطحی با نیتروژن مایع می باشد که البته در افراد با پوست تیره به دلیل احتمال ایجاد اسکار بهتر است انجام نشود. استفاده از کرمهای پوشاننده برای مناطق درگیر نیز می تواند از لحاظ ظاهری برای فرد موثر باشد. رتین آلدئید و یا اسید گلیکولیک می تواند در درمان تیرگی پس از التهاب در مورد جوش صورت استفاده شود.

نوشتن دیدگاه