چهارشنبه, 13 ارديبهشت 1396 ساعت 12:51
خواندن 1877 دفعه

دانستنی ليفتينگ بدون جراحی

معرفی لیفتینگ بدون جراحی:

امروزه بیماران ه دنبال درمانی موثر و بدون عارضه برای جوانسازی پوست خود می باشند. روش های جوان سازی با لیزر همان طور که در شماره قبلی مجله اشاره شد 3 دسته لیزر مطرح بود شامل:
- لیزرهای تهاجمی مثل لیزر CO2 و اربیوم که سطح پوست زخمی شده و تاثیر زیادی دارد ولی زمان بهبودی طولانی و عوارض زیادی در برداشت.
- لیزرهای غیر تهاجمی که نیاز به تکرار جلسات دارد و تاثیر کمتر و عوارض کمتری نیز دارد.
- لیزرهای فراکشنال
در مجموع روش های غیرتهاجمی به دلیل مدت زمان بهبودی کوتاه تر و عوارض کمتر، نزد مراجعه کنندگان، مقبول تر است. از بین این روش ها به معرفی روش رادیو فرکونسی می پردازم. انرژی رادیو فرکونسی، طیفی از اشعه الکترومغناطیسی 3 تا 300 گیگا هرتز می باشد. در سال 2002 اولین دستگاه RF، به نام ‹‹Thermage›› جهت رفع چین و چروک دور چشم و به دنبال آن در سال 2006 برای درمان کل صورت مورد تایید FDA قرار گرفت.

تاثیر درمانی RF، رساندن انرژی حرارتی به قسمت میانی پوست (درم) ضمن خنک کردن سطح پوست می باشد که ابتدا منجر به انقباض کلاژن ها و اثر فوری در سفت شدن پوست و در طولانی مدت در عرض چند ماه تخریب کلاژن های قدیمی و ساخته شدن کلاژن های جدید می باشد.

چه افرادی مناسب انجام RF می باشند:

افرادی که چین و چروک کم تا متوسط دارند.RF جهت کم کردن خطوط عمیق صورت مثل خطوط خنده و اطراف لب و چروک اطراف چشم ها موثر است.برای چروک های خیلی سطحی و تغییرات رنگی سطح پوست بهتر است از لیزرهای جوانسازی که سطح پوست را تحت تاثیر قرار می دهند استفاده نمود.

نتیجه درمان چیست ؟

افزایش سفتی پوست، رفع چین و چروک و لیفتینگ در حد 2 الی 4 میلی متر در ناحیه ابروها، بهتر است این روش هر 3 الی 5 سال یکبار تکرار شود.

معرفی روش جدید RF فراکشنال

یک تکنیک جدید موثر بدون عارضه است که جهت جوانسازی پوست، سفت شدن و درمان منافذ آن و رفع آکنه و اسکار آکنه به کار می رود.
با این روش انرژی رادیو فرکونسی از طریق سوزن های بسیار ظریف به عمق پوست هدایت می شود، این سوزن های ظریف کاملا  عایق می باشند. فقط نوک سوزن ها در حدود 03/0 میلی متر فاقد پوشش بوده و حرارت را مستقیما به محل هدف یعنی محل استقرار کلاژن های پوست انتقال می دهد.
طبق مطالعات انجام گرفته 93 درصد از افراد مبتلا به اسکار آکنه، شلی پوست و دارای منافذ باز پوست از درمان خود رضایت داشتند.

این دستگاه با قدرت 700 وات دارای یک پروب اختصاصی است. در قسمت سر این پروب 25 سوزن ظریف قرار دارد که مثل الکترود عمل می کند. بعد از بی حسی موضعی پوست این سوزن ها بسته به محل و عمق چین و چروک تا عمق5/0 الی 2 میلی متر وارد پوست می شوند، در نمام صورت 2 الی 3 پاس نکرار می گردد. در موضع تحت درمان ، طی 3 جلسه به فواصل چند هفته این عمل تکرار می گردد.
طی مطالعه ای که روی بافت شناسی پوست انجام شده بعد از انجام لیزر RF فراکشنال، ساخت کامل کلاژن های جدید 70 روز به طول می انجامد و نتایج درمان عالی و قابل ملاحظه می باشد.

برتری روش RF فراکشنال نسبت به سایر لیزرها

- اثر اختصاصی این روش در افزایش سفتی پوست، لیفتینگ، کاهش چین و چروک عمیق، کاهش خطوط خنده و اطراف دهان.
به وسیله ی لیزر های دیگر بیش تر چین و چروک های ظریف و ضایعات سطحی پوست برطرف می شود روش ترکیبی برای تکمیل درمان توصیه می شود.
- مدت زمان بهبودی کوتاه و کاهش قرمزی و ورم پوست حداکثر تا 48 ساعت می باشد.
بعد از انجام این عمل نیازی به مراقبت خاصی نیست و بیمار به راحتی قادر به انجام فعالیت های روزانه می باشد.
- رنگ پوست محدودیتی در انجام این روش نمی باشد.

موارد منع مصرف:

حاملگی، افزایش فشار خون، سابقه کلویید، پیس میکر قلبی، اختلالات انعقادی، دیابت

دکتر شادی مظلومی
متخصص پوست، مو، زیبایی و لیزر در کرج

نوشتن دیدگاه